banner278

Van çok hoştur!

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu:

“Eğer bir gün gelecekte tekrar bu ülke dünyanın en öncül ülkelerinden birisi haline gelirse en ünlü şehirlerden biri Van olacaktır.”

Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş:

“Van Anadolu’nun en güzel şehirlerinden birisidir. Anadolu’nun en güzel şehirlerinden birisi olan ve doğunun İstanbul’u diyebileceğimiz Van, depreminde yaralarını sarmış ve toparlanmıştır.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan:

Van’ın gerçekten çok özel bir doğası var. Sadece Van’da yetişen 25’i aşkın endemik bitki türü, sadece Van gölünde yaşayan inci kefali, gölleri yaşam alanı edinen kuşları, doğal güzellikleri ile Van, tıpkı nadide bir inciye benziyor.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

Bakın Van bu bölgenin çok önemli bir merkezidir. Olağanüstü güzel bir coğrafyası vardır. Van denizi vardır. Van denizi var deniz gibi görkemli, güzel, sodalı. Olağanüstü güzel bir tabiatı var buranın. Bu bölge için cazibe merkezi oluşturup bu bölgelere özel ağırlık getirmek lazım.

***

Van’da çekilen Vizontele filminin bir repliği var bilmem hatırlar mısınız?

Cem Yılmaz’ın canlandırdığı Fikri karakteri Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Bey ile bir görüşme yapıp çıktıktan sonra parasını alamadığı için kapıdaki Sezgin’e dert yanıyor. Diyor ki:

“Adam hizmet istemiyor ki, seçimlerde kendisi için çalışınca iyi. İş paraya gelince kıvırıyor. Bana da ihtiyacı olduğunu biliyor tabi beni pohpohluyor. Yok benim dedem şöyle bir ağaymış da. Yok benim dedemin katırları kimsede yokmuş da. Beni methetme kardeşim, bana para ver!”

***

Sanırım bizim halimiz de tıpkı filmdeki gibi. Yukarıda paylaştığım liderlerin cümleleri de bizatihi bunun kanıtı değil mi? Son 5-6 ayda Van neredeyse tüm partilerin liderlerini ya da genel başkan yardımcılarını ağırladı. Kentteki ziyaretlerinde ve programlarına ev sahipliği yaptı. Bu gibi cümleler bu isimler dışında diğer üst düzey siyasetçiler ve temsilciler tarafından sıkça tekrarlandı. Gelen birkaç diğer siyasetçi ve lider dışında neredeyse herkes Van ziyaretinde genel manada ‘kendilerince’ söylemesi gerekenleri, ülkenin genel gündemine dair fikirlerini, o günün tartışmalı konusunu uzun uzun değerlendirip konuşmasının arasına birkaç cümle de Van güzellemesi sıkıştırdı.

Haklarını yemeyelim, bu isimler kendilerine daha önceden bildirilen bazı ‘belli başlı’ sorun ve sıkıntıları da paylaşıp “Bakın biz Van’ın sorunlarını da biliyoruz” falan demeye getirdi. Söylenildi, konuşuldu ve bitti. Hükümet yetkililerine göre Van depremden bu yana toparlanmış, gelişmiş, büyümüş falan. Her şey yolunda(!) Hatta gelenlerin kentin ana caddelerinin sadece bir cephesini gören caddelerden geçtikten sonra ve kentin en güzel ilçesi olan Edremit’ten şöyle bir göl kenarı yolculuğu yaptıktan sonra “Ha Van, ha Antalya” dediğine çok şahit olduk. Her ne kadar amaç ve niyetinin ne olduğunu anlamasam da Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal da Van ziyaretiyle ilgili bir ziyaretinde şu minvalde bir şeyler söylüyordu: “Van caddelerinden arabayla geçtik. Yollar, binalar çok güzel. Van’ın Ankara’da bir farkı yok. Fotoğraflar çekip paylaşıyorum insanlar şaşırıyor orası gerçekten Van mı diye?”

