banner211

Van'daki kavak ağaçlarının yaydığı polen vatandaşı isyan ettiriyor!

Van'da her yıl Mayıs-Haziran aylarında kavak ağaçlarında yetişerek yayılan polenler ciddi alerjik sorunlar yaratıyor. Son bir haftadır kentin dört bir yanında uçuşan polenler artmaya devam ederken Vanlılar belediyelere çağrıda bulunuyor.

Van'daki kavak ağaçlarının yaydığı polen vatandaşı isyan ettiriyor!

ŞEHRİVAN HABER - Van'da geçtiğimiz haftadan bu yana kentin dört bir yanında ortaya çıkan kavak ağacı polenlerinin yaşattığı rahatsızlık sonrası kentteki vatandaşlar adeta isyan etti. Yıllardır yapılan çağrılara ve bazı belediyelerin çalışmalarına rağmen kentte kavak ağacı kaynaklı sıkıntılar bitmezken, Mayıs-Haziran aylarında polenler nedeniyle ciddi alerjik rahatsızlıklar yaşanması ile birlikte vatandaş neredeyse 1 ay boyunca dışarıya bile çıkamıyor. Son günlerde artan rahatsızlar sonrası aynı çağrılar yeniden yükselirken sosyal medyada Van Büyükşehir'e ve diğer belediyelere seslenen vatandaşlar bu ağaçlarla ilgili işlem yapılmasını istiyor.

Polenlerin çıkmasıyla birlikte artan alerjik rahatsızlıkların sebebi olan kavak ağaçlarının fazlalığı her yıl 1 ay boyunca bir çok vatandaşı adeta eve mahkum ediyor. Karantina sürecinde aylardır evde kalan vatandaşlar şu sıralar da kavak ağaçlarından dolayı dışarıya çıkamıyor. Çareyi bu ağaçların kesiminin yapılması ve farklı çözümler bulunmasını isteyen vatandaşlar özellikle solunum sıkıntısı konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söylüyor. Göz, burun ve boğaz kaynaklı bir çok alerjinin kaynağı olan polenler nedeniyle bir çok vatandaş geceleri de yatamaz hale geliyor. Kapı ve camlarını açamayan vatandaşlar geçmiş yıllarda olduğu gibi belediyelerin bu ağaçları kesip yerine başka ağaçların kesilmesi gibi bir çok öneriyi de paylaşarak destek istiyor.

"KAPI PENCERE AÇAMAZ OLDUK"

Öte yandan sosyal medyada çağrı yapan vatandaşların bazıları şu ifadeleri kullandı:

"Büyükşehir belediyesine sesleniyoruz. ne olur bu ağaçlara bir çare bulun. Bu ağaçlar kesilerek yerine ceviz gibi daha faydalı ağaçlar dikilebilir. Vatandaşları kesip yeni ağaçlar dikmeye teşvik edin lütfen."

"Polenler yüzünden kapı pencere açamaz olduk. Ne olur bu işe bir çare bulun"

"Polenler nedeniyle alerjik hastalıklar yaşıyoruz. Nefes alamıyoruz. Haftalar boyunca sıkıntı yaşayacağız. belediyelerimizden çözüm bekliyoruz"

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2020, 14:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takki Takki
Takki Takki - 12 ay Önce

Belediye başkanı van valisi olarak kavak ağaçlarına kesim emri versin neye yararı var kanserden başka hiçbir şeye yaramıyor

ibrahim çok
ibrahim çok @Takki Takki - 12 ay Önce

ağac kesimini değil bence bu ağaçları hala bahçesinde bakan kesmeye kıyamayan insanların zihniyetini kesmek lazım

Cevdet Ayvaz
Cevdet Ayvaz - 12 ay Önce

Eskiden kavak ağaçları iki yılda bir budanırdı. Dalları yakacak olarak kullanılırdı.Budanan ağaçta pamuk olmaz.Şimdi yakacağa fazla ihtiyaç olmadığı için düzenli budama yapılmıyor.Onun için son yıllarda pamuklar fazlalaştı.

Kerem kocyigit
Kerem kocyigit - 12 ay Önce

Lütfen artık yeter belediye başkanı buna çözüm bulsun evde çıkamıyorum bu kavak ağaçlarını kesin
Saygılarımla