Başkan Akman duyurdu: Tuşba'da 3 mahallenin imar planı onaylandı!

Van’ın Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman; Şemsibey, Kalecik ve Seyrantepe mahallelerini kapsayan bin hektarlık alanın 1/5.000 ölçekli nazım imar planı revizyonunun tamamlandığını belirterek, "Vatandaşlarımız, Van Büyükşehir Belediyesine gidip askıya çıkan nazım imar planını kontrol edebilir” dedi.

Başkan Akman duyurdu: Tuşba'da 3 mahallenin imar planı onaylandı!

Göreve geldiği günden bu yana Tuşba’nın değişim ve dönüşümü için büyük çaba sarf eden Başkan Akman, bunun da ancak nazım imar planında yapılacak olan revizyonlarla mümkün olacağına inanıyor. Bir ilçe merkezi dahi olmayan Tuşba’nın merkezi konumunda olan Abdurrahmangazi Mahallesi’nde 265 hektarlık alanı kapsayan 1/5.000 ölçekli nazım imar planı revizyonunu yaparak çalışmalara başlayan Başkan Akman, ilçenin ticari alanını genişletti. Başkan Akman, göreve gelir gelmez büyük bir öngörü ile hayata geçirdiği nazım imar planı ile Tuşba’da iş merkezleri, çok katlı mağazalar, banka şubeleri, otel, rezidans, konut, sinema, tiyatro, alışveriş merkezleri ile açık ve kapalı eğlence merkezleri, halka açık kütüphaneler, konferans salonları, müze, sanat galerileri, sergi ve fuar alanları, ibadet, eğitim ve sağlık tesisleri ile sosyal ve kültürel tesislerle iş alanların oluşmasının önünü açtı.

Kangren haline gelen ‘Van Gölü Kuzey Geçişi Demiryolu’ sorununu çözdü
İlçede yıllardır uygulanabilirliği olmadığından kangren haline gelen ve uygulanması durumunda ise binlerce vatandaşın mağduriyetine sebep olacak ‘Van Gölü Kuzey Geçişi Demiryolu Projesi’ sorununu da çözen Başkan Akman, “2011 yılında yaşayan Van depremlerinden sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan 1/100 000 ölçekli uygulama imar planında ‘Van Gölü Kuzey Geçişi Demir Yolu’ projesi olarak plana işlenen demiryolu hattı, ilçe sınırlarımızda kalmıştı. Van YYÜ’de başlayıp Şemsibey Mahallesi, Kalecik Mahallesi’nde bulunan Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile Yeni Marangozlar Sitesi’nden Beyüzümü Mahallesi’nde bulunan tresiaj alanına bağlanan ‘Van Gölü Kuzey Geçişi Demiryolu’ projesinin güzergahta bulunan yaklaşık 2 bin konut ve iş yerinin olumsuz etkilediği için uygulanabilirliği olmayan bir proje idi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı nezdinde yürüttüğümüz yoğun girişimler sonucu 1/100 000 ölçekli çevre düzen planında kaldırttık” dedi.

“Tuşba turizmin yeni yıldızı olacak”
Van Gölü’nün en güzel koylarını barındıran sahil kesiminin turizme kazandırılması için de büyük bir çaba harcayan Başkan Akman, yürüttüğü girişimler sonucu Bardakçı Mahallesi’nden başlayarak Çitören, Mollakasım, Ayanıs ve Yeşilsu mahalleleri ile Çolpan Mahallesi’ni kapsayan toplam 2 bin 300 hektarlık kıyı şeridinin hazırlanan ‘Turizm İmar Planı’nı da Tarım ve Orman Bakanlığı tarım dışı kullanım izni onaylanmasına öncülük etti. Başkan Akman, “Uzun süredir takip ettiğimiz ve birçok kez bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduğumuz ve ilçenin kaderini değiştireceğine inandığımız Turizm İmar Planımız, Tarım ve Orman Bakanlığı tarım dışı kullanım izni onaylandı. Planın uygulamaya geçmesiyle Tuşba ilçesinin Ege ve Akdeniz’i aratmayan gerek temiz deniz suyu ve sahili gerekse inanç ve kültür turizm ile bölgenin turizm merkezi haline gelecek. Bu da bölge insanı için iş ve aş demektir” ifadelerini kullandı.

