banner211

Hükümetten yeni karar! Askerin yüzde 90'ı çekiliyor

Terörrle mücadele noktasında yeni önlemler alınıyor. Yeni hükümet işe başladığında öncelik bu konularda olacak...

Hükümetten yeni karar! Askerin yüzde 90'ı çekiliyor

Yeni hükümet kurulduktan sonra terörle mücadelede bir dizi yeni önlemler alınacak. Aşamalı olarak askerin yüzde 90’ı çekilecek

Habertürk, terörle mücadelede atılacak yeni adımlarla birlikte yürütülecek yeni stratejinin detaylarına ulaştı.

IŞİD’e yönelik havadan etkili, ağır geniş kapsamlı bombardımanın yapılmasının planlandığı strateji, KCK’ya yönelik yeni operasyonlar da öngörüyor.

İşte hükümet kurulduktan sonra atılacak adımlar şunlar:


 
KARADAN GİRİLMEYECEK: Havadan etkili, ağır, geniş kapsamlı bombardıman olacak. Türkiye ve koalisyon güçlerinin katılacağı geniş kapsamlı bir operasyonun detayları tartışılıyor. Karadan Türkiye’nin Suriye’ye girmesi söz konusu değil. Özgür Suriye Ordusu ve Türkmen tugayları bu bombardımanın ardından alabilecekleri kadar yeri alacaklar. Fiili olarak güvenli bölge ve tampon bölge oluşturulacak.

 


 
ASKERLERİN ÇEKİLMESİ: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), aslında şehir merkezleri dışında önlem alıyor. İç güvenlik harekâtında jandarma timleri görev yapıyor. TSK unsurları, tanklarla, zırhlılarla şehirlerin sınırlarını koruyor. Sokağa çıkma yasağı bitince normalleşme adımları atılacak, aşamalı olarak askerin yüzde 90’ı çekilecek, yüzde 10’u kalacak.


 
PKK OPERASYONLARI: İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi büyük oranda temizlendi. Şimdi operasyonlar Şırnak’ta, Hakkâri’de devam ediyor. Türkiye’nin Kandili olarak tanımlanan Oramar Tepe, İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi’nin PKK tarafından lojistik üs olarak kullanılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Burası, sınır ötesinden gelen 30-40 kişilik terörist grupların mağaralara gizledikleri silahları alarak eylem yaptıkları, sonrasında silahları tekrar saklayarak kolayca sınır dışına kaçtıkları bir bölgeydi. TSK, şimdi bölgede göz açtırmıyor. Havadan keşif uçuşları yapılıyor, en ufak hareketlilikte terör örgütü üyeleri bombalanıyor.

 


 
KCK OPERASYONLARI: YDG-H, milis gücü gibi yapılanmalara silahlı olmasa da ağır yaptırımlar getirilmesi, yasaların etkin uygulanması söz konusu. Bu tür faaliyette bulunanlar tutuklanacak. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde ‘Her türlü paralel devlet yapılanması’ tehdit olarak sayılmıştı. Dolayısıyla KCK başta olmak üzere bu tür yapılanmalara asla müsamaha gösterilmeyecek. Diyarbakır’da 2-3 bin kadar YDG-H’li olduğu, bunların istedikleri zaman bir araya geldikleri belirtiliyor. Önümüzdeki süreçte KCK operasyonlarının artarak devam edeceği ifade ediliyor.


 
İSTİHBARAT PAYLAŞIMI: MİT’e devredilen GES Komutanlığı, Sinyal İstihbarat Başkanlığı’na dönüştürüldü. TSK, jandarma, MİT ve emniyetin çok etkili istihbarat paylaşımında bulunduğu vurgulanıyor. Ayrıca siber güvenlik çalışmalarına da hız verildi.


KAYNAK-İNTERNET HABER

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 10:55
YORUM EKLE