banner211

Vanspor başkanı Yenitürk’ten flaş karar: Kongre’de aday değilim

Vanspor’u 3 ligde ve çok kötü bir durumda iken alıp bir sezonda bir üst lige taşıyıp bu sezon da 2’inci ligin kapısına kadar getiren başkan Servet Yenitürk ve ekibi flaş bir karar aldı. Uzun süredir zor şartlarda kulübü ayakta tutmaya çalışan ve birkaç kez büyük krizler yaşayan Yenitürk, TFF’nin ligleri bitirip yeni sürecin kararını vermesinden önce flaş bir karar alarak, “Bırakıyoruz” dedi ve gelecek dönem aday olmayacağını duyurdu.

Vanspor başkanı Yenitürk’ten flaş karar: Kongre’de aday değilim

ŞEHRİVAN/HAMİT KARAKUŞ/ÖMER AYKAÇ- Van Spor Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Servet Yenitürk, kentteki ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya gelerek önemli değerlendirmelerde bulundu. Kulüp Başkanı Yenitürk, 8 Ağustos 2020 tarihinden olağan kongre yapılacağını ve aday olmayacaklarını açıklarken, maddi sıkıntılardan dolayı süreci devam ettiremeyeceklerinin altını çizdi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun koronavirüs nedeniyle 2’inci ve 3’üncü ligleri sonlandırıp bir üst lige çıkma tartışmalarını yaptığı süreçte Van Spor Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Servet Yenitürk’ten flaş bir açıklama geldi. Bu sezon lige fırtına gibi başlayıp ikinci yarıda kan kaybedip play-off hattının altına düşen takımın durumu belirsizliğini korurken Yenitürk ve ekibi takımdaki gelecekleri ile ilgili önemli bir karar aldığını duyurdu. Kulüp Başkanı Yenitürk, kulübün 8 Ağustos 2020 tarihinden olağan kongre yapılacağını ve yönetim kurulu ile aldıkları karar doğrultusunda yaşanan maddi nedenlerden dolayı aday olmayacaklarını belirtti. Yenitürk, kulübün yaşanan maddi sıkıntılarına tek tek değinerek, kulübün mali tablosunu açıkladı. Kulübün 11 milyon 281 bin TL borcu olduğunu belirten Kulüp Başkanı Yenitürk, 5 milyon 144 bin TL kendi cebinden harcadığını ifade etti. Takımın bundan sonraki süreçte takımın sahiplenilmesi çağrısında bulunarak, görev süresini tamamlayana kadar da takım için her şeyi yapacaklarını şu sözlerle ifade etti: “Bundan dolayı inşallah Vanspor’umuzu yalnız bırakmazlar ve Vanspor’umuza sahip çıkarlar. Biz bugün istifa etmiyoruz. Süreci sonuna kadar da devam ettiriyoruz.”

YENİTÜRK: YILLAR SONRA ŞAMPİYONLUK YAŞADIK

2017-2018 sezonunun devre arasında kulübün başına geldiklerini belirten Kulüp Başkanı Yenitürk, yeni dönem için kararlarını açıklarken takımın geçmişten bugüne yaşadığı süreçlerden başlayarak günümüze kadarki süreci ile ilgili olarak şu sözlere yer verdi: “Geldiğimizde kulübün durumu iyi değildi. Ciddi sıkıntıları vardı. Göreve geldiğimizde takım Antalya kampındaydı ve bünyesinde 6-7 futbolcu kalmıştı ve hocamız da yoktu. Gelir gelmez bu sıkıntılarla uğraştık, ligden düşmemek için mücadele ederken sezonu 7’nci sırada tamamladık. Yarı devredeki çalışmalarımızın sonucu 2018-2019 yılı için güzel bir hazırlık yaptık. Yönetimimizle birlikte odaklandık, şehrimizle, taraftarımızla, basın mensuplarıyla, iş adamlarıyla, valimizle, belediyelerimizle bütünleşerek yıllar sonra 3. Lig’den 2. Lig’e çıkarak şampiyonluk yaşadık” diye belirtti.

