banner290

Vanspor’da istifa depremi!

Vanspor Futbol Kulübünde haziran ayında yapılan 2 olağanüstü kongrenin ardından başkan adayı çıkmadığından başkanlık seçimleri yapılamadığından mevcut Başkan Servet Yenitürk, yapılan haber ve sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine bir daha başkan olmayacağını duyurarak, başkanlıktan istifa edeceğini duyurdu.

Vanspor’da istifa depremi!

15.08.2020 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısında yönetim kuruluna aday çıkmadığı için mevcut yönetim ile devam eden Vanspor Futbol Kulübünde 9 Haziran ve 16 Haziran’da yapılan Olağanüstü genel kurul kongrelerinde de başkan adayı çıkmadığından istifa edeceğini duyuran mevcut Başkan Servet Yenitürk, yapılan haberlerden ve sosyal medyadan yapılan ağır eleştirilerden dolayı başkanlığa aday olmadığını ve istifa edeceğini söyledi. İstifa öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vanspor Futbol Kulübü Başkanı Servet Yenitürk, istifasını vereceğini, bundan sonraki süreçte Vanspor’a mülki amirler tarafından kayyum atanacağını dile getirdi. Vanspor Futbol Kulübü Başkanı Servet Yenitürk, Şahabettin Özarslaner Spor Tesislerinde gazetecilerle bir araya gelerek istifa ettiğini açıkladı. Son günlerde tesislerin yenilenmesi için 9 Milyon TL değerinde proje desteği için söz aldıklarını ve takımı sahipsiz bırakmamak için yeni bir yönetimle tekrar devam etmek istediklerini ifade eden Yenitürk, bazı eleştiriler ve iftiralar neticesinde istifa etme kararı aldıklarını dile getirdi.

YENİTÜRK, VANSPOR’U ANLATTI

Programda konuşan Vanspor Kulüp Başkanı Servet Yenitürk, şunları açıkladı: “Bilindiği üzere 2016-2017 sezonunda Vanspor’un yine böyle bir sıkıntılı bir süreçten geçti. O zaman ki il valimiz Murat Zorluoğlu tarafından davet edildik ve Vanpor’a yardımcı olmamızı güzel bir yönetim kurarak el birliğiyle Vanspor için elimizi taşın altına koymamız gerektiğini belirttik. Bizler de konu Vanspor olunca bizde kayıtsız kalamadık ve bu görevi devraldık. Göreve geldiğimiz zaman takım Antalya’daydı ve takımın hocası yoktu ve transfer sezonunun bitmesine az bir sürede kalmıştı ve biz 15 gün içerisinde transferlerimizi yaptık. Takım hocamızla anlaşıp sezona giriş yaptık sezonunda ligi 7.sırada tamamladık. 2018-2019 sezonunda transferlerimizi yaptık iyi bir çalışma grubu kurarak ligdeki iddiamızı ortaya koyduk. Van halkıyla kenetlendik hedefimize ulaştık ve şampiyon olduk.”

YENİTÜRK “ADAY OLMADIK” DEDİ.

Cümlelerini sürdüren Yenitürk, “Bu seneye geldiğimizde yine bir kongre sorununu yaşadık. Bizimde süreci yönetme şansımız az olduğunu sıkıntılarımızın olduğunu bunu defalarca dile getirdik ve kongre sürecinde ekip kurup aday olamadık. Bizde takımın durumunu oturup kendi içimizde değerlendirdik ve takımı kayyum sürecine sokmadan şartlarımızı sonuna kadar zorlayıp Vanspor için elimizi taşın altına koyalım, Vanspor’u mağdur etmeyelim dedik ve böyle bir karar aldık. Bu sıkıntılı süreçte transfer sezonu dahil bir çok eksiğimiz olmasına rağmen takımı play-off’a taşıdık. İyi bir mücadele de ortaya koyduk neticede elendik maalesef. Vanspor için çaba harcadık emek verdik bir yerlere getirmek için çalıştık.” Şeklinde konuştu.