Bu insanları dinledikten sonra tereddütte düşüyorum inanın. “Biz mi farkında değiliz, yoksa bu adamlar mı başka şehir görmedi acaba?” demekten kendimi alamıyorum. Lakin, çoğunun geldiği kent Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya gibi kentler. Yani bir caddesinde güzel bir yol binalar var diye bu kentin bu kadar büyütülmesi bizi pohpohlamaktan başka bir şey değil. Ya da yok. Muhtemelen bu insanların gözündeki Van imajı köy gibi bir şey. Geldiklerinde de “Aaa köy değilmiş.” diye şaşırıp bu övgüleri dizebiliyorlar. Hadi Ahmet Özal, Van’ı bilmez etmez. Peki Van’a defalarca gelip giden, her seçimde, her çalışmada kenti gören insanların yaptığı bu samimiyetsiz övgüye ne demeli?

Yok Van Doğu’nun Paris’iymiş de yok Van Anadolu’nun en güzel şehriymiş de Van’ın coğrafyası güzel, potansiyeli yüksekmiş de yok Van geleceğin en önemli şehri olacakmış da! Bizi methetmeyin kardeşim, bize gerçekçi bir şeyler söyleyin!

Gazetecilik ile tanıştığımda henüz 19’lu yaşlarımdaydım. 2000’li yıllardan bu yana bilfiil gazetecilik mesleği içindeyim, son 15 yılda kentin yaşadığı tüm gelişmelerin birinci elden, canlı şahidiyim. Bunca yıldır her Van ziyaretinde binlerce kez bu ‘pohpohlamalara’ şahitlik ettim. Van’ın Orta Doğu’nun, Orta Asya’nın gelecekteki en stratejik kenti olmasını mı duymadık, bu kentin 10 yıl nüfusu 5 milyonu aşan dev bir metropol olacağını işitmedik (bu arada 10 yıl geçti olmadık), sonracağıma Van’ın bir üretim kenti, bir turizm kenti olacağı, birden fazla ülkeyi bağlayan bir bağlantı noktası olma gibi öngörüsüz temennileri mi duymadık. Daha neler neler…

Geldiğimiz noktada nerede olduğumuzu ben söyleyeyim: Nüfusumuz 1 milyon 200 bin civarında. Nüfusun büyük bölümünü 20-25 aralığında gençler oluşturuyor ve gençlerin büyük bölümü işsiz. Her gün bir gencin bir batı şehrinde inşaattan düştüğü haber geliyor. Bırakın bir metropol olmayı Türkiye’nin şehirleşme, gelişme de en dipteki şehirlerinden birisiyiz. Altyapı yatırımlarında son 3 ilden birisiyiz. Son 20 yılda açılan tek bir yeni yol bile yok, trafik allak bullak, şehir adeta felç. Saatli bir kavşak kulesinin yapılmasını kent olarak büyük bir coşku ile kutlayıp kente yapılan en büyük yatırımın yolların ve kaldırımların yenilenmesi olarak görmeye devam ediyoruz. İran ile sınır kapımız iki yıla yakın kapalı kaldı, İranlılar olmayınca kente bir Allah’ın kulu gelmez oldu. Van-Şırnak Karayolu 15 yıldır yapılamadı. En çok ziyareti nüfusumuzun da büyük bölümünü oluşturan Hakkari’den alıyoruz, Hakkari’ye yakın olmamız ve oradan müthiş bir göz almamız dışında herhangi bir jeopolitik konum avantajımız yok. Kentte bir holding bile yok, kent ile özdeşleşen marka üretimlerimiz yok, 2023 için belirlediğimiz 1 milyar dolar ihracat hedefini 2023’e bir yıl kala neredeyse yıllık 10-15 milyon TL’ye kadar düşürdük(!) Turizmde plansız yürüyoruz, günü kurtaran politikalar dışında bir yol haritamız yok, tescilli Van Kahvaltısı’nı kişi başı 65 TL’den satıp turizmde marka olduğumuzu düşünüyoruz. Aldık başımızı gidiyoruz, bize yetişene aşk olsun!

