banner211

Dışişleri'nden 'Rus gemisi' açıklaması

Rusya Federasyonu Büyükelçisi Karlov Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, 'Rus Donanması'na ait savaş gemisinin İstanbul Boğazı'ndan geçtiği sırada üzerinde füzeli askerle görülmesiyle ilgili uyarıda bulunuldu.

Dışişleri'nden 'Rus gemisi' açıklaması

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus savaş gemisinde bir askerin omuzunda füzeyle görüntülenmesiyle ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı belirtildi.

 

GÖRÜŞME 1 SAAT SÜRDÜ

Edinilen bilgiye göre, Karlov, Denizcilik ve Havacılık Genel Müdürü Büyükelçi Burak Özügergin tarafından kabul edildi. Görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü.

 

"BU HAREKET TEKRAR ETMESİN"

Alınan bilgilere göre; Denizcilik ve Havacılık Genel Müdürü Büyükelçi Burak Özügergin, Dışişleri Bakanlığı'nda kabul ettiği Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov'a, "Savaş gemisindeki bu hareket, gerek Montrö Sözleşmesi'nin gerek uluslararası hukukun ruhuna ve lafzına uygun değildir. Geçişle doğrudan ilgisi bulunmayan hareketlerin tekrarlanmamasını beklediğimiz önemle vurgulamak isteriz" dedi. Büyükelçi Karlov'un da, görüşmede dile getirilen rahatsızlığı Rusya yönetimine eksiksiz biçimde aktaracağını ifade ettiği belirtildi. Olayın bireysel bir eylem mi yoksa planlı bir hareket mi olduğu sorusu da yöneltildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2015, 22:41
YORUM EKLE