“BU BAŞARI HEPİMİZİN BAŞARISIDIR”

2019-2020 sezonunda şampiyonluk yolunda iyi birtakım kurduklarını ancak bazı sıkıntılardan dolayı başaramadıklarını yineleyen Kulüp Başkanı Yenitürk, “Temennimiz, bu dönem direkt şampiyon olmaktı veya mutlaka bir play-off oynamaktı. Şampiyonluk üzerine güzel bir takım kurmuştuk. Ama her zaman istediğiniz gibi olmuyor. İşler bazen kulüp içindeki, futbolcular arasındaki maddi sıkıntılardan dolayı düzgün gitmiyor. Bundan dolayı başaramadık. Ama ne olursan olsun 2. Lig’e çıkmamızın ilk senesini play-off potasında bitirmekte bir başarıdır. Tabi şehrimiz, şampiyonluklara susadığı için hep şampiyonluk bekliyordu. İnşallah bundan sonraki dönemler için diyoruz. Ben bu anlamda bize yardımcı olan, destek veren, yanımızda olan başta valilerimiz, Kolordu Komutanımız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, Van Ticaret Borsası Başkanımız, Van’daki iş insanlarımız, Edremit Belediye Başkanımız, basın mensupları, yaz-kış demeden bizleri içeride ve dışarıda yalnız bırakmayan cefakâr taraftarlarımıza ve özellikle yönetimime teşekkür ediyorum. Bu başarı hepimizin başarısıdır” ifadelerini kullandı.

YENİTÜRK: BİZLER ADAY OLMAYACAĞIZ

Olağan Kongre tarihine değinen Kulüp Başkanı Yenitürk, şunları belirtti: “Bilindiği gibi bu yıl olağan kongremiz vardı ama kongremiz korona virüsten dolayı ertelendi. 8 Ağustos 2020 tarihinde inşallah kongremizi yapacağız. Bu kongrede yine yönetim kurulumuzun almış olduğu karar sonucu bizler aday olmayacağız. Buraya kadar Van’a, Vanspor’a bir şeyler katabildiysek ne mutlu bizlere. İnşallah bundan sonra gelecek olan yönetimdeki arkadaşlarımız Vanspor’u biraz daha ileriye götürür. Yine bizler yönetim olarak elimizden ne geliyorsa, onların yanında yer alacağımıza, yardımcı olacağımıza söz veriyoruz” diye konuştu.

YENİTÜRK: TESİSLERİN KİRAYA VERİLECEĞİNİ AÇIKLADI

Tesislerin kıraya verileceğini kaydeden Kulüp Başkanı Yenitürk, şunları belirtti: “Tesislerin kiraya verilmesi kanunen ve prosedür olarak tesisin bütün giderlerini kulüp karşılamak zorundadır. Kiracı elektrik, su, doğalgaz, personel ücretleri (24 personel) ve alt yapı giderlerini karşılamak ve çalıştırmak zorundadır. Yıllardır orada çalışan personellerin faydalandığı gıda yeme-içme işi belediye ve valilik tarafından karşılanıyordu. Fakat bu tesis kiralık olması halinde bu giderleri tamamını kulüp bünyesinde olmak zorundadır. Sayın valimiz yaptığı açıklamada, ‘desteğini esirgemeyeceğini ve 1 milyon 600 bin TL’ destek sağlayacaklarını açıkladı. Biz tesislerimizin giderlerini hesapladığımız zaman ortalama 2 milyon TL’lik gider vardır” diye ifade etti.

YENİTÜRK: NEDEN ADAY OLMADIKLARINI MALİ NEDENLERİ SIRALAYARAK AÇIKLADI

Neden aday olmadıklarını belirten Kulüp Başkanı Yenitürk, kulüp giderlerinin aşırı derecede yüksek olduğuna vurgu yaparak, maddi sıkıntı yaşadıklarını kaydederek şunları belirtti: “2. Liglerde en düşük futbolcu ücreti 250 bin TL, bu rakamlar 600-700-800 bin TL’ye kadar gidiyor. Fakat bizde en düşük futbolcumuz 250, en yüksek futbolcumuz da 500 bin TL civarındadır. Bunun ortalamasını aldığımız zaman 350 bin TL futbolcu başına transfer maliyeti çıkıyor. Bir takımda 18 futbolcu ile sahaya çıkma zorunluluğunuz vardır. 4 tane de yedek futbolcunuz olduğu zaman 22 futbolcu mecburen kulübün bünyesinde tutmak zorundasınız. 22 futbolcu üzerinden hesapladığımız zaman 7 milyon 700 bin TL sadece futbolcuların transfer bedelleridir” dedi.