“BAKANLIKTAN 9 MİLYONLUK PROJE ONAYI ALDIK”

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından tesislerin yenilenmesi için yaklaşık 9 Milyon TL proje onayı aldıklarını söyleyen Yenitürk, “Bu yıl ki durum ile ilgili yönetimdeki arkadaşlarımızla bir araya geldik ve istişare ettik. Bu istişareler sonrasında ben tekrar başta sayın valimizle görüşmeye başladım. Sayın valimiz geçen yıl bize 1 Milyon TL civarında bir destekte bulunmuştu. Bunun arttırılmasını talep ettik. Bu desteği 2 Milyona çıkardık. Tesislerimiz yıllardır onarım ve tadilat görmemiş. Bu yıl maçlarımızda çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Tesislerimizin tadilat ve onarımı için 10 gün boyunca Ankara’da sayın milletvekillerimiz ve siyasilerimizle mücadele ettik. Gençlik ve Spor Bakanımızdan 8,5 – 9 Milyon civarında bir proje çıkararak tesislerimizin tamını onarım yapmak için bu onayı aldık. Bununla birlikte milletvekillerimiz tarafından 500 Bin TL civarında bir sponsor temin ettik. İsim sponsorumuz ile bu yıl 900 Bin TL ek ödenek yapılmasını görüştük. Yani biz kendi çapımızda yine bir şeyler sağlamaya çalıştık” dedi.

“YENİ YÖNETİM OLUŞTURDUK”

Birçok kişiyle görüşerek yeni bir yönetim oluşturduklarını söyleyen Yenitürk, “Pazartesi günü yönetimimiz ile birlikte bir araya gelerek, bu taşın altına yine elimizi koyalım diye bir karar aldık. Tabii ki yeni yönetimimiz için Ankara’da, İstanbul’da ve Van’da birçok arkadaşımızla görüştük. Rica ettik, bir araya geldiğimizde ise herkesin en azından 200 Bin TL Vanspor’a destek olması ve 200-300 Bin TL’de Vanspor’a borç vererek bu sezonu götürme yönünde bir karar aldık” şeklinde konuştu.

YENİ YÖNETİMDE KİMLER VARDI?

Oluşturulan yeni yönetimdekileri açıklayan Yenitürk, “Servet Yenitürk, Adnan Bayram, Oktay Okay, Cafer Kanpolat, Suat Adnan, Muhammed Çiftçi, Kadir Çetin, Levent Cankurtaran, Veysel Ürün, Selami Tozoğlu, Fatih Akdeniz ve Sezgin Sezer’den oluşan yeni bir yönetim oluşturduk. Vanspor’u mağdur etmemek için böyle bir yönetim oluşturarak karar aldık. Yönetimdeki bazı arkadaşlarımız da bizi yalnız bıraktığı için azınlık duruma düşme durumundaydık. Azınlığa düştüğümüzden dolayı tekrar bir Olağanüstü kongre kararı alabiliyorduk. Böyle bir karar aldık” dedi.

“BİZ KİMSEYİ SORGULAMADIK”

Takımı resmi rakamların daha fazla bir borç yüküyle devraldıklarını söyleyen Yenitürk, “Biz kendi isteğimizle bu takıma talip olmadık. Vanspor’a aday olmadık. Vanspor’un sıkıntılarından dolayı davet edildik. Daveti de geri çevirmedik. Geldiğimiz zaman Vanspor’un ciddi sıkıntıları ve borçları vardı. Hiçbir zaman dile getirmedik. Hiçbir zaman yargılamadık, sorgulamadık. Biz her şeyi göğüsleyerek yolumuza devam ettik. Bu dönemde 20 Milyon TL borç alınmıştır. Hiçbir zaman kimse yazmadı ve kimse bunu konuşmadı. Sadece 20 Milyon TL Belediye’ye borç alınmıştı. 25 Milyon TL işadamlarından destek alınmıştı. 12 Milyon TL civarında sponsorluk ve spor toto federasyonundan gelir gelmişti. Bu üç sezon, yani bizim de aynı üç, üç buçuk sezonumuza denk gelecek şekilde 57 Milyon TL civarında bir harcama yapılmıştı. Ama 10 yıl boyunca Vanspor’umuz sadece düşmemeye oynamıştı.” Dedi.

