Tuşba Belediyesi’nden eğitime büyük katkı! 50 okula da 5 bin adet kitap desteğinde bulundu

Tuşba Belediyesi, kitaplığı olmayan kırsal mahalle okullarına kitaplık ve 50 okula da 5 bin adet hikaye kitabı desteğinde bulundu.

Tuşba Belediyesi’nden eğitime büyük katkı! 50 okula da 5 bin adet kitap desteğinde bulundu

Gençlere yönelik eğitim, spor, kültür, sanat, bilim ve teknoloji alanında hayata geçirdiği projelerle maddi ve manevi olarak daima gençlerin yanında olan Tuşba Belediyesi, kırsal mahalle okullarına kitaplık kurup, kitap desteğinde bulunuyor. Belediye Başkanı Salih Akman’ın talimatlarıyla okula kitaplık kurma ve kitap dağıtımı projesi kapsamında Çomaklı ve Kozluca mahallelerine giden Belediye Meclis Üyeleri Mahmut Ekinci ve Havva Duran ile bazı birim müdürleri okulları ziyaret ettiler.

Minik öğrencilere Başkan Akman’ın selam ve sevgilerini ileten Meclis Üyeleri Ekinci ve Duran, Tuşba Belediyesi olarak eğitimi ön planda tutan bir anlayışla okullara ve öğrencilere araç-gereç desteğinde bulunduklarını belirttiler. Kütüphane Haftası dolayısıyla kırsal mahallelerde kurdukları kitaplıkların açılışını gerçekleştirdiklerini kaydeden Meclis Üyeleri Ekinci ve Duran, “Öğrencilerimiz için en büyük ve en değerli hediyenin kitap olduğunu düşünerek yola çıktık. Öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlıklarını ve kitap sevgilerini artırmak amacıyla eğitimci olan Belediye Başkanımız Salih Akman’ın direktifleri ile kitaplığı olmayan kırsal mahallelerimizin okullarına kitaplık ve 50 okulumuza da 5 bin adet hikaye kitabı dağıtımına başladık” dediler.

Çocukların daha kaliteli bir eğitim alabilmeleri için Tuşba Belediyesi olarak ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini anlatan Meclis Üyeleri Ekinci ve Duran, “İnşallah bu tür etkinliklerin sayısını arttırarak diğer mahallerdeki okulların da eksikleri tamamlayarak bu şekilde dolu ve güzel kütüphanelerin sayısını artıracağız. Bu vesileyle tüm Türkiye’nin Kütüphane Haftasını tebrik ediyor, açılışını yaptığımız kitaplıklarımızın hayırlı olmasını diliyoruz” dediler. Gerçekleştirilen kitaplık açılışlarının ardında öğrencilere satranç takımı da dağıtan Meclis Üyeleri Mahmut Ekinci, Havva Duran ve birim müdürleri öğretmen ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra mahalleden ayrıldılar.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
BÜTÜN YETKİLİLERE SESLENMEK İSTİYORUM.
BÜTÜN YETKİLİLERE SESLENMEK İSTİYORUM. - 9 ay Önce

Meşhur bir söz var: " Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, on yıl sonrasını düşünüyorsan fidan dik, yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir." Ne kadar doğru bir söz, değil mi? Ülkemizde çocuk ve genç nüfusun en fazla olduğu illerin başındayız. Yüz binin üzerinde ilk, ortaokul ve lise öğrencisi var. Binlerce kurs ve dersane öğrencisi var. Otuz beş bin öğrencisi olan kırk bir yaşında bir üniversitemiz var. On binlerce akademisyen ve öğretmenimiz var. Bu şartlarda bu ilde muazzam kütüphaneler lazım değil mi? Her mahalleye kütüphane/ okuma salonu/ kültür merkezi lazım değil mi? Her okula zengin ve güzel kütüphane lazım değil mi? Bu şehre modern, güzel ve büyük bir " Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı" lazım değil mi? Bu şehirde gençlere yönelik onlarca sanat, zanaat, kültür, edebiyat, tiyatro, dil, spor, müzik, enstrüman ve çeşitli mesleklerin öğretildiği onlarca " YAYGIN EĞİTİM" olması gerekmiyor mu? Bu çocuk ve genç nüfusun ve bütün insanların rahat edeceği yirmi kilometrelik kesintisiz sahil bandı, sahil yolu, bisiklet yolu, yürüyüş yolu, piknik ve mesire alanları, yeşil alanlar, rekreasyon alanları, peyzaj ve çevre düzenlemeleri, spor ve dinlenme alanları lazım değil mi? Millet bahçeleri gerekli değil mi? Her semte ve her mahalleye çok sayıda yeni park ve yeşil alan gerekmiyor mu? Elbette şehrimizin tüm bunları acilen yapması son derece gecikmiş talep ve ihtiyaçlardır. Oysa şehrin her yanında nargile ve oyun salonları, köhne ve izbe mekanlar, sigara ve alkol tüketiminin yaygınlaştığı mekanlar çoğalıyor. Uyuşturucu kullanımı hızla artıyor. Boş ve niteliksiz gençler çoğalıyor. Vasıfsız ve beceriksiz genç bireyler çoğalıyor. Kötü alışkanlıklar artıyor. Şiddet, hırsızlık ve kötü davranışlar çoğalıyor. Saygısız, değerlere yabancı, ailesine ve çevresine faydası bulunmayan genç bireyler eskiye oranla fazlalaşıyor. Gençlik okumuyor, kendini geliştirmiyor, aile bağlarını, akraba ilişkilerini önemsemiyor. Artık günümüz gençliğine faydalı şeyler makul gelmiyor. Lümpen bir nesil geliyor. İşte bu yüzden geleceğimiz olan ve geleceğin mimarları ve sahipleri olan çocuklar ve gençler için yukarıda saydığımız bütün proje ve çalışmaları hızla hayata geçirmeliyiz. Çocukları ve gençliği sigara, alkol, uyuşturucu, her türlü boş ve yararsız meşguliyet ve her türlü kötü alışkanlıktan korumalıyız.