banner272

Van'da kayak yapıp termal tesiste şifa bulacaklar

Türkiye'nin en soğuk yerleri arasında bulunan Van'ın Çaldıran ilçesinde yapılan kayak merkezinde, ziyaretçilere termal sudan faydalanma imkanı da sunulacak.

Van'da kayak yapıp termal tesiste şifa bulacaklar

Türkiye'nin en soğuk yerleri arasında bulunan Van'ın Çaldıran ilçesinde yapılan kayak merkezinde, ziyaretçilere termal sudan faydalanma imkanı da sunulacak.

 

Hava sıcaklığının kışın sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü ilçede kar yağışı kasım ayından mayıs başına kadar etkili oluyor. İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Çaldıran Belediyesi gerçekleştirdiği altyapı, üstyapı ve sosyal belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra ilçede kış turizmine yönelik çalışmalar da yürütüyor.

 

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, ilçenin 2 bin 50 rakımla Türkiye'nin en soğuk yerlerinden biri olduğunu söyledi. Kar yağışını ilçe ekonomisinin faydasına dönüştürmek için çalıştıklarını anlatan Dundar, bu kapsamda kayak tesisi yaptıklarını anlattı.

 

Dundar, bölgede 92 derecede termal su kaynaklarının bulunduğunu, bu suyun değerlendirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile diğer ilgili kurumlarla görüştüklerini ifade etti.

 

56 YATAK KAPASİTELİ 5 YILDIZLI TESİS YAPILACAK

 

Bu yıl içinde kayak merkezinin yanındaki bir alanda termal suyun bulunduğu 56 yatak kapasiteli sağlık turizmine yönelik 5 yıldızlı bir tesisin yapımına başlanmasını amaçladıklarını anlatan Dundar, "İlçemize yapılacak yeni yatırımla kayak için gelecek vatandaşlar termal tesiste şifalı sularda dinlenme imkanı bulacak. Tesisi 2 yılda hazır hale getirmek istiyoruz." dedi.

 

Dundar, bölgede faaliyete geçirdikleri tesisi "kayak merkezi" konseptinde kurguladıklarını, amaçlarının ilçede hem sağlık hem de kayak turizmini geliştirmek olduğunu vurguladı.

 

Tesis tamamlandığında insanların bir taraftan kayak yapıp bir taraftan da termal tesiste zaman geçirebileceğini anlatan Dundar, böylece bölgede yeni istihdam alanı oluşacağını aktardı. Dundar, bu yıl kar yağışının az olması nedeniyle birçok bölgede suni karla tesislerin açıldığına işaret ederek, Çaldıran'da böyle bir sorunun yaşanmadığını belirtti.

 

Soğuk hava ve kar yağışının bazen pozitif yönleri de olduğunu anlatan Dundar, şunları kaydetti: "Burası evet çok soğuk ama gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsi soğuk memleketler. İsviçre, Norveç ve Kanada buna örnek olabilir. Buralarda bizden daha çok kar ve soğuk var. Ama oradaki insanlar çalışmayla memleketlerini bir yere getirmişler. Biz neden yapmayalım. Dolayısıyla inşallah biz de bütün vatandaşlarımıza devletimizin sunduğu imkanlarla hizmet etmeye devam edeceğiz."

 

Dundar, ilçede sıfırın altında 40 derecede serada domates yetiştirildiğini ve bu işletmede yaklaşık 50 kadının istihdamının sağlandığını anımsattı. Vatandaşlar ise hizmetlerinden dolayı Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Dundar'a teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 11:54
YORUM EKLE

banner269

banner260