YENİTÜRK: KULÜBÜN BİR YILLIK GİDERİ TOPLAMI 12,5 MİLYON TL

Kulüp Başkanı Yenitürk, neden aday olmadıklarının tek tek mali nedenlerini sıralayarak şunları ifade etti: “Bizim yılda ortalama 40 maçımız var. 34’ü lig, 6’sı da kupa maçıdır. Kupa maçları 8’e de çıkabiliyor. 40 maçtan sadece 16 maçını kazanırsanız, 1 milyon 100 bin TL futbolcuların primi tutuyor. Bu prim bizim belirlediğimiz bir prim değil. 2. Liglerdeki kulüplere bakarak, onlardan sorarak ortalamasını alıyoruz. 40 maçın 20 deplasmanı var. 20 deplasmanımız ortalama 800 bin TL civarındadır. Bu sezon yaşanan salgından kaynaklı olarak daha da artacaktır. Çalıştırdığımız personellerin asgari ücret gideri 70 bin TL’nin üzerindedir. Vanspor’a bu yıl 12 bin TL’ye bir otobüs kiraladık. Şoförün sigortası, vergisi ve yakıtıyla birlikte kulübe 15 bin TL maliyeti var. Yemek giderleri 40-45 civarında tutuyor. Doğalgaz, elektrik ve su için ortalama aylık 35 bin TL gider var. Bunları üzerimize abone yaptığımız zaman 25-30 bin TL civarında depozito yatırmamız lazım. Altyapının aylık giderleri 10 bin TL’dir. Deplasman giderleri 20 bin TL’dir. Bunlarla beraber aylık giderimiz 200 bin TL’yi geçiyor. Kulübün 10 aylık gideri ortalama 2 milyon civarındadır. Bir yıllık giderin toplamı 12,5 milyon TL’yi buluyor” diye belirtti.

YENİTÜRK: KULÜBE YAPILAN DESTEK MİKTARINI AÇIKLADI

Kulübe verilen desteğin yetmediğini hatırlatan Kulüp Başkanı Yenitürk, sözleri şöyle sürdürdü: “Bunun birde teknik heyeti var. Ne kadar ucuz bir teknik heyet getirirseniz getirin yıllık giderleri sezon sonuna kadar 500 bin TL’dir. Hastanelere, ameliyatlara, medikal malzemeye, röntgen gibi giderlere 100-150 bin TL civarında para verdik. Tesisimizin, yatakhanelerimizin giderleri var, kulübümüzün kabataslak 13 milyon TL gideri var. TFF’den gelen en fazla para 2 milyon 800 bin TL civarındadır. Bunun tamamı da Vanspor’a gelmiyor. Bu ödenmesi gereken para fakat biz her maç ortalama 5 bin lira, 10 bin lira, 15 bin lira ceza yiyoruz. Bu cezalarımız toplanıyor, federasyon yılda 2-3 kez ödeme yapıyor. Bu ödemelerde bu cezalardan dolayı kesiliyor. Futbolcularla, hocalarla, esnafla, geçmişten gelen cezalar var. Geçtiğimiz yıl 350 bin TL civarında para bunlardan dolayı kesildi. Valimizin desteği, sponsor desteği, iş adamlarımızın desteğini de toplayacak olursak bu para 5 milyon 600 bin TL civarında tutuyor” dedi.

