banner271

En tehlikeli Android mesajlaşma uygulamaları

Yeni bir araştırmaya göre Android telefonlardaki mesajlaşma uygulamaları kimlik avı hırsızlığı konusunda büyük tehlikeler barındırıyor. Milyarlarca kullanıcısı olan uygulamalar tehlikeli uygulamalar paylaşıldı.

En tehlikeli Android mesajlaşma uygulamaları

Android cihazlarda yapılan kimlik avı dolandırıcılıkları son dönemde artışa geçmiş durumda. Kaspersky’dan gelen yeni veriler, dolandırıcılık için mesajlaşma uygulamalarının oldukça fazla kullanıldığını gösteriyor.

WHATSAPP ZİRVEDE YER ALDI

Aralık 2020 ile Mayıs 2021 arasında yapılan testlerde Whatsapp, saldırıların %89.6’sını oluşturup liderken, ikinci sırada %5,6 ile Telegram, %5,7 ile Viber ve %1 den az Google Hangouts yer alıyor. Dolandırıcılığın en çok görüldüğü ülkelerin ise Rusya, Brezilya ve Hisdistan olduğu açıklandı.

KİMLİK AVI DOLANDIRICILIĞINDA KULLANILIYOR

Kaspersky, mesajlaşma uygulamalarının dünyanın en popüler uygulamalarından biri haline geldiğini ve bunun, kullanıcılara yönelik daha fazla kimlik avı girişimi yaratacağını söylüyor.

Kaspersky Web içeriği analisti Tatyana Shcherbakova, siber suçluların kimlik avı kurbanlarını aramak için sosyal medyadan iletişim uygulamalarına geçtiklerini ve bu uygulamaların kimlik avını kolaylaştıran özelliklere sahip olduğunu söylüyor.

HABER7

YORUM EKLE

banner269

banner260