banner254

Ağustos ayında 5 bin hakim göreve başlayacak

FETÖ operasyonu sonrası kamuda devam eden operasyonlar sonucunda Adalet Bakanlığı da harekete geçti. 5 bin 110 hakim ve savcıyı ağustos ayında göreve başlatmayı hedefliyor.

Ağustos ayında 5 bin hakim göreve başlayacak

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminden sonra çok sayıda hakim ve savcının tutuklanmasının ardından yargıdaki işleyişin aksamaması için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla harekete geçildi.

Adalet Akademisinde eğitimleri süren 5 bin 110 hakim ve savcı adayından 700'ünün staj dönemi tamamladı. Diğer adayların ise olağanüstü hal kapsamında çıkarılan kanun hükmündeki kararnamenin "Adli ve idari yargı hakim ve savcı adayı olarak görev yapanlar, adaylıkta geçirdikleri süreye bakılmaksızın Adalet Bakanlığının teklifi üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca mesleğe kabul edilmeleri halinde hakimlik ve savcılık mesleğine atanabilirler." hükmü kapsamında adaylıktaki sürelerinin tamamlanmasına bakılmayacak.

 

 

AĞUSTOS AYINDA GÖREVE BAŞLAYACAKLAR

Adalet Akademisi tarafından 28-30 Temmuz'da hakim ve savcı adayları yazılı sınava tabi tutulacak. Daha sonra gerçekleştirilecek mülakatın ardından 5 bin 110 hakim ve savcı, gelecek ay HSYK tarafındanmesleğe kabul edilerek göreve başlayacak. 3 bin yeni hakim, savcı adayı alınacak.

 

3 BİN HAKİM VE SAVCI ALINACAK

Bakanlık, 1 Temmuz'da alınacağını açıkladığı bin 200 hakim ve savcı adayının sayısında artışa giderek 3 bine çıkardı. Yeni düzenlemeyle 3 bin hakim ve savcı adayı alım ilanı yayımlanacak.

 

SINAV 26 KASIM'DA YAPILACAK

Hakim ve savcı adaylarının alımı için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 26 Kasım'da sınav yapılacak. 3 bin hakim ve savcı adayından 2 bin 200'ü hukuk fakültesi mezunları arasından, 800'ü de avukatlık mesleğinden geçiş yapanlardan seçilecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2016, 15:47
YORUM EKLE