Tatvan’da korkutan görüntü: Yoksa müsilaj mı?

Bir kaç gün önce sosyal medya aracılığıyla Tatvan sahilinde paylaşılan görüntüler adeta dehşet vericiydi.

Vatandaşların kıyıya yakın yerlerde, yeşil tabakalar şeklinde kirlilik görüntüleri gözlemlemesi ve bu görüntüleri bize ulaştırması üzerine Vangölü Aktivistleri Tatvan yönetimi harekete geçerek ilgili bölgede bir araştırma yaptı.

Kıyıdaki görüntüler, kısa süre önce Marmara Denizi’nde meydana gelen müsilaja benzemesi bizleri oldukça endişelendiriyor.

Vangölü Aktivistleri olarak, yıllardır Van Gölü çevresinde, gölü korumak adına, toplumu bilinçlendirmek ve kurumları harekete geçirmek için binlerce çalışmaya imza attık.

Hem kamuoyu nezdinden hem de ilgili kurumlar nezdinde gölün korunması noktasında önemli kazanımları da elde etmeyi başardık.

Çalışmalarımız iki boyutlu olarak devam ediyor.

Birincisi, göl çevresinde yaşayan vatandaşların bilinçlendirilmesi ve gölü koruması için çalışmalar yürüttük.

Bu çalışmalar hâlâ sürüyor ve bu süreç gölün temiz ve mavi kalması için gereken toplumsal bilinç oluşana kadar da devam edecektir.

Yıllardır binlerce kez çağrıda bulunduk: Van Gölü kirleniyor, sahiplenelim, kirletmeyelim, çocuklarımıza bu bilinci aşılayalım, göl bir gün çöl olacak, bugün gördüğümüz dehşet verici görüntüler olacağını ve daha kötüsünü göreceğimizi vb. söylemleri her platformda dile getirdik.

Bugün Tatvan sahilindeki ve dahası gölün birçok noktasında karşımıza çıkan dehşet verici kirlik görüntülerinin yaşanacağı uyarısında bulunuyoruz ve çözümü için eliminizden gelen çabayı göstermeye de devam ediyoruz.

Van Gölü, sadece sahilleri ile bize bir görsellik ve huzur sağlayan bir yer değil.

Binlerce yıldır nefesimiz ve yaşam kaynağımızdır.

Ne kadar sahip çıkıyoruz?

Bunu sorgulamalıyız!

Yıllardır Van Gölü ile ilgili yapılan sivil ve resmî çalışmalarda ne kadar yer alıyoruz?

Lütfen, gölü aktif kullanan bireyler olarak bunu sorgulayalım ve sonra kimi gömeceksek hep beraber gömelim!

İkincisi, kamuoyunun da bildiği üzere, Van Gölü’nün kanunlar ile korunmasıdır.

Vangölü Aktivistleri olarak, özellikle Van Gölü Koruma Kanunu talebi ile kamuoyunun desteğini alarak sesimizi Ankara’ya duyurmayı başardık.

Kanun süreci çalışmaları olan “Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı” hayata geçirilmesi ile süreç devam ediyor.

Eylem Planı ile gölü kirleten etkenlerin ortadan kaldırılması için çalışmalar yürümektedir. Eylem planı kapsamında ilgili her kurum çalışmalarını sürdürerek üç aylık periyotlarda çevre şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığına raporlarını sunmaktadır.

Vangölü Aktivistleri olarak eylem planının bir paydaşı olarak görevlerimizi kamuoyu ile tekrar paylaşmak istiyoruz.

Başlıca görevimiz, kamuoyunda Van Gölü farkındalığı oluşturmak ve kurumlar nezdinde süreci takip etmektir.

Farkındalığı, eğitimler, çalıştaylar, yazılı görsel medya, sosyal medya, festivaller, çevre etkinlikleri, doğa ve ekstrem sporlar gibi çalışmalar ile oluşturmaya çalışıyoruz.

Kamuoyunun Van Gölü’nün korunması noktasındaki kanun talebine de kesinlikle katılıyoruz.

Ve bunun ancak, Kamuoyunun sahiplenmesi ve kanun ile Van gölü korunabileceğini defaetle dile getiriyoruz.

Eylem Planı, koruma kanunu talebimizin başlangıcı hatta daha geniş kapsamlı bir çalışmadır. Tabii yeterli olmadığını daha ileri bir çalışma olan Alan Yönetimi Başkanlığına dönüşmesi gerektiğini ve bunun da kamuoyunun, yani bugün gölü kullanan ve endişelenen bizlerin sahiplenmesiyle olacağını belirtmekte fayda var.

Kamuoyundan bu konuda destek istiyoruz.

Van Gölü’nü kurtaracak, geleceğe temiz ve mavi bırakacak çözüm: Van Gölü Alan Başkanlığı kurulması ile mümkündür.

Van Gölü’nü ciddi anlamda kirleten en büyük kirleticilerin başında arıtma tesisleri gelmektedir. Arıtma tesislerinin yenilenmesi, geliştirilmesi, yeni yatırımların yapılması, tesisin işletilmesi ve enerji maliyetleri belediyelere büyük bir yük getirmekte ve belediyelerin bu ağır yük altından kalkması yıllardır mümkün olamadı. Van Gölü Alan Başkanlığı veya şuan yürütülmekte olan Eylem Planı kapsamında arıtma tesisleri, belediyelerden alınarak Çevre Şehircilik İklim Bakanlığı sorumluluğunda işletilmesini öneriyoruz.