“BİZ BUGÜN İSTİFA ETMİYORUZ. SÜRECİ SONUNA KADAR DA DEVAM ETTİRİYORUZ”

Kulüp Başkanı Yenitürk, yaşanan maddi nedenlerden dolayı bu şartlar altında aday olma şanslarının olmadığını ifade ederek şunları kaydetti: “Mevcut gelirlerle takımın ayakta durma şansı çok zor, bu gider bizleri de aşar. Bizlerin de bu şartlarda aday olma şansımız olmuyor, inşallah ilin mülkü amirleri, siyasileri, iş adamlarımız bu işe el atarlar, destek olurlar, Vanspor’u mağdur etmezler, ortada bırakmazlar. Çünkü çok kısa bir sürece girdik. Pandemiden dolayı kongrelere ara verildi. Aslında şu anda maçlar bitmiş, transferler başlamıştı. Ama geciktiğinden dolayı beklemededir. Ağustos’un 8’inde yapılacak kongreden sonra ez fazla 20 gün, 1 ay bir transfer süreci kalıyor. Bundan dolayı inşallah Vanspor’umuzu yalnız bırakmazlar ve Vanspor’umuza sahip çıkarlar. Biz bugün istifa etmiyoruz. Süreci sonuna kadar da devam ettiriyoruz. Kongre günü de inşallah alnımızın akıyla hesaplarımızı devredeceğiz. Ondan sonra da bize ne düşüyorsa bir iş adamı olarak, eski yönetici olarak, bir Vansporlu olarak, bir Vanlı olarak yine Vanspor’umuzun yanında olacağımıza tekrar söz veriyoruz” diye ifade etti.

YENİTÜRK: KULÜBÜN TOPLAM BORCUNU AÇIKLADI

Kulübün 11 milyon 281 bin TL borcu olduğunu belirten Kulüp Başkanı Yenitürk, “Bizler kulübü devraldığımız zaman zaten 5.5 milyon TL borcu vardı. O tarihte piyasa borcu 1,5 milyondu. Şu anda piyasa borcumuz 580 bin TL civarındadır. 1 milyon borcu ödedik. Şu anda futbolcu alacaklarımız 2 milyon 290 bin TL’dir. SGK ve vergi borçlarımız biz aldığımız zaman 2,5 milyon civarındaydı. Bizim dönemin SGK vergi borcu yoktur. Hele üstelik fazlasını ödemişiz. Şu anda 2 milyon 200 bin TL güncel sigorta vergi borcu vardır. Tabi bu 13 yıl içerisinde olan borçtur. Bu borç 3 kez yapılandırılması bozulduğundan dolayı biz bu sefer taksit yapabilmek için SGK’ya 7 tane iş makinemizi ipotek verdik. Vergi dairesine de 5 tane aracımızı ipotek verdik. Ancak bu şekilde taksitlendirme yapabildik. Taksitleri ödeyemediğimiz için bu taksitlendirmede bozuldu. Şimdi SGK borcunun tamamının kapatılması gerekiyor” dedi.

YENİTÜRK: 5 MİLYON 144 BİN TL KENDİ CEBİMDEN HARCADIM

Son olarak Kulüp Başkanı Yenitürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kulübümüzün muhasebe, avukat, teknik heyet, çalışanların alacağını hesapladığımız zaman 276 bin TL bir borç vardır. Kulübümüzü dava eden, bizden önce ve şimdi borçların tamamı 783 bin TL’dir. Bunun çoğu bizden önceki davalardır. 2 tanesi sonuçlanmıştı ve biz bunun ödemesini yaptık. Geri kalanlarda halen devam ediyor. 5 milyon 144 bin TL’de ben kendi cebimden harcamışım. Bununla birlikte 11 milyon 281 bin TL şu anda kulübümüzün borcu var. Yani kısacası almış olduğumuz 5,5 milyon borç vardı, bunu düştüğümüz zaman sadece bizim kendi cebimizden harcadığımız bir para var. Başka da bir borcumuz görünmemektedir” ifadelerini kullandı.

Toplantı, yapılan açıklamanın ardından soru-cevap kısmıyla sana erdi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 09:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
VanSpor sahipsiz değil!
VanSpor sahipsiz değil! - 11 ay Önce

Sayın başkan kulübün resmi olarak size yada şirketlerinize borcu varmı. Vermiş olduğunuzu belirttiğiniz paraya karşılık kulübü borçlandirdiniz mi. Bu soruya cevap bekliyoruz. Konunun özü budur. Bunu cevaplarsanız . Bizlerde vermiş olduğunuz bukadar emeğin sonunda size ya teşekkür ederiz. Yada sizi vansporu içine düşürdüğünuz bu durumdan dolayı eleştiririz.

banner246