Eee böyle bir kente gelip bu kenti gördükten sonra onlar söylemesin biz kıymet bilmeyenler mi söyleyelim:

HE VALLAHİ, VAN ÇOK HOŞTUR!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van çok hoştur.
Van çok hoştur. - 2 hafta Önce

Şamran, Kurubaş ve Akköprü başta olmak üzere üç ilçemizdeki kanal, dere, ark ve oluklardaki insanı çıldırtan çöp, kirlilik, pislik ve bakımsızlık da görülse keşke.

Temizlik, temizlik, temizlik
Temizlik, temizlik, temizlik - 2 hafta Önce

Çarşıların sulanmasını hizmet zannediyoruz. Oysa kirlilik, toz ve topraktan dolayı toz kalkmasın diye sulanmıyor mu? Yollar nasıl? Kaldırımlar nasıl? Temizlik nasıl? Mahalleler nasıl? Çarşı nasıl? Şehir nasıl? Çevre nasıl? Doğa nasıl? Tarih nasıl? Göl nasıl? Ulaşım nasıl? Şehre yeniden bakmaya ne dersiniz? 1990, 2000, 2010, 2020...İşte yıllar geçiyor ve sadece yükselen binalar var. Şimdi bu gelişme mi?

Merak ediyorum
Merak ediyorum - 2 hafta Önce

"Şehrivan" adını Van'dan alan bir site. Van şehrinin sorunları, eksikleri, ihtiyaçları ve taleplerini dile getirmek en çok Şehrivan'a yakışır. Soner İzgi ve sitenin yazarları sık sık bunu yapıyorlar. Dileriz kaale alan kurumlarımız olur.

Sorunları torunlara bırakmamalıyız
Sorunları torunlara bırakmamalıyız - 2 hafta Önce

