banner211

81 ilde 1 Mayıs coşkusu yaşandı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 81 ilde coşkuyla kutlandı.

81 ilde 1 Mayıs coşkusu yaşandı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, DİSK, KESK ve TMMOB'un Ankara şubeleri tarafından Kolej Meydanı’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

 

Grupların meydanda yerlerini almasının ardından "emek ve demokrasi mücadelesi"nde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

 

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, omuz omuza yürüyen halkların barış ve adalet taleplerini bugün meydanlarda dile getirdiğini belirtti. Hükümetin kıdem tazminatını kaldırmaya çalıştığını ileri süren Görgün, iş güvencesine ve kıdem tazminatına dokunulmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Görgün, "Kıdem tazminatı biz işçilerin, emekçilerin 81 yıllık kazanımıdır, kırmızı çizgimizdir." dedi.

 

Etkinlik, yağmur nedeniyle planlanandan erken sona erdi.

 

 

ONBİNLER GÜNDOĞAN'A AKTI

Türkiye’de ve pek çok ülkede işçi sınıfı tarafından kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Ege Bölgesi'nde de renkli kutlamalara sahne oldu.

 

İzmir, Manisa, Balıkesir, Denizli, Uşak, Muğla, Aydın ve Çanakkale'de herkes meydanlardaydı. İzmir’deki adres yine Gündoğdu Meydanı'ydı. Kutlamaya katılanlar gruplar, renkli görüntüler oluşturdu. İşçiler, slogan attı, başta işçi marşları olmak üzere çeşitli marşlar seslendirildi. Kortejler halinde Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda gelen işçiler, arama noktalarından geçerek içeri alındı.

 

Türk İş'e bağlı sendikaların toplanmasında da bir arama noktasından geçirilip kortej oluşturuldu. Konak Pier AVM önünde toplanan kortejler, Kordon'dan yürüyerek önce Cumhuriyet Meydanı'na, ardından Subay Ordu Evi önündeki son arama noktasından geçirilip kutlama alanına alındı. 

 

 

LİMANA YÜRÜDÜLER

Siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin toplanma alanı da Cumhuriyet Meydanı oldu. Türk İş'e bağlı sendikaların üyeleri ise, Alsancak Limanı'ndan alana yürüdü. İşçiler, 1 Mayıs İşçi Marşı ve şarkıların yanı sıra sloganlar attı. Taşıdıkları dövizlerle mesaj verdi.

 

İzmir'deki 1 Mayıs kutlamalarında, laiklik, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına özelikle vurgu yapıldı. 

 

 

ESKİŞEHİR'DE İKİ AYRI ETKİNLİK

Türk-İş, DİSK ve KESK, 1 Mayıs'ı Sıhhıye Meydanı'nda, Kamu-Sen de genel başkanları İsmail Koncuk'un da katılımıyla aynı saate Odunpazarı Meydanı'nda kutladı.

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri Eskişehir'de iki ayrı meydanda yapıldı. Türk İş, DİSK, KESK tarafından düzenlene çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği 1 Mayıs etkinliği Sıhhıye Meydanı'nda yapıldı. Gruplar, Sakarya Caddesi girişinde toplanarak sloganlar atıp Sıhhıye Meydanı'na kadar yürüdü.

 

ÇEVRE İLLERDEN GELDİLER

Türkiye Kamu Sen de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Eskişehir'de kutladı. Çeşitli illerden gelen Kamu Sen üyeleri Atatürk Bulvarı'nda toplandı. Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un da katıldığı etkinlikte kalabalık Odunpazarı Meydanı'na kadar yürüdü.

 

İsmail Koncuk, Odunpazarı Meydanı'nda toplanan 5 bini aşkın kişiye hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Türkiye Kamu-Sen olarak yalnızca kamu görevlileri için değil işçilerimiz, işsizlerimiz, emeklilerimiz, gençlerimiz için hak yolunda mücadele veriyoruz. Bizler demokratik haklarımızı haykırmaya, toplumun her alanında adalet talebimizi duyurmaya geldik. Türk Milleti olarak bir ve bütün olduğumuzu bir kere daha dost düşman herkese haykırmaya geldik."

 

"Yıllardır her 1 Mayıs'ı gereksiz tartışmalar ve gerginlikler içinde, biber gazı eşliğinde kutluyoruz. Artık çalışan sorunlarının biber gazında boğulmasını istemiyoruz. Dayanışma, alın terinin ön plana çıktığı, çalışanların iş güvencesi, taşeronlaşma, sendikalaşma, ücret sorunlarının gündeme geldiği ve tartışıldığı 1 Mayıs'lar istiyoruz. Taşeron işçilerin sayısı 2 milyona yaklaştı. Kamuda asli işler, anayasaya aykırı bir biçimde taşeron çalışanlarına, işçilere gördürülmeye başlandı."

 

 

Yapılan konuşmaların ardından İsmail Koncuk'a öğrencilik yılarında çekilmiş olan fotoğrafı ile kendi ismini yazılı olduğu Eskişehirspor forması verildi.

