banner290

Van, Bitlis, Türkiye ve tüm insanlığa açık mektup!

Mektubuma, hayatta olan ve gelecekte bu yazıyı okuyacak dünya vatandaşlarına en derin selam ve sevgilerimi sunarak başlamak istiyorum.

Bizi soracak olursanız, 2022 yılında dünya harikası Van Gölüne sahip iki şehri olan Van ve Bitlis çevresinde çok şükür iyi olmaya çalışarak yaşamımızı sürdürüyoruz.

Neden mi Dünya Harikası?

Çünkü Van Gölü, eşsiz doğası, yüzbinlerce yıllık tarihi, içindeki ve çevresindeki habitata hayat veren, 1700 metre yükseklikteki Yukarı Deniz ünvanı ile birçok medeniyete beşiklik yapmış, insanlığın ortak mirası, uzaydan bile fark edilen kendine has deli eden maviliğe sahip ve yüce Mevla’nın bizlere sunduğu büyük bir nimettir.

Van, Bitlis, Türkiye ve tüm insanlığın ortak değeri olan Van Gölü’nün ahvali ve geleceği hakkında bu mektubu kaleme alıyorum.

Van Gölü gibi bir nimeti bize emanet bırakan dedelerimize de bir rahmet okuduktan sonra bizler de bugün hayatta olanlar olarak geleceğe temiz ve mavi bırakarak, torunlarımızın rahmet okumasına vesile olabilirsek toprakta huzur bulacağız.

Sevgili dünya vatandaşları, Van Gölü, her ne kadar Türkiye’nin ve tüm insanlığın ortak mirası olmasına rağmen en büyük sorumluluk gölden aktif olarak faydalanan ve yaşamını göl çevresinde sürdüren Van ve Bitlis halkını daha çok ilgilendiriyor.

Bundan dolayı, Van Gölü’nün geleceğe taşınmasında da daha çok sorumluluk Van ve Bitlis halkına düşmektedir.

Sevgili Vanlı ve Bitlisli hemşerilerim, mektubumuzun asıl muhatabı aslında sizlersiniz. Van Gölünün korunmasında sizlerin kıymetli çabası oldukça önem arz etmektedir.

Ne yapabiliriz diye serzenişte bulunduğunuzu duyar gibiyim?

Aslında çok basit, yıllardır Van Gölümüzün karşılaştığı sorunların çözümü için yaklaşık iki yıldır büyüklerimizin çabası ile kıymetli bir çalışma yürütülmektedir.

Bu çalışma “Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programıdır”.

Yapmamız gereken sadece “Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programına” katkı sunmak ve sahiplenmektir.

Sevgili VAN, BİTLİS, TÜRKİYE VE TÜM İNSANLIK, mektubuma son verirken yaşadığımız doğanın bize emanet olduğunu ve geleceğe bozulmadan aktarmamız gerektiğini anımsatarak mektubuma son veriyorum.

Ve son dileğim, her zaman dilimize ve kalbimize pelesenk ettiğimiz “Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın” sloganını tekrar ederek, büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öperim

YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN GÖLÜ VE ÇEVRESİ İÇİN NE YAPILMALI
VAN GÖLÜ VE ÇEVRESİ İÇİN NE YAPILMALI - 9 ay Önce

"Van Gölü ve Havzasını Koruma, İyileştirme ve Güzelleştirme" onurlu, gerekli ve acil bir ihtiyaç olup Van Gölü'ne kıyısı bulunan Van ve Bitlis illeri ile Gevaş, Edremit, İpekyolu, Tuşba, Erciş, Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan ilçeleri ve bağlı belde ve köylerindeki herkese sorumluluklar yüklemektedir. Herkes gölü, göle karışan dereleri, kanalları, arkları, gölün kıyı ve sahillerini her türlü evsel atıktan, katı atık ve çöplerden, kirli atık sulardan korumalıdır. Çevremizin ve doğamızın temizliği birey ve toplum olarak kalitemizi, bilincimizi, medeniyet seviyemizi gösterir. Temiz ve bakımlı çevre ve doğaya hepimizin ihtiyacı var. Bu arada en büyük görev sorumluluk da yukarıda bahsi geçen il ve ilçelerimizin belediyelerine, çevre ve temizlik birimlerine, park ve bahçeler müdürlüklerine, DSİ kurumuna, Çevre ve Şehircilik Müdurlüklerine, DAKA'ya, DAP İdaresine, diğer kurumlara, STK'lara, turizmcilere, çevrecilere, gönüllülere düşmektedir. Gölü temizleyelim, temiz tutalım. Kıyı ve sahillerini temizleyelim, ıslah ve ihya edelim. Sahil bandı ve yeşil alanlar yapalım. Çevresini adeta Avrupa'daki turizm beldeleri gibi mükemmel hale getirelim. Dere, kanal ve arkları temizleyelim.

Söz değil icraat, temenni değil fiiliyat...
Söz değil icraat, temenni değil fiiliyat... - 9 ay Önce

Sadece bir "eylem planı" olarak kalmasın. Sadece bir " iyi niyet ve temenni" olarak kalmasın. Sadece " toplantılar" ile sınırlı kalmasın. Sadece basının ve yazarların " yazıları ve çağrıları" ile sınırlı kalmasın. Eylem planında belirtilenler, toplantılarda alınan kararlar, basının ve yazarların yazdıkları, vatandaşların yorum olarak yazdıkları sahada hayata geçirilsin yeterlidir.