banner254

HDP'nin Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için flaş isim!

31 Mart 2019’da gerçekleşecek olan yerel seçim aday adayı başvuru süreci Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) devam ediyor. Aday adayı süreci içerisinden en merak edilen HDP’nin Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olacak? İşte sosyal medya üzerinden iki gazetecinin iddia ettiği o isim…

HDP'nin Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için flaş isim!

ŞEHRİVAN HABER: HAMİT KARAKUŞ – 31 Mart 2019’da gerçekleşecek olan yerel seçim aday adayı başvuru süreci Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) devam ediyor. Aday adayı süreci içerisinden en merak edilen HDP’nin Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olacak? İşte sosyal medya üzerinden iki gazetecinin iddia ettiği o isim…

 

 

Sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımla Gaziantep Eski Büyükşehir Belediye Başkanı ve Milletvekili Celal Doğan, Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı iddia edildi. Doğan’ın HDP Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilirken, Ak Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı ise Eski Milli Eğitim Bakanı ve Milletvekili Hüseyin Çelik’in olacağı da ileri sürüldü.

 

İŞTE İKİ GAZETECİNİN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI

 

Gaziantep'te iki gazeteci Doğan'ın HDP Van adayı olduğunu sosyal medyadan duyurdu.

 

Gaziantep'te yayın yapan Ekspres Gazetesi kurucusu ve Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı gazeteci Halil Zor, kişisel Facebook sayfasında Celal Doğan’ı flaş olarak duyurdu.

 

Yine Gaziantep'te yayımlanan GAP Gazetesi sahibi Gazeteci Mustafa Diken'de bir paylaşım yaparak Celal Doğan'ın Van adayı olduğunu ile sürdü. Mustafa Diken AK Parti'nin Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin Çelik'in gösterileceğini iddia etti.

 

CELAL DOĞAN KİMDİR?

 

Celal Doğan, 1 Ağustos 1943’de Gaziantep’in Nizip İlçesi, Çanakçı Köyü’nde doğdu. 

 

İlköğrenimini Çanakçı Köyü İlkokulu’nda, orta öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 

 

1973–1977 yılları arasında serbest avukatlık yapan Celal Doğan, 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili seçildi. 1980’e kadar milletvekilliğine devam eden Doğan, bu görevinden sonra tekrar serbest avukatlığa döndü. 

 

1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi. 

 

1993 yılından bu yana Gaziantepspor Kulüp Başkanlığı görevini de yürüten Doğan, Aysel Doğan ile evli ve iki çocuk babasıdır. 

 

Gaziantepspor, Celal Doğan döneminde kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atmış ve Süper Lig'in en önemli takımlarından biri haline gelmiştir. 

 

Doğan 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili olarak seçildi. Bu göreve 1980 yılına dek devam etti. HDP'nin 2015 genel seçimlerinde Gaziantep 1.sıra milletvekili adayı olarak gösterildi ve seçimleri Kazanarak HDP'nin Gaziantep 1.sıra milletvekili olarak meclise girmeye hak kazanmıştır. 

 

1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi. 1989 - 2004 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Doğan sayesinde Gaziantep çağdaş, modern ve tüm belediyeler tarafından model alınan bir şehir haline getirmiştir. Gaziantep onun döneminde yapılan 272 tane proje sayesinde Avrupa kentleri arasında yerini almıştır. 


Doğan 1993 ve 2006 yılları arasında Gaziantepspor kulübünün başkanlığını yaptı. Onun döneminde Gaziantepspor hep başarılı sezonlar geçirdi. Gaziantepspor'a tarihinin en başarılı dönemlerini yaşatan Celal Doğan, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Gaskispor, Büyükşehir Belediyesporu kurarak Gaziantepspor'un altyapısı olmalarını sağlamıştır. Bu takımlardan yetiştirilen başarılı genç futbolcuları Gaziantepspor'a ucuz alıp dört büyüklere bonservislerini yüksek fiyatlara satmasına rağmen Gaziantepsporu Türkiye Süper Liginde şampiyonluğa kadar oynatabilmiştir. Onun döneminde Gaziantepspor 2 defa İntertotoya, 3 defa UEFA Kupasına katılmış Hapoel Tel-Aviv, FC Zimbru ve RC Lens takımlarını eleyerek UEFA'da ilk 16 takım arasına kalmayı başarmıştır.İtalyan devi Roma'yı Gaziantep'te yenerek bir ilki başarmasını sağlamıştır. Futbolda tesisleşmenin önemini bilen Celal Doğan Gaziantep şehrine Avrupada bile eşine zor rastlanacak 2 tane büyük tesis kazandırmıştır: Celal Doğan Tesisleri ve Gaskispor tesisleri. 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 12:07
YORUM EKLE