Van’a Yeni Bir VAN Lazım…

İdeal kent” olgusu tarih boyunca felsefe, sosyoloji, mimarlık gibi pek çok alanın araştırma konusu olmuştur. Şehirlerin “ideal” olma durumu ise binalar, sokak yerleşimi gibi belli kentsel unsurlara göre değerlendirilmektedir.

Bugün birçoğumuz heyecan verici fiziksel özelliklere sahip, her yönüyle cezbedici bir kentte yaşam sürmeyi arzularız. Hatta öyle ki yaşamak istediğimiz şehir sorulduğunda aklımıza Paris, Venedik, Barselona veya Londra gelir. Çünkü bu kentler, nüfus artışına paralel olarak tarihi dokularını korumakla birlikte insanların nefes alabilecekleri ideal bir kent anlayışı geliştirebilmişlerdir.

Türkiye’de ise sakin seçilen birkaç kent dışında çoğu şehir yaşanılabilir kent niteliklerinden oldukça uzaktır.   Özellikle Van özelinde düşündüğümüzde, hızla artan göç ve göçü karşılamak adına beton yığınına dönüşen bir şehir profili karşımıza çıkmaktadır. 

Peki, bu döngünün ortasında yeni bir Van inşa edilebilir mi? 

Giderek sıkışan şehri rahatlatmak adına neler yapılabilir?

Elbette her sorunun bir çözümü olduğu gibi Van’daki bu sıkışmışlığı çözümlemenin de birçok yolu vardır. Öncelikle sağlıklı bir şehirde yaşamak için optimal çevresel gerekliliklerin de içinde olduğu bir kalkınma projesinin oluşturulması ve yeni alternatiflerin yaratılması gerekmektedir. Bu bağlamda bütün kurum amirleri ciddi bir özveriyle çalışmalı, birçok çevre ilde olduğu gibi eski ve yeni Van olarak kentin dışarıya taşınması için uygun şartlar oluşturulmalıdır. Ayrıca oluşturulan bu şartlar dâhilinde her şeyin günümüz teknolojisiyle düşünülmesi gerekmektedir. Kurulacak yeni bir Van;

• Görüntüsüyle tarihi dokusunu ve karakterini hissettiren,

• Tamamıyla günümüz şartlarına uygun bir biçimde tasarlanan,

• Yaşam konforu sunacak bina tasarımlarının, kent ölçeğinde geniş kapsamlı olarak ele alındığı, çocuk oyun parklarının, sosyal yaşam mesafesinin düşünüldüğü bir site anlayışıyla kurulan,

• Farklı düzeyde kavşaklar, şerit sayıları, geniş bulvarları bulunan,

Kısacası; tüm vatandaşları kapsayıcı, değişik ihtiyaç ve beklentilere cevap verebilen bir kent kurulmalıdır. 

Coğrafi konumu sayesinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Van’da değişim bu yönde olursa, elbette fiziksel ve manevi şekillenişimiz de değişecektir.

İdeal bir kentte mi yaşıyorsunuz? Bu yazıyı okuyup yaşadığınız yerin bir şehir olup olmadığını ve hayalinizdeki şehrin nasıl olması gerektiğini şöyle bir düşünün…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van gelişir ve güzelleşirse ülkem kazanır.
Van gelişir ve güzelleşirse ülkem kazanır. - 1 yıl Önce