Gelelim Tatvan sahilindeki kirlilik görüntülerine;

Vangölü Aktivistleri olarak, başta bakanlık düzeyinde ilgili genel müdürlük ve daire başkanlığı olmak üzere, çevre şehircilik il müdürlüğü, Tatvan Belediyesi ve Eylem Planı paydaşlarına bu görüntülerin kaynağının ortaya çıkarılması ve çözülmesi için gereken adımların atılması vb. çalışmalar için girişimlerimize başladık ve bu adımları da kamuoyu ile paylaşacağız.

Sağlıcakla kalın, hayırlı Ramazanlar dilerim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yapılacak şeyler belli
Yapılacak şeyler belli - 1 ay Önce

Beş vinçle on kamyonla değil Van Gölünü ancak bir araç filosuyla kurtarabiliriz. Edremit' te 10, İpekyolu'nda 10, Tuşba'da 10, Erciş'te 10, Adilcevaz'da 5, Ahlat'ta 5, Tatvan'da 10, Gevaş'ta 10 ekskavatör ve toplamda 150 kamyonla altı ay kesintisiz her gün kıyı temizliği ve dip temizliği yapılmalı. AYRICA göle karışan bütün dereler, kanallar ve arklar yerleşim yerleri biyunca titizlikle tertemiz edilmeli. Evlerin, tesislerin, işletmelerin, fabrikaların katı ve sıvı atıkları ile hafriyatlar derelere, kanallara, göle ve yakın noltalara asla dökülmemeli. Arıtma tesisleri bütün bu ilçelere yapılmalı. Vatandaşlar bilinçli olmalı, kurumlar ilgili ve duyarlı olmalı. Medya duyarlı olmalı, STK'lar duyarlı olmalı, çevreciler duyarlı olmalı. Ancak o zaman Van Gölü kokudan, kirlilikten, bulanıklıktan, kıyı ve dip kirliliğinden kurtarılabilir ve korunabilir.

Van Gölü buraların hayat kaynağıdır.
Van Gölü buraların hayat kaynağıdır. - 1 ay Önce

Gölün çevresindeki bütün il ve ilçelerde, kirlilik olan bütün yerlerde temizlik araçları ve ekiplerini her gün görmek istiyoruz. İlkbahar, yaz, sonbaharda her gün temizlik görmek istiyoruz.

TEMİZLİK BİR ŞEHRİN AYNASIDIR.
TEMİZLİK BİR ŞEHRİN AYNASIDIR. - 1 ay Önce

Şehrimizde uzun kış sezonu boyunca birikmiş ciddi bir kirlilik var. Van belli başlı cadde ve sokaklardan, belli başlı noktalardan ibaret değil. Belli yerlerde belli zamanlarda yeşil kıyafetli 20-30 temizlik görevlisinin görülmesi şehrin temizliği için yeterli olmamaktadır. Yine belli dönemlerde belli başlı noktaların, caddelerin tazyikli suyla yıkanması da temizlik için yeterli değil. En büyük problem temizlik ekiplerinin sayıca az olması, şehrin ise geniş ve büyük olmasıdır. Büyükşehirin, Tuşba, İpekyolu ve Edremit belediyelerimizin, Karayollarının, Devlet Su İşlerinin temizlik ekipleri toplamda
EN AZ BİN PERSONELDEN OLUŞMALIDIR. Bu koca şehir 50 personel, 100 personel, 150 personelle kesinlikle temizlenemez. Çünkü bu kurumlar aslında binalarda değil sahada hizmet üreten kurumlardır. Binalarda binlerce çalışırken sahada onlarca personel çalışırsa temizlik kesinlikle yetersiz olur. Personeller, araçlar, imkanlar, kontroller ve temizlik çalışmaları otuz- kırk mahallemizin hepsinde, bütün caddelerde, bütün sokaklarda, bütün ara sokaklarda, bütün mahalle aralarında, bütün yakın semtlerde, bütün uzak semtlerde, bütün tokilerde, bütün kaldırımlarda, bütün parklarda, bütün kıyılarda, bütün sahillerde, bütün kanallarda, bütün derelerde, insanların dolaştığı her yerde, her köşede, her açık alanda, bütün tarihi mekanlarda, bütün piknik ve mesire yerlerinde olmalıdır. İş kıyafetleriyle temizlik görevlileri gün boyu buraların hepsinde görülmelidir. Yani 365 gün temizlik lazım. Fakat acil olanı, özellikle son aylarda şehrin her yanında görülen toz, toprak, çakıl, çamur, yaprak, ot, çöp, atık, izmarit ve yoğun kirliliğin en az bir ay sürecek seferberlikle mutlaka temizlenmesidir. Mahalleleri, mahalle aralarını, uzak semtleri, ana yolları, ara yolları, kanalları, parkları, kaldırımları, çevreyi dolaşınca kirlilik, bakımsızlık, ilgisizlik hemen görülüyor. Şehrin her yerinde temizlik görevlileri ve temizliğin olduğu bir düzeni şehrimizde oluşturmalıyız. Aslında duyarlı yöneticilerimiz var. Kurumlarımız bununla ilgili genel bir toplantı yapıp en az bin kişilik ekipler kurarak, ekipmanları ve araç filoları şehrin her yanına yayarlarsa temizlik, bakım, onarım, iyileştirme, güzelleştirme çalışmalarını şehrin her noktasında hayata geçirirlerse çok harika olur. Böylece yapılan diğer güzel hizmetler de gölgelenmemiş olur. Çünkü bir milyon insanın her gün ve her yerde dikkatini çeken ilk şey temizliktir. Bu husustaki sözlerimiz eleştiri değil Van adına dostane ve iyi niyetli bir talep olarak algılanıp acilen eylem planı ve çözümlerle şehrimize el atılmasını istirham ediyoruz, saygılarımızla hayırlı çalışmalar diliyoruz. ( 11 NİSAN 2022 PAZARTESİ)