“HEP ELEŞTİRİLDİK”

Cümlelerini sürdüren Yenitürk, “Biz geldiğimiz zaman bu kadar borç nereye harcandı diye yargılamadık. 5 Milyon TL resmiyette borç görünüyordu, 7 buçuk 8 Milyona yakın borç çıktı. Sigorta borcu 3 Milyon civarında görünüyordu. 10 yıl boyunca sigorta ve vergi borçları eksik yatırıldığından dolayı 1 Milyon 800 Bin TL bize cezai borç çıktı. Listemizde olmayan sebeplerden dolayı, tesislerimizdeki onarım, tadilat ve aydınlatmalardan dolayı kulübümüze icra geldi. Biz devraldığımız zaman hoca olarak bırakmışlardı icra göndermişlerdi, futbolculara senet vermişlerdi ödenmemişti, avukatlar icra gönderdi. Bunlara rağmen biz hiçbir zaman üşenmedik ve bunların mücadelesini verdik. Bize sigorta ve vergiden dolayı transfer yasağı geldi. Bu yasağı kaldırabilmemiz için borçların bir kısmını ödeyip, sigorta ve verginin ya komplesini yatırmamız gerekiyordu yada yapılandırma yapabilmemiz için borç miktarı kadar ipotek vermemiz gerekiyordu. Biz yine kimseye sitem etmeden 8 tane iş makinamı sigortaya ipotek ettirdim ve hala ipotektir. Bin sigortadaki yapılandırmayı yapıp borcu yoktur kağıdımı aldım. Kendi aracım başta olmak üzere 5 tane aracımı da vergi dairesine ipotek ettirdim ve halen ipotektir. Oradaki yapılandırmayı yaptım ve borcu yoktur kağıdımı aldım. Transfer yasağını kaldırdım ve transfer yaptım. Bu kadar fedakarlığa rağmen şuana kadar hep eleştirildik” ifadelerini kullandı.

“VANSPOR KONUŞULMAYA BAŞLADI”

Buradaki bütün basın mensuplarına soruyorum olan bir Vanspor mu vardı? Şeklinde sitemde de bulunan Yenitürk, “Olmayan bir Vanspor’u var ettik. Kendi imkanlarımızla var ettik. Kendi çabalarımızla, kendi mücadelelerimizle var ettik. Vanspor’un ismini Türkiye’de konuştuk. Vanspor’un ismini hemen hemen her hafta ulusal kanallarda konuştuk. Van’ın her köşesinde Vanspor konuşulmaya başladı. Stadımıza 200-300 kişiden fazla kimse gitmiyordu, yeri geldi stadımız 10 bin kişiyle doldu. Yeri geldi stadımızda en az 4 bin Türk bayrağı sallandı. Vanspor’u 3. Lig’den 2. Lig’e çıkardık. Ondan sonraki sene play-off’u kaçırdık. Bu yıl play-off oynadık. 3 yıl üst üste Van’da futbol heyecanı yaşatıyoruz. Nasıl yok ettik.” İfadelerine yer verdi.