“Yeni imar planı bölgenin gelişmesine büyük katkı sunacak”
Göreve geldiği günden bu yana imar çalışmalarına büyük bir önem veren ve Tuşba’yı bölgenin merkezi haline getirme çabası içerisinde olan Başkan Akman, Van Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen çalışma neticesinde Şemsibey, Kalecik ve Seyrantepe mahallelerinde başlatmış oldukları bin hektarlık alanın 1/5.000 ölçekli nazım imar planı revizyonu çalışmasının tamamladığını kaydetti. Tamamlanan nazım imar planının Van Büyükşehir Belediyesinde askıya çıktığını dile getiren Başkan Akman, “Uygulanabilirliği olmadığından kangren haline gelen ‘Van Gölü Kuzey Geçişi Demiryolu’ projesinin çevre düzen planında kaldırılmasıyla bu mahallelerimizde 1/5.000 ölçekli nazım imar planı revizyonu ihtiyacı doğdu. Bu mahallelerimizin gelişmesine büyük katkı sunacak olan 1/5000’lik nazım imar planı Van Büyükşehir Belediyesinde askıya çıktı. Bu konu ile ilgili itirazı bulunan vatandaşlarımız tapu kayıtlarıyla birlikte dilekçeyle Van Büyükşehir Belediyesinde bulunmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekliyoruz başkanım
Bekliyoruz başkanım - 2 ay Önce

Haberin başındaki fotoğrafta olduğu gibi bu parkın devamı olarak kampüse kadar sahil ve kıyılar, yüzlerce dönümlük boş ve bakımsız olan açık alanlar temizlenip ıslah edilip park ve yeşil alan yapılsaydı. Her iki millet bahçesi bitirilip bu yıl açılsaydı. Merkez mahallelerin hepsinde 100 km asfalt, parke taşı serimi, yol genişletme, kaldırım, drenaj, oluk, refüj, kavşak, yeşillendirme, aydınlatma yapılsaydı. Bütün mahallelerde yüzlerce cadde, sokak ve ara sokak süpürülse, temizlense ve elden geçirilseydi. Tuşba'nın 14 mahallesine yirmi adet yeni park yapılsaydı. Tuşba çarşısı, Tuşba bedesteni, Toprakkale seyir alanları yapılsaydı. Tuşba'da en az on adet prestij cadde ve sokak yapılsaydı. Tuşba'ya altı adet üzeri kapalı semt pazarı çarşısı yapılsaydı. Tuşbanın kırsal mahallelerinde 200 km asfalt yol ve parke taşı serimi, köylere parklar, semt sahaları vb. onlarca hizmet yapsaydık. Bunlar ve daha nice başlıkta sayfalar dolusu hizmet Tuşba'yı gelişmiş, modern, temiz, bakımlı ve güzel bir ilçe haline getirir. Değerli başkanımın beş yıllık döneminde bunlar yapılsa marka belediyecilik, gönül belediyeciliği anlamında Tuşbalıların gönlüne taht kurarız. Gelecek yıllarda Tuşba bunları unutmaz.

"VAN GÖLÜ MAVİ KALSIN."
"VAN GÖLÜ MAVİ KALSIN." - 2 ay Önce

ŞU PARK FOTOĞRAFINA İYİ BAKINCA GÖLDEKİ KİRLİLİK BU KADAR YÜKSEKTEN ÇEKİLMİŞ O FOTOĞRAFTA BİLE NET OLARAK GÖRÜLÜYOR. ÖZELLİKLE AKŞAMLARI RÜZGARLA BİRLİKTE BU KİRLİLİK VE KOKU SEBEBİYLE FOTOĞRAFTAKİ KOCAMAN PARKTA OTURULAMIYOR. TUŞBA, İPEKYOLU VE EDREMİT KIYILARI BOYUNCA GÖLÜN BİRÇOK NOKTASINDA BU DİP KİRLİLİĞİ VE KIYI KİRLİLİĞİ VAR. ELLİ -ALTMIŞ TANE İŞ MAKİNESİYLE ALTI AY BOYUNCA HER GÜN VE EŞ ZAMANLI OLARAK EDREMİT, İPEKYOLU VE TUŞBA'DAKİ BU KIYILARIN TAMAMINDA ÇAMUR, LAĞIM, ÇÖP, HAFRİYAT VE KİRLİLİK BÜYÜK BİR GAYRET VE ÖZENLE TAMAMİYLE TEMİZLENEMEZ Mİ?

Nafis döner
Nafis döner - 2 ay Önce

Bu proje itirazdan sonra iptal olurmu ve kaç günde