MARKA BİR VAN İÇİN NELER YAPILMALIYDI- NELER YAPILMALIDIR? Vanımız ülkemizin önemli büyükşehirlerindendir. Merkez nüfusu 700 bini aşıyor. Yüz binlerce öğrencisi var. 35 bin öğrencisi olan kırk bir yaşında bir üniversitesi var. On binlerce akademisyeni ve öğretmeni var. Beş ilin ortasında bulunuyor. İran'a ve Asya'ya açılan bir şehirdir. Urartuların başkentliğini yapmış, tarihî bir kenttir. Ülkemizin en büyük gölü buradadır. Hava yolu, kara yolu ve demir yolu ağı var. 10 ilçesi, 3 tane de merkez ilçesi var. Yüzlerce köyü var. Yüzölçümü olarak ülkemizin beşinci ilidir. Dinamik, hareketli bir kenttir. Potansiyeli, fırsatları ve imkanları yüksek olan bir şehirdir. Fakat son 40 yılda hak ettiği sıçramayı yapıp yapmadığı, kendisiyle benzer durumdaki büyükşehirlerle aynı düzeyde gelişip gelişmediği hep tartışılır, hep konuşulur. En azından 2000 yılından 2021 yılına kadar Van'ımızda yapılması gereken nice eksik, ihtiyaç ve sorun olduğunu Van'ın son yirmi yılını bilen herkes konuşuyor, tartışıyor, söylüyor. Peki 2021 yılı biterken aslında Van'da neler olmalıydı ve neler olmalıdır? ♡ Çiçekli çıkışından Edremit Mesire Alanı'na kadar kıyı ve sahil bandı. ♡ Kocaeli Parkı'ndan Havaalanı'na kadar sahil bandı ve regreasyon alanları . ♡ Havaalanı'ndan İskele'deki Yaşar Kemal Parkı'na kadar kesintisiz sahil bandı, parklar, regreasyon alanları, sahil ıslahı. ♡ 15 Temmuz Parkı'ndan Kampüs'e kadar yüzlerce dönümlük parklar, regreasyon alanları ve güzel bir sahil bandı. ♡ Üç merkez ilçede her biri yüzlerce dönüm olan devasa büyüklükte millet bahçeleri. ♡ Toprakkale Tepesi'nin her tarafının ağaçlandırılması, yeşillendirilmesi, ihya edilmesi, asfalt yollar, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, kaldırımlar, gezinti alanları, oturma alanları, seyir terasları, kafe ve restaurantlar, çocuk oyun alanları, spor alanları, yüzlerce kamelya, yüzlerce bank ve enfes bir ışıklandırma ile şehrimize nefes aldıracak güzel bir alana dönüştürülmesi. ♡ Şehrimizin bütün mahallerinde, semtlerinde ve TOKİ sitelerinde onlarca yeni güzel park yapılması. ♡ Şehrin etrafındaki yamaçların ağaçlandırılması. ♡ Elli yıl hizmet verecek 150 peronluk, büyük ve modern bir Şehirlerarası Otobüs Terminali. ♡ 10 ilçemizin ve beldelerimizin otobüs ve minibüsleri için İlçe Otogarı yapılması.♡ Çevre yolunun 2022 yılı bahar- yaz aylarında bitirilmesi. ♡ Şu anda kazılmış olan bütün caddelerin, sokakların, ara sokakların acilen kaliteli, estetik ve özenli bir şekilde yapılıp bitirilmesi. ♡ Kale Yolu, İskele Caddesi, Eski Cezaevi Caddesi, Şabaniye Caddesi, Suvaroğlu Caddesi, Terzioğlu Caddesi başta olmak üzere birçok cadde ve sokağın her şeyiyle yenilenmesi. ♡ Mevcut bütün yolların, kaldırımların, refüjlerin, kavşakların bakım ve iyileştirmelerinin yapılması.♡ Üç merkez ilçedeki mahalle, semt ve TOKİ yollarının, kaldırımlarının, kavşak ve refüjlerinin, kanal ve oluklarının tek tek gözden geçirilmesi, birçok bozuk yolun yenilenmesi.♡ Şehre çok sayıda geniş ve modern bulvarın, yeni yol ve güzergahların kazandırılması ♡ Üniversite, Yeni Emniyet, Otogar ve Edremit TOKİ kavşaklarına köprülü kavşak yapılması. ♡ Çarşıya ve mücavir yerlere binlerce araçlık iki adet çok katlı otopark yapılması. ♡ Çarşıya ve mücavir noktalara üç-dört adet binlerce araçlık otopark alanı yapılması. ♡ Mevcut özel otopark alanlarına bir standart getirilmesi, sabit ve makul bir ücret sınırı konulması. ♡ Parkomat uygulamasına son verilmesi. ♡ Çarşıdaki ana arterlere ve birçok sokağa araç park yasağı getirilmesi. ♡ Cadde, sokak ve ara sokaklardaki bütün kaldırımların esnaf ve işyerlerinin malzeme ve ürünlerinden acilen ve kalıcı olarak temizlenmesi. ♡ Devam eden inşaatların uzun süre yol ve kaldırımları işgal etmesinin önlenmesi. ♡ Çarşıların, caddelerin, sokakların, ara sokakların, semtlerin, mahallelerin, mahalle aralarının, TOKİ sitelerinin, parkların, kıyı ve sahillerin, ören yerlerinin yılın 365 günü en az 1000 temizlik personeliyle süpürülmesi, temizlenmesi, çöp ve atıkların toplanması. ♡ Sanayi Sitesi'nin bütün yollarının ve ara sokaklarının asfaltlanması, sitenin her yerinin her zaman temizlenmesi.