Van’da Saint Thomes (Altınsaç Kilisesi) kaderine terk edildi!

Van Gölü’ne karşı ihtişamlı güzelliğiyle bilinen Saint Thomas Ermeni Manastırı, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Van’da Saint Thomes (Altınsaç Kilisesi) kaderine terk edildi!

Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi'nde bulunan bin yıllık Saint Thomes Ermeni Manastırı (Altınsaç Kilisesi) kaderine terk edilmiş halde. Havarilerden Aziz Thomas'a ait kutsal eşyaların saklanması amacıyla 11’inci yüzyılda inşa edildiği bilinen St. Thomas Ermeni Manastırı 2 bin metre yükseklikte dağın zirvesinden Van Gölü’ne bakıyor. Manastır, ihtişamıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kentte en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan manastır, Van’a 75, Gevaş’a ise 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kilisenin bulunduğu Altınsaç koyları, Van Gölü’nün el değmemiş koyları olarak biliniyor. Van Gölü güneyinde bulanan Beleko Dağı’nın kuzeydoğu yamacındaki Varis Körfezi'ne bakan bir taraça üzerinde inşa edilen kilisenin manzarası ise harikulade görünüyor. 

Tarihiyle, güzelliğiyle, ihtişamıyla bu kadar tanınan, bilinen ve Van’ın en eski yapılarından biri olan manastır, şimdilerde kaderine terk edilmiş. Restore edilmemesi ve korunması için yapılan onca çağrılara rağmen hiçbir önlem alınmadı.  Bir yandan definecilerin hedefinde olan manastır, kaderine terk edildiği için yazın da hayvanlar için dinlenme, barınak yeri oluyor. Bakımsız ve sahipsiz bırakılan tarihi manastırın çevresi otlanan hayvanlar için uğrak yer halinde.

GAZETE DUVAR

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 13:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarihî eserlere ve mekânlara sahip çıkalım.
Tarihî eserlere ve mekânlara sahip çıkalım. - 5 ay Önce

Aslında Van birçok medeniyete beşiklik yapmış önemli bir merkez. Gölüyle, dağları, ovaları, su kaynaklarıyla, bulunduğu konumuyla tarih boyunca hep önemli bir merkez olmuş. Milat öncesinde ve milat sonrasında nice imparatorluk, devlet, beylik bu topraklarda hakimiyet sürmüş. Van'ın 13 ilçesinde ve yüzlerce köyünde bulunan büyük küçük bütün kaleler, surlar, şehir ve yerleşim kalıntıları, kuleler, köprüler, mağaralar, ibadetgâhlar, camiler, kiliseler, manastırlar vb. bütün tarihî mirasın listesi ve envanteri çıkarılmalı, buralar definecilerden ve buraları tahrip edenlerden veya ahır/ağıl olarak kullananlardan, buraları yıkıp taşlarını kullanan bilinçsiz kimselerden korumalıyız. Buralar restore edilmeli, çevre düzenlemesi ve peyzajları yapılmalı, temiz tutulmalı, korunmalı ve yaşatılmalı, buralara giden yollar asfaltlanmalı. Bu tarihî miras ve bu onlarca adet tarihî kalıntı sayesinde Vanımız turistik bir merkez haline gelmeli. Lütfen ilgili her kurum bu konularda üzerine düşeni yapsın.