banner211

Hüda-Par'dan HDP'li Zana'ya destek

Hüda-Par Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, dün Meclis'te yaşanan Leyla Zana krizi hakkında açıklama yaptı. Tanrıkulu, "Biz bu yemin metnini kabul etmiyoruz" dedi.

Hüda-Par'dan HDP'li Zana'ya destek

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu TBMM'de dün yaşanan yemin kriziyle ilgili açıklama yaptı. Tanrıkulu, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın yemin metnindeki  'Büyük Türk milleti' yerine 'Büyük Türkiye milleti' demesine destek verdiklerini belirterek, "Biz bu yemin metnini kabul etmiyoruz. Biz Kürt'üz. Bir Kürt olarak neden Türklere yemin edelim" dedi.

 

"TÜRKLERE BAĞLI OLACAĞINA..."

Diyarbakır'da basın bürolarını ziyaret eden Hüda-Par İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, TBMM'deki yemin töreninde HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın metni değiştirerek, 'Büyük Türk milleti' yerine 'Büyük Türkiye milleti' demesine destek verdi. Yemin metnine bir Kürt olarak kendisinin de karşı olduğunu ve metni her insanın kendi inancına göre okuması gerektiğini ileri süren Tanrıkulu, şunları söyledi: "Bir yemin metni var. Acaba 550 milletvekilinden kaç tanesi bu yemine bağlıdır ve inanıyor? Türkiye'de yaşayan birden fazla halklar varsa, ben şahsen bir Kürt olarak niye Türk milleti adına yemin içeyim. Biz bunu kabul etmiyoruz zaten. Bir Müslüman olarak da, bir Kürt olarak da kabul etmiyoruz. Niçin? Biz Kürt'üz  Bir Arap niye gidip Türkler adına yemin etsin. Veya Türklere bağlı olacağına, büyük Türk milleti desin, yemin etsin. Büyük Türkiye milleti demesi, en azından Türk milleti demesinden çok daha kapsayıcı ve en doğru olanıdır. Biz zaten yemin metninin kesin olarak değişmesini istiyoruz.  İnsanlar kendi inanç değerleri neyse onun üzerine yemin etmelidir."

 

"BAŞKANLIK KÜRTLER İÇİN FAYDALIYSA DESTEKLERİZ"

Başkanlık tartışmalarına da değinen Hüda-Par İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, "Eğer başkanlık sistemi bizim için, bölge halkı için, Kürtler için bir asırdan fazladır biz maduriyetler yaşıyoruz bizim için faydalıysa ki zahiren öyle görünüyor, içeriğini tartışmak şartıyla, adil olması şartıyla tabii ki bizim için bölge için daha faydalı olacaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 16:51
YORUM EKLE