banner211

Tahir Elçi cinayetindeki iki saldırgan vuruldu mu?

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinde düğümler çözülüyor.. İki saldırgan kaçarken polis tarafından vuruldu mu?

Tahir Elçi cinayetindeki iki saldırgan vuruldu mu?

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi 28 Kasım 2015'te Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaptığı basın açıklaması sonrasında, açıklamanın yapıldığı sokakta açılan ateş sonucu başına isabet eden bir kurşun sebebiyle yaşamını yitirmişti. 

 

İKİ SALDIRGAN POLİS TARAFINDAN VURULDU

Olayla ilgili soruşturma hala devam ederken Al Jazeera Turk muhabirlerinden Abdülkadir Konukseverin haberine göre; Tahir Elçi'nin cinayetine ilişkin soruşturmada elde edilen ilk bulgulara göre, olayın yaşandığı sokaktan, polisin defalarca ateş açmasına karşın koşarak kaçmayı başaran iki saldırgan polis tarafından vuruldu. Savcılığın elinde, bu kişilerin ölüp ölmediği konusunda bir bilgi ise yok.

 

İKİ POLİS ŞEHİT OLMUŞTU

Olay öncesinde iki polisi şehit ederek, Tahir Elçi'nin bulunduğu sokağa yönelen iki saldırgana defalarca ateş edilmesine karşın, bu kişilerin kaçmaları soru işaretlerine yol açmıştı. Polisin kullandığı silahta plastik mermi olduğu iddiaları ortaya atılmıştı.

 

POLİS HASTANELERDE SALDIRGANLARI ARADI

Al Jazeera'nin savcılık kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre saldırganların ikisinin de polislerin açtıkları ateş sonucu vuruldukları, görüntülerin iyileştirilerek izlenmesi ile tespit edildi. Ancak mermiler saldırganların kaçmasına engel olamadı. Kaçan saldırganların yaralı olma ihtimâllerini, olaydan hemen sonra dikkate alan polis, hastanelerde arama yapmış ancak herhangi bir sonuç alamamıştı.

 

83 DELİLDEN 43'Ü TOPLANDI

Soruşturma kapsamında toplanan deliller ve görevli polislerin silahları ise incelenmek üzere Ankara'ya gönderildi. Olay yerinde inceleme yapan heyet, bugüne kadar belirlenen 83 delilden 43'ünü toplayabildi.

 

GÖRÜNTÜLER İNCELENİYOR

Basın mensuplarının ve çevredeki güvenlik kameralarının görüntüleri de toplandı. Toplanan görüntüler arasında Dört Ayaklı Minare'nin karşısındaki Mardin Kebap Evi ve Postanenin güvenlik kameralarının görüntüleri inceleniyor, henüz görüntülerde ne olduğu kamuoyu ile paylaşılmadı.

 

ELÇİ'NİN NASIL VURULDUĞU TESPİT EDİLMEYE ÇALIŞILACAK

Toplanan ve TÜBİTAK'ta uzman ekiplerinin inceledikleri görüntülerde iki husus özellikle inceleniyor. Birincisi mermi izlerinin tespiti. Bu sayede Elçi'nin nasıl vurulduğu tespit edilmeye çalışılacak. Bir diğer husus ise ses analizleri. Bu incelemede de olay bölgesinde kaç silahın kullandığı ve seslerin hangi silahlara ait olduğu anlaşılmaya çalışılacak.s-8be3b5cb94d61bf13491642a8852b454623f39b4


KAYNAK-HÜR HABER

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 13:05
YORUM EKLE