 

HER yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün Türkiye'nin değişik illerinde düzenleyen Hak-İş Konfederasyonu, bu yılki kutlamalarını Erzurum'da yaptı. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Erzurum'da işçilere karanfiller atıp, güvercinler uçurtarak birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

 

ERZURUM'DA KARANFİLLER VE BEYAZ GÜVCERCİNLERLE KUTLANDI

Türkiye'nin değişik illerinden Erzurum'a gelen işçiler saat 08.30'da merkez Yakutiye Kent Meyda'nında toplandı. Buradan 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Gar Meydanı'na kadar yürüyen işçilere, Ak Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Mustafa Ilıcalı, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Muammer Yaylalı, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Baro Başkanı Talat Göğebakan da eşlik etti.

 

Gar Meydanındaki törenlere uçakla Erzurum'a gelen sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ak Parti Milletvekilleri Zehra Taşkensilioğlu ve Orhan Deligöz ile birlikte katıldı. Meydandaki törende saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın ardından Kuran-ı Kerim okundu ve Büyükşehir Belediyesine ait Mehteran Bölüğü'nü gösteri yaptı.

 

TAŞERONA KADRO MESAJI ALINDI

Terönde konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta yapılanlar ve yapılacak olanları anlattktan sonra, "Sizler elinizin emeğiyle, alnınız teriyle, çoluk çocuğunuzun ailenizin helal nafakasını kazanırken, bu ülkenin ne zaman ihtiyacı oldusa her zaman doğrunun yanında durdunuz. Her zaman dimdik bir şekilde hakkın adaletin yanında durdunuz. Burada sizlerin ortaya koyduğu bütün pankartları gördüm. Taşerona kadro diyorsunuz. Mesajlarınız alınmıştır. Bugün Bakanlar Kurulumuz var. Erzurum'dan aldığım mesajı akşam Bakanlar Kurulumuza, Başbakanımıza götüreceğim" dedi.

 

Bakanın ardından kürsüye gelen Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, işçileri selamladı. Tarih boyunca bünyesinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, Doğu Anadolu'nun incisi Erzurum ve tüm Türkiye'nin meydanlarda olduğunuı söyleyen Başkan Arslan şöyle konuştu: "Hak-İş olarak bugün yalnızca Erzurum'da İstasyon Meydanı'nda değil, tüm Türkiye'de ve 1 Mayıslar'a adını veren Şikago'da / Hay Marketteyiz. 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününüzü bütün kalbimle kutluyorum. İnsanca yaşamak için, evine ekmek götürebilmek için, namerde muhtaç olmamak için işyerlerinde en ağır şartlarda çalışırken hayatlarının baharında iş kazalarında kaybettiğimiz emekçi kardeşlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz."

 

 

BU MEYDANLARA KULAK VERİN

Bu meydana kulak verin. Taşeron işçilerin, geçici, mevsimlik işçilerin haklı taleplerinin gereğini yapın. Kamuya kadrolu işçi alımının yeniden başlatılmasını istiyoruz. Ülkemizdeki işsizliğin ve yoksulluğun son bulması için, insan onuruna yaraşan iş ve ücret talebi için alanlardayız. Angaryaya dönüşen fazla çalışmalara çocuk işçiliğine karşı olduğumuz için alanlardayız. Daha iyi bir sosyal güvenlik sistemi, eğitim hakkı ve fırsat eşitliği için buradayız. Güvencesiz çalışmayı, kuralsızlığı körükleyen, kayıt dışı istihdamı kabul etmediğimiz için alanlardayız.

 

Gelir adaletsizliğinin son bulması için, sosyal koruma ve sosyal devlet için alanlardayız. HAK-İŞ olarak, insanı, emeği ve çalışanı öncelikli gören ekonomi politikaları istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddetin ve mobbing'in önlenmesini istiyoruz. Toplumsal bir yaraya dönüşen, çocuk istismarına, kadına yönelik şiddete ve cinayetlere artık son verilsin istiyoruz. Yaşama hakkımız kısıtlanmasın istiyoruz. Annelik hakkı korunsun, kreş ihtiyacı karşılansın, kadınların her alanda istihdamı sağlansın diyoruz. Engellilerin toplumumuzda etkin olarak yer almasını istiyoruz. Terörün bir an önce son bulmasını istiyoruz."

 

Yapılan konuşmaların ardından sendikacılar alandekilere kırmızı karanfiller atıp, güvercinler uçurdular. Şenlik havasında geçen 1 Mayıs kutlamaları olaysız sona erdi.

 

DİYARBAKIR'DA 1 MAYIS

Diyarbakır'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları coşku içerisinde geçerken, kutlama alanı ve çevresinde 2 bin 500 polis görev yaptı. Kutlamalardan sonra göstericiler, olaysız dağıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2017, 20:00
YORUM EKLE