banner211

Meteoroloji uyardı: Kar yağışı geliyor!

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava durumu için meteoroloji alarm verdi! Önümüzdeki haftadan sonra soğuk ve yağışlı hava yurda giriyor. Kasım ayının sonlarına doğru İstabul'un yüksek yerlerinde kar yağışı olabilir!

Meteoroloji uyardı: Kar yağışı geliyor!

Hava durumu için yeni açıklama geldi. Kar ne zaman yağacak, İstanbul'da kar yağacak mı sorularının cevabı geldi. Prof. Dr. Orhan Şen'in yaptığı yeni açıklamaya göre, bu ayın sonlarına doğru pastırma sıcakları bitiyor soğuk ve yağışlı hava yurda Trakya'dan giriş yapıyor. İstanbul'da Kasım ayının sonlarına doğru yüksek yerlerde kar yağışı görülebilir.

KAR İSTANBUL'A NE ZAMAN YAĞACAK?

Ülke genelinde devam eden pastırma sıcaklarının yerini soğuk ve yağışlı havaya bırakması bekleniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftadan itibaren soğuk ve yağışlı havanın Trakya'dan giriş yapacağını belirtti. Beklenen soğuk havanın Edirne ve Kırklareli'nin yüksek kesimlerine kar yağışı bırakabileceğini ifade eden Şen, ''Pastırma sıcaklarının son günlerini yaşıyoruz. Hava, bir hafta sonra mevsim normallerine dönecek. Hava sıcaklıkları 5-6 derece düşecek. 23-24 Kasım'daki soğuma da Trakya ve batıda kayak merkezlerine kar yapar. Şehir merkezlerinde kar yağışı beklemiyoruz'' diye konuştu. Gelecek ayın sonlarına doğru batı bölgelerinde sıcaklıkların mevsim normallerine ulaşarak, kış şartlarının kendisini göstermeye başlayacağını, doğuda ise kar yağışının devam edeceğini vurgulayan Şen, iç kesimlerde sisin, batıda ise bir hafta daha pastırma yazının etkisini sürdüreceğini aktardı.

 

karhavadumu17kasim2015

 

İSTANBUL'DA KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Şen, İstanbul'da şehir yüksekliğinin az olması nedeniyle çok yoğun kar yağışı beklemenin doğru olmadığını belirtti. İstanbul'un ''ısı adası etkisi''nde kaldığını anlatan Şen, ''İstanbul'da çok yoğun kar yağışı beklemek doğru değil. Binaların güneşten aldıkları enerjiyi tekrar ısıtması, şehirdeki sıcaklığın 2-3 derece daha fazla olmasına sebep oluyor. Bu nedenle kırsal alanlarda beklenen kar yağışı, İstanbul'da olmaz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 20:43
YORUM EKLE