banner211

Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar yaptı.

Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'ndeki Bakanlar Kurulu'nun ardından önemli açıklamalarda bulundu.Kurtulmuş, kalıcı bütçe için muhalefetle uzlaşma sağlanamaması nedeniyle ocak ayına kadar geçerli olacak geçici bütçe hazırlandığını söyledi.

 

TÜRKİYE'NİN MUSULDAKİ VARLIĞI

TSK'nın Musul'daki varlığına ilişkin Irak hükümetiyle yaşanan gerilime de değinen Kurtulmuş, şunları söyledi: "Burada 4 ana konunun altını çizmek zorundayız. Türkiye DAİŞ'le mücadele konusunda koalisyonun bir parçasıdır. Sadece Suriye değil, Irak'ta da DAİŞ'le mücadelede etkin bir unsurdur. Türkiye, Musul'un DAİŞ'ten kurtulması için mücadele eden güçlere eğitim vermektedir.

 

''TÜRKİYE ORAYA YENİ GİTMİYOR''

Türkiye oraya yeni gitmiyor. Kuzey Irak'taki varlığımız 2014'ten beri sürüyür. Mart 2015'ten bu yana Başika'da eğitimler veriliyor. TSK'nın oradaki varlığı basındaki abartılı yayınlar nedeniyle abartılı bir şekilde kamuoyuna yansıdır. Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyan bir ülkedir. Türkiye'nin Kuzey Irak'taki varlığı, merkezi Irak hükümetine karşı değil, tam tersine merkezi Irak hükümetinin de gücünü artıracak şekilde DAİŞ'le mücadelede etkin bir dayanışmanın sağlanması içindir. Irak'ın terörle mücadelesine destek veriyoruz. Basında yer alan abartılı haberler sonucu Irak makamlarında hassasiyete neden oldu. Savunma bakanlarımız görüştü ve gerekli bilgiler verildi. Türkiye'nin oradaki varlığı yayılmacılık değildir.

 

"KRİZİ TIRMANDIRAN TARAF OLMAYACAĞIZ"

Uçak krizi sonrası Rusya'nın alacağını açıkladığı ekonomik tedbirlere değinen Kurtulmuş, "Biz krizi tırmandıran taraf olmayacağız. Biz krizin sonlandırılması için gayret sarf ediyoruz. Rus tarafının ekonomide atacağı adımlar varsa Türk tarafının da var. Atılabilecek bütün adımları konuşuruz ama bu adımların atılmasından yana değiliz" diye konuştu.

 

"ÇOCUKÇA BİR ŞOV"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus savaş gemisinde bir askerin omzunda füze ile görüntülenmesiyle ilgili, "Biz maalesef o görüntüleri biraz da şova dönük görüntüler olarak algıladık. Yani buna, böyle bir geçişe, böyle bir şova ihtiyaç yoktu. O görüntünün, Türkiye'nin güvenliğini tehdit altına aldığı da açıktır. Halbuki hiçbir şekilde oradan geçiş yapan Rus gemilerine karşı en ufak bir tehdit söz konusu değildi. O görüntünün olmamasını arzu ederdik. Biraz da çocukça bir şov olduğunu ifade edeyim bir kere daha" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2015, 21:34
YORUM EKLE