Doğası, havası, güneşi, gölü, tarihi mekanları ve özel konumuyla muazzam imkanları ve fırsatları bulunan Vanımızın her yıl birkaç büyük projesi yapılsaydı 1980'den beri yapılmış olsaydı, 40 yıl sonra bugün Van çok daha farklı bir konumda olurdu. İmar planı olmayan, düzensiz ve denetimsiz bir kent olarak hâlâ güzel asfalt yollara, geniş bulvarlara, şehir boyunca upuzun bir sahil bandına, yüksek standartlı kocaman parklara, yeşil sahalara, temiz bir çevreye, modern bir otogara, ferah çarşılara, düzenli ve yeterli bir toplu ulaşıma, temiz dere ve kanallara, yeşillendirilmiş bayırlara, çağdaş kaldırımlara, otoparklara vb. birçok temel hizmete hâlâ sahip değil. Barcelona ve Paris değil, Konya, Kayseri, Eskişehir, Erzurum, Malatya standartlarını da bulsaydık yeterdi bize. Yol sulanak ve küçük ilçe belediyeleri gibi hizmetlerden ziyade milyonluk bir kent olarak Van'ın onlarca başlıkta nice büyük hizmete yıllardır ihtiyacı olduğunu söylemek istiyorum. Kırk yılda hangi parti gelmiş, hangisi gitmişten ziyade Van kazansın, vatandaşlar kazansın, çocuklar kazansın bu önemli bizler için. Dilerim titiz valimiz M.Emin Bey, Sinan kaymakamımız döneminde tüm bu eksiklere ve sorunlara neşter vurulacaktır. Onlara güveniyorum. Elbette geçmiş on yıllar için tamamen haksızlık etmek de istemem. Van'ın il olduğu günden bugüne kadar hizmetler vermiş herkese teşekkür ediyoruz. Yalnız, vatandaşlar olarak Vanımız potansiyeline denk bir düzeye ulaşsın istiyoruz.

Ali İhsan
Ali İhsan - 1 yıl Önce

Sayın hocam, çok doğru bir konuya değinmişsiniz. Umarım bu konunun siyaset üstü bir konu olduğunu biran önce farkedip Van’a yakışan bir İmar planı yaparlar.

Karayolları işini iyi yapmalı, yoksa devlet de vatandaş da hesap sorar.
Karayolları işini iyi yapmalı, yoksa devlet de vatandaş da hesap sorar. - 1 yıl Önce

Geçen yıl yapılan Edremit- Karayolları Kavşağı arasındaki refüj ve kaldırım çimleri ile fidanlar yol boyunca sadece bazı kısımlarda sulanıyor. Birçok nokta ise sulanmıyor. Bu yüzden çimler sarardı. Sulanan, bakılan yer yeşil olur, sararmaz değil mi? Refüj ve kaldırımlar sahipsiz görünüyor, temizlik bile geçen yılki gibi değil. Çok sayıda yeni dikilen fidan ve ağaç sarardı. Yol boyunca aralıksız dikkatli bakın bu ihmali herkes görecektir. Devlete ve millete zarar vermek budur işte.

ihsan YILMAZ
ihsan YILMAZ - 1 yıl Önce

Nazan hocam çok haklısınız tabiki özlediğimiz aslında hiç tadına varamadığımız huzurlu ve temiz bir kent..

Van
Van - 1 yıl Önce

Kendine ait geçmişi ve kültürü olmayan bir şehrin ideali de olamaz.

KANAL VE DERELERİMİZİ UZAYLILAR MI TEMİZLEYECEK
KANAL VE DERELERİMİZİ UZAYLILAR MI TEMİZLEYECEK - 1 yıl Önce

Van merkezdeki Şamran, Akköprü, Kirman kanalları ve diğer kanal ve derelerin berbat ve içler acısı hali ilgili kurumları hiç mi rahatsız etmiyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır. İlgili kurumlar vatandaşa, memlekete, çevreye, doğaya, canlı yaşamına ne kadar kıymet verdiğini görmek istiyorsa bu kanallar boyunca birer saat yürüyüp baksın. Eskiler buyurmuş: "Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz." Vatandaş artık kontrol, temizlik, ıslah, ihya ve inşa istiyor.

Basın şehrin sesidir
Basın şehrin sesidir - 1 yıl Önce

Yerel basınımız ve köşe yazarlarımız Van'ın yol, temizlik, alt yapı, üst yapı, park, yedil alan, otopark, otogar, toplu ulaşım, sahil bandı vb. onlarca eksiğini ve problemini yazsın. Memleketini seven herkes ilgili her kuruma seslensin.