“VANSPOR AYAKTA YÜRÜDÜ”

Bir tane hastanem vardı onu sattım diyen Yenitürk, “Bu sene de karar vermiştim yarım bir hastanem daha vardı onu da satacaktım. Ben soruyorum Van’da hangi iş adamı bu kadar fedakarlık yapar. Kim yapar bunu söylesinler rica ediyorum. Evet Valilikten de para aldık, belediyeleri de ziyaret ettik, tesisimizin 10-12 yıldır tadilatı yapılmamıştı tesisimizi komple yaptırabilmek için 1 hafta 10 gün mücadele ettik 9 Milyonluk bir proje onaylattık. Sadece Vanspor için. Ben buradan Gençlik ve Spor Bakanımıza, milletvekillerimize, Ak Parti Van İl Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu mücadeleyi vermek kötü müdür? Vanspor’a destek istemek kötü müdür? Bizden önceki yönetimlerde hangi başkan cebinden Bin TL harcadı. Tamamen buralardan gelen desteklerle Vanspor ayakta yürüdü. Kendi paramızla yürüttüğümüz zaman, Servet Yenitürk kendi şirketi yapıyor. Para toplamaya çıktığımız zaman, Servet Yenitürk çıkmış para toplamaya. Servet Yenitürk bu takımı asla bırakmaz. İşte bırakıyorum. Yazıktır, konuşulan her şey Vanspor’a zarar verdi. Bizim öyle bir talebimiz yoktur. Bırakmayacağız diye bir talebimiz yoktur. Biz hep fedakarlığa var olduk. Biz servetimizi harcamaya var olduk. Biz hep kendi imkanlarımızla götürmek için yola çıktık.” Cümlelerini kulandı.

“SERVET YENİTÜRK, ÖMER GÜLÜŞTÜR SÜRECİNE GETİRDİ”

Ben üzülüyorum bu eleştirilere, verilen cevaplar yanlıştır. Ömer Gülüştür bu kulübe talip oldu. Allah rahmet eylesin, ama o süreç şahşahalı bir süreçti. O süreçte sınır ticareti vardı. O süreçte valizlerle torbalarla Vanspor’a para geliyordu. Biz Vanspor’a gönüllü gelmedik. Davet edildik, geldik taşın altına elimizi koyduk. Biz olmayan Vanspor’a harcama yapmak için, emek vermek için geldik” diye konuştu.

BİZDEN BURAYA KADAR

Vanspor’u sahipsiz bırakmak istemediklerini fakat buna mecbur kaldıklarını söyleyen Yenitürk, “Bu sebepten dolayı bizde yönetimimizle bir karar aldık ve yine Vanspor’u sahipsiz bırakmak istemiyorduk. Fakat bugün bir karar aldık ve yarın itibariyle istifa ediyoruz. Yine de Servet Yenitürk ve yönetimine ne düşüyorsa biz yine Vanspor’un yanında olacağız, Vanspor’a destek çıkan kimse onun yanında olacağız. Bizden buraya kadar” şeklinde konuştu. Yentürk, sözlerinin devamında bugüne kadar kendilerine destekte bulunanlara teşekkür ederek, “Biz buraya kadar getirdik ama ne yazık ki başladığımız günden bugüne kadar hep engel olmak istediler. Destek olacaklarına köstek oldular. Bizim Vanspor’u bir yere ulaştırmak istediğimiz kadar, onlar Vanspor’u yok etmeye çalıştılar. Yazıktır Van’da artık bu kıskançlığı bir tarafa bırakalım. Biz neden Van’da birlik beraberlik sağlayamıyoruz. Biz neden Van’da bir yumruk olamıyoruz. Olmadığımız müddetçe de işte örneği, tek etkinliğimiz, Van’ın kalbi, bir tek Vanspor’umuz vardı başka bir şeyimiz yoktu. Onu da yok etmek için ellerinden gelen mücadeleyi verdiler. Sorguladılar, yargıladılar, kınadılar, üstümüze geldiler, yanlış konuştular biz de buraya kadar dayandık” diye konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
GOLKENTLİ 65
GOLKENTLİ 65 - 2 yıl Önce

Baskan bu sehrin haini hic bitermi. Van ve vanspor düşmanları sevinin

SIRADAKİ HABER