BUPAR'dan Van ve 4 ilde seçim anketi! CHP'in aldığı oy oranı dikkat çekti

CHP’nin Van’da yaptığı Belediye Başkanları Çalıştayı’nın ardından BUPAR Araştırma Şirketi, HDP’nin birinci parti olduğu beş ilde kapsamlı bir çalışma yaptı. Araştırma kapsamında yurttaşlara, “Bölgede milletvekili seçimi yapılsa ilinizde hangi partiler oylarını artırır?” sorusu yöneltildi. Ankete katılan yurttaşların yüzde 76.6’sı bu soruya “CHP” yanıtını verdi. CHP’yi sırasıyla yüzde 56.8 ile DEVA Partisi, yüzde 54.6 ile İYİ Parti takip etti. Milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu sağlayamayacağını düşünen yurttaşların oranı ise yüzde 74.2 oldu.

BUPAR'dan Van ve 4 ilde seçim anketi! CHP'in aldığı oy oranı dikkat çekti

BUPAR Araştırma Şirketi, son seçimde HDP'nin birinci parti olduğu Ağrı, Diyarbakır, Mardin, Muş ve Van'da anket çalışması yaptı. Araştırmada, 15 Mayıs-15 Haziran tarihlerinde 2 bin 532 kişiyle yüzyüze görüşüldü. “Bölgede milletvekili seçimi yapılsa ilinizde hangi partiler oylarını artırır?” sorusu yöneltildi.

CHP’nin Van’da yaptığı Belediye Başkanları Çalıştayı’nın ardından BUPAR Araştırma Şirketi, HDP’nin birinci parti olduğu beş ilde kapsamlı bir çalışma yaptı. Ağrı, Diyarbakır, Mardin, Muş, Van illerini kapsayan araştırma Cumhuriyet için yapıldı. Araştırmada, 15 Mayıs-15 Haziran tarihlerinde 2 bin 532 kişiyle yüzyüze görüşüldü.

CHP İLK SIRADA

Araştırma kapsamında yurttaşlara, “Bölgede milletvekili seçimi yapılsa ilinizde hangi partiler oylarını artırır?” sorusu yöneltildi. Ankete katılan yurttaşların yüzde 76.6’sı bu soruya “CHP” yanıtını verdi. CHP’yi sırasıyla yüzde 56.8 ile DEVA Partisi, yüzde 54.6 ile İYİ Parti takip etti. Milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu sağlayamayacağını düşünen yurttaşların oranı ise yüzde 74.2 oldu. 

2018 milletvekili seçim sonuçlarına göre CHP, Ağrı’da yüzde 2.4, Diyarbakır’da yüzde 2, Mardin’de yüzde 2.8, Muş’ta 2.2, Van’da 2.1 oy almıştı. AK Parti’nin aynı illerde sırasıyla oy oranı yüzde 27.8, yüzde 20.3, yüzde 29.5, yüzde 31.5, ve yüzde 30.8 olmuştu. Ankette, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin “Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda yarışırsa kime oy verirsiniz?” sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 75.5’i Kılıçdaroğlu derken, yüzde 15.7 Erdoğan yanıtını verdi. Yüzde 8.8 ise “Fikrim yok, sandığa gitmem” dedi.

CUMHURİYET

YORUM EKLE
YORUMLAR
Has vanlı
Has vanlı - 2 ay Önce

Saçma sapan bir yazı ve uçuk bir iddia. Kürtler daha da chp ye güveniyorsa yuh olsun. Dersin, ağrı zilan ve 33 kurşun katliamlarını unutmuş dernekler.

Vanlı
Vanlı - 2 ay Önce

Yalaniniz batsın sizin.

Vanly
Vanly - 2 ay Önce

HDP aday çıkarmaz ise Kemal Kılıçdaroğlu %60 rahatlıkla alır