banner211

İnternet üzerinden GBT sorgulamaları nasıl yapılır?

Türkiye’de vatandaşın uzun süredir beklediği online GBT-sabıka kaydı sorgulama işlemi sonunda hizmete açıldı.

İnternet üzerinden GBT sorgulamaları nasıl yapılır?

 Adalet Bakanlığı tarafından sanal devlet portalı e-Devlet Kapısı üzerinden hizmete açılan GBT-sabıka kaydı sorgulama hizmeti tüm vatandaşlarca kullanılabiliyor. E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilen GBT-sabıka kaydı sorgulama işlemi ile alınan sabıka kaydı belgesi çıktısı yasal geçerliliği dolayısı ile doğrunda iş başvurularında kullanılabiliyor.

Türkiye'de kamu alanında internet hizmetlerinin yoğun biçimde kullanılmaya başlanması ile birlikte kamuda son dönemlerde modernizasyon ve internet entegrasyonu popülaritesi oluştu. Bu çerçevede özellikle vatandaşın en sık işlem gerçekleştirdiği kamu alanlarına yönelik olarak hizmetlerin elektronik ortama taşındığı bugünlerde vatandaşların en sık gerçekleştirdiği işlemlerden birisi olan sabıka kaydı sorgulama işlemi için Adalet Bakanlığı tarafından internet ortamı üzerinde bir hizmet uygulamaya açıldı.

İnternet ortamı üzerinde yer alan sanal devlet portalı E-Devlet sistemindengerçekleştirilebilmekte olan sabıka kaydı sorgulama işlemi ile birlikte Türkiye'de vatandaşın pek çok yasal işlemi konusunda kullanmak durumunda kalabildiği sabıka kaydı belgesini artık daha kolay ve daha hızlı bir şekilde alabilmesini sağlıyor. Her geçen gün büyük bir hız ile gelişen yeni nesil teknoloji cihazlar ile yaşamının her alanında internete erişimini gerçekleştirerek çevrimiçi hizmet uygulamalarını kullanabilme ve böylelikle de yaşamı içerisindeki pek çok işlemini daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilme şansına sahip olabilen vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinde yer alan bu dijital hizmet uygulamasına da oldukça yoğun bir şekilde ilgi gösteriyor.

 

GBT-SABIKA KAYDI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

Tüm vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak internete erişim sağlanabilen her zaman kullanılabilmekte olunan Adalet Bakanlığı'nın online sabıka kaydı sorgulama hizmeti ile mesai saati koşulu olmadan sabıka kaydı belgesinin 7 gün 24 saat alınabilmesi sağlanıyor. Özellikle son yıllarda Türkiye'deki kurumsal alanda vatandaşlar tarafından gerçekleştirilecek tüm iş başvuruları başta olmak üzere her bir resmi işlem konusunda en çok talep edilen belgelerin başında sabıka kaydı belgesi geliyor. Vatandaşların çok sık şekilde ihtiyaç duyabildiği başlıca belgeler arasında yer alıyor olması nedeni ile sabıka kaydı belgesini alabilmek için vatandaşın Adalet Bakanlığı'na bu konuda çok sık şekilde başvuruda bulunmak durumunda kalmasına neden oluyor. Bu durumda Adalet Bakanlığı bünyesinde çok ciddi bir iş yükünün ve işlem yoğunluğunun meydana gelmesine neden oluyor. Adalet Bakanlığı da Türkiye'de vatandaşların artık sabıka kaydı belgesini 21.yüzyıl hizmet kalitesi standartlarına uygun şekilde kolay ve hızlı bir şekilde alabilmesini sağlamak amacı ile internet ortamı üzerinde online GBT sorgulama hizmetini vatandaşa sunmaya başladı.

İnternet üzerinde yer alan e-Devlet sistemi üzerinden Adalet Bakanlığı'nın sabıka kaydı sorgulama hizmetinin vatandaşlar tarafından kullanılabilmesi için öncelikli olarak e-devlet kimlik doğrulaması işleminin gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunuyor. Vatandaşlar internet üzerinde yer alan sanal devlet portalı e-Devlet sisteminin 'sisteme giriş' ekranı üzerinde kimlik doğrulamasını 'e-Devlet şifresi', 'mobil imza', 'e-imza', 'T.C. kimlik kartı' ve 'internet bankacılığı' giriş seçeneklerini kullanarak gerçekleştirebiliyor. İnternet üzerinde yer alan e-Devlet sistemi üzerinde kimlik doğrulamasını yapan vatandaşlar sistemin 'e-hizmetler' kategorisi altında yer alan Adalet Bakanlığı'nın 'Adli Sicil Kaydı Sorgulama' ekranında sabıka kaydı belgesinin nereye verileceği, veriliş nedeni gibi bilgilerin girilmesinin sonrasında sabıka kaydı sorgulama işlemi dakikalar içerisinde tamamlanarak, sabıka kaydı belgesi çıktısı alınabiliyor.

Kaynak: Sabah

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 20:11
YORUM EKLE