Zulmet ve yat!

Mazlum uyumaz. Onun âhından kork. Sabah vakti yana yana ettiği bedduadan çekin. Temiz kalpli mazlumun geceleyin ciğeri yanarak “Yarabbi” demesinden sakın. Biriyle mücadele ederken onu şerefsiz mevkie düşürecek sözler söyleme. Onun kötü­lükleri hakkında ifşaatta bulunma. Çünkü, senin de ne gizli fenalıkların vardır. Yumruklaşmada çocuklar ile başa çıkacak kudrette değilsen, arslan yürekli erlerin yanında nâra atıp meydan okuma. (Sadi)

Mazlum, zulüm gören zulme uğrayan demektir. Nice mazlum hikayeleri okumuş nice  zalimlerin hayatını okumuş ve nicelerini de görmüşüm. Bunlardan iki örnek vereceğim. Bunlar insanlara o kadar zulmetmişlerdi ki mazlumlar tıpkı ayette belirtildiği gibi "Allah'ın yardımı ne zaman! demişlerdi.”

Gel zaman git zaman bu zalimler öyle sıkıntılara maruz kaldılar ki mazlumlar - mağdurlar onlara dua etmek durumunda kaldı, ben de öyle. Hatta bir mazlumun ağzından duydum. “Ya Rabbi ben o kadar da beddua etmemiştim.” Muâz (ra) şöyle derdi: Resûlullah (sav) beni (yönetici olarak Yemen’e) gönderdi ve şunları söyledi: “Mazlumun bedduasını almaktan da son derece çekin, çünkü onun bedduası ile Allah arasında bir perde yoktur.”

Mazlum insan sabırsızdır. Ancak yeterince sabrederse zalimlerin kendilerini bekleyen akibete uğrayacaklarını ergeç görecektir. Sun TZU şöyle der: Nehir kenarında yeterince beklersen; düşmanlarının cesetleri yüzerek gelir; önünden geçerler...” Arapçada da bir söz var: Zulmet ve yat! Unutma ki yatmayan bir Allah var. Evet, yatmayan bir Allah var.

Zulmün önüne geçebilecek duygulardan birisi de empati duygusudur. Hastalıklı insanlar bir yana insanlar empati duygusunu geliştirebilirlerse yani yaptıkları davranışların birileri tarafından göz bebekleri olan yavrularına uyguladıklarını düşünseler umulur ki zülmlerinin farkına varır ve vazgeçerler. Diğer taraftan otoritelere düşen bir husus var; o da hastalıklı ruhları tespit etmeye çalışıp zulüm yapacakları mevkilere getirmemek. Çünkü yetki verdiklerinin zulümlerinden onlarda mesul olur.

Hepimiz kendimizi çek etmeliyiz. Maiyetimiz altında çalışanlara veya hizmet talep edenlere doğru davranıyor muyuz? Bazen farkında olmayan davranışlarda bulunabiliriz. Bunu düşünüp etrafımızda güvenilir arkadaşlara davranışlarımızı gözden geçirtmeliyiz. Ancak şuna dikkat etmemizde fayda var; seçtiğimiz dost ve arkadaşlar bizim hoşumuza gidecek sözler değil aksine bizim hatalı davranışlarımızı eleştirebilecek kişiler olmalı.   

Rabbim bizi önce zalim olmaktan sonra da zulme uğramaktan korusun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Her işimizde dürüstlük, insaf, vicdan, hakkaniyet, adalet, Allah korkusu olmalı
Her işimizde dürüstlük, insaf, vicdan, hakkaniyet, adalet, Allah korkusu olmalı - 1 ay Önce

Fırsatçılık ve insafsızlık da bir zulümdür. Ramazan yaklaşınca ete, süte, yumurtaya, una, şekere, bilumum gıdalara fırsat bu fırsat deyip fahiş zam yapanlar, turizm sezonu gelince zam furyasına başlayanlar, afet veya deprem olunca fiyatları uçuranlar, ekol sezonu yaklaşınca kırtasiye ve okul gereçlerine şimdi olduğu gibi kat kat zam yapanlar, dünyadaki her gelişmeyi fırsata dönüştürenler, her ay her hafta etiket değiştirenler, sattığı her ürünü aylar içinde iki üç katına çıkaranlar zulüm yapmış olmuyor mu? Bütün toplumu fahiş fiyatlarla, uçuk zamlarla, gramaj oyunlarıyla, etiket oyunlarıyla, kasa- raf farklarıyla perişan eden üretici, toptancı, aracı, perakendeci, satıcı da zulüm yapmış olmuyor mu? Böyle yaparken bütün piyasa zincirleme bir biçimde alt üst olmuyor mu? Her sektör diğerini emsal gösterip " ver zammı" vaziyeti almıyor mu? Biz toplum olarak fırsatçılık yapmakla kendi etrafına kozalak ören canlı gibi aslında kendi kendimizi bitirmiş olmuyor muyuz? Bire alıp üçe, dörde beşe satmak nasıl bir ahlak, nasıl bir vicdan, nasıl bir iman işidir? Biz toplum olarak büyük bir çoğunlukla fırsatçı ve zalim olmuyor muyuz?

Erkan D.
Erkan D. - 1 ay Önce

Sayın müdürüm emeğinize, kaleminize sağlık. Güzel bir yazı olmuş, ama bir çok kamu kurumda mazlum ezilmekte ve eziyorlar.Sizden yardım istesem bana yardım eder misiniz?

Mücahit demir
Mücahit demir - 1 ay Önce

Çok güzel yazı Allah razı olsun