♡ Şehrimize modern bir Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı yapılması. ♡ Şehrimize modern bir Balıkçılar Çarşısı yapılması ♡ Şehrimize modern bir Köfteciler Çarşısı yapılması. ♡ Şehrimize modern bir Ayakkabıcılar, Tamirciler ve Boyacılar Çarşısı yapılması.♡ Bütün mahallere Okuma Salonu, Kültür Merkezi ve Semt Spor Alanları yapılması.♡Şehrimize yeni yüzme alanları kazandırılması. ♡ Şehrimize yeni piknik ve mesire alanları kazandırılması. ♡ Şehrimizin koku yayan kıyı ve sahillerinin, göl kenarlarının balçık, çöp ve pislikten acilen arındırılması. ♡ Şamran, Kurubaş ve Akköprü başta olmak üzere bütün dere ve kanalların temizlenmesi, ıslah edilmesi, bakım ve iyileştirmelerinin yapılması. ♡ Erçek ve Sıhke göllerinin kıyı ve sahillerinin ıslahı, temizliği ve enfes bir kıyı bandı ve yeşil şeritle mükemmel bir alan haline getirilmesi.♡ TOKİ sitelerine park ye yeşil alanlar yapılması, yamaçlarının ağaçlandırılması, TOKİ'lere çarşı yapılması.♡ Eski Sigorta Hastanesi, Eski Askeri Gazino ve şimdiki Kültür Sarayı/ Tiyatro Binası bahçelerinin tamamiyle park ve yeşil alan olarak düzenlenip vatandaşların hizmetine sunulması. ♡ Süphan Mahallesindeki Hakim- Savcı Lojmanlarının değerlendirilmesi. ♡ Çarşı merkezindeki Çok Katlı Otopark diye yapılan, sonra AVM'ye çevrilen, şimdilerde sadece zemin katında birkaç işyeri bulunan ve tamamı atıl halde bulunan devasa binanın değerlendirilmesi. ♡Şehrimize bir Kent Meydanı kazandırılması. ♡ Tuşba, İpekyolu ve Edremit ilçelerimizin her ilçe düzeyinde birer Devlet Hastanesi inşa edilmesi. ♡ Yıllardır kirada bulunan bütün resmi kurumlar için binalarının yapılması. ♡ Bu şekilde eklenecek irili ufaklı daha birçok eksik, ihtiyaç ve talep var. Van bunları hak eden bir şehirdir. Vizyonla, ilgiyle, gayretle hepsi de mümkün. Varsın birkaç milyar TL bu işlere harcansın. Ama Van bunları gerçekleştirdiğinde orta ve uzun vadede turizmi, ticareti, sosyal hayatı ve potansiyeliyle ülkemizin sayılı on ilinden biri olur. Büyük düşünmek, büyük işler yapmak, gerçek bir büyükşehir olmak, modern ve gelişmiş, düzenli ve temiz, ferah ve capcanlı bir Van oluşturmak kesinlikle mümkün. Elalem Avrupa'da, dünyanın farklı yerlerinde 15, 20, 30 milyonluk şehirleri her şeyiyle nasıl düzenli, modern, gelişmiş, bakımlı ve pırıl pırıl hale getirebiliyorsa bizler de bir milyonluk bu kenti her şeyiyle mükemmel hale getirebiliriz. Kurumlar, yöneticiler, STK'lar, turizmciler, sanayiciler, esnaflar, vatandaşlar, basınımız, yazarlar, bu şehirde yaşayan herkes gündeme ve gündemimize bu güzellikleri, bu projeleri, bu yatırımları, bu vizyonu ve bu hayali almalıyız. O vakit VAN GÜZEL, çok daha güzel olabilir.

Okuyucu
Okuyucu - 2 hafta Önce

Kalemine sağlık Aytaç hocam!

Tahincioğlu
Tahincioğlu - 2 hafta Önce

Kentin meselelerini böyle güzel ifade edilmiş şekliyle okumak çok güzel oluyor. ben ömer aytaç beyin yazılarını çok seviyorum. araya o kadar güzel ifadeler, meseleler sıkıştırıyor ki yazıya anlam ve keyif katıyor. rahmetli aziz beyde her yazısında böyle güzel kısalar paylaşırdı. Tebrikler.

Zxxxz
Zxxxz - 2 hafta Önce

Çok güzel anlatmışsınız. Maalesef Van’a gelip öven çok ama Van için bir çözüm bulan yok.

Brrroooo xocam
Brrroooo xocam - 2 hafta Önce

Van kentini soyup soğana çeviren vekillerden ve kurum amirlerinden kurtulduğumuz gün Van düzelir. Tebrik ederim harika bir eleştiri olmuş. Fakat bunu anlayacak yönetici yok Van'da ama Ankara'da var:)