Muhteşem balık göçü göz kamaştırıyor

Van Gölü'nün sodalı suyunda yaşayan inci kefali balığı, yumurtalarını bırakmak için yaptıkları muhteşem göç başladı. Balıkların muhteşem göçü devam ederken, diğer taraftan da jandarma ve emniyet kaçak avcılara göz açtırmıyor. 15 Temmuz tarihine kadar devam edecek olan balık avı yasağını çiğnemek isteyen kaçakçıların korkulu rüyası ise jandarma ve emniyet ekiplerinin aldığı sıkı tedbirler oldu.

Muhteşem balık göçü göz kamaştırıyor

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ-  Van Gölü'nün sodalı suyunda yaşayan inci kefali balığı, yumurtalarını bırakmak için yaptıkları muhteşem göç başladı. Balıkların muhteşem göçü devam ederken, diğer taraftan da jandarma ve emniyet kaçak avcılara göz açtırmıyor. 15 Temmuz tarihine kadar devam edecek olan balık avı yasağını çiğnemek isteyen kaçakçıların korkulu rüyası ise jandarma ve emniyet ekiplerinin aldığı sıkı tedbirler oldu.

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan inci kefalinin, üremek için tercih ettiği derelere zorlu göç yolculuğu hızlandı. Van Gölü Havzası'nda yaklaşık 14 bin kişinin ekmek kapısı olan inci kefallerinin 90 günlük muhteşem yolculuğu başladı. Balıklar bu süre içinde üremek için zorlu göç yolculuğunu gerçekleştirmek için gölün tuzlu ve sodalı sularından çıkıp tatlı sulara akın ediyor. Balık göçü aynı zamanda bölgenin turizmine de katkı sunuyor. Göç sırasında boylarını aşan engelleri adeta uçarcasına aşan balıklar, görsel şölen sunuyor.

VATANDAŞLAR TARAFINDAN DA İLGİYLE İZLENİYOR

Suyun ters istikametine doğru yaklaşık 40 kilometre göç eden balıkların bu mücadelesi ise seyrine doyumsuz görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Erciş’te Deli Çay üzerinde bulunan balık bendi mesire alanındaki engelleri geçerek sürüler halinde suyun ters istikametine doğru giderek aşan ve sonunda yumurtalarını bırakarak kutsal yolculuklarının tamamlayan inci kefali balıklarının göçü, vatandaşlar tarafından da ilgiyle izleniyor. İlçe dışında balık göçünü izlemeye gelen vatandaşlar seyrine doyumsuz görüntüler karşında şaşkınlıklarını gizleyemiyorken, balık göçünü ilk karşılayanlar ise martılar oldu.

DRONELER 24 SAAT UÇUŞ YAPIYOR

Van’ın simgelerinden olan inci kefalinin üreme mevsiminde korumak amacıyla her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında av yasağı ilan ediliyor. Bu yıl Van İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, inci kefalinin avlanmasının önlenmesine yönelik karada devriyelerle, Van Gölü'nde bot timleriyle, havadan ise droneler ile tedbirlerini artırdı. Geçtiğimiz yıl alınan emniyet tedbirlerinin sayesinde inci kefali derelerdeki yolculuğunu sorunsuz tamamlayarak yumurtalarını derelere bıraktı. Bu yılda İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, aldığı tedbirlerle yasak döneminde avlanmaya çalışan balıkçılara göz açtırmıyor.

SON ZAMANLARIN EN BÜYÜK OPERASYONU

Aldığı tedbirleri gece gündüz devam ettiren Van İl Jandarma Komutanlığına bağlı Çevre Timi ve Edremit ve Erciş İlçe Jandarma Komutanlıklarına bağlı Jandarma Asayiş Bot Timleri inci kefalinin yasak döneminde avlanmaması için geçtiğimiz haftalarda büyük bir operasyona imza attı. Muradiye İlçe Jandarma Komutanlığı, Alparslan Jandarma Karakol Komutanlığı ve Edremit Bot Tim Komutanlığı tarafından icra edilen müşterek operasyonda 4,7 metre uzunluğunda bir tekne ile 500 metre uzunluğunda açık denizlerde kullanılan manyat tipi ağ ele geçirildi. Operasyon sonucu ele geçirilen 500 metrelik manyat ağı ile bir saatte avlanılan 10 ton balığın önüne geçildi.

MUHTEŞEM GÖÇ İLGİ GÖRÜYOR

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, yaptığı açıklamada, inci kefali balığının boylarının 20 katı engelleri zıplayarak yaptıkları göçün başladığını söyledi. Akkuş, “15 Nisan 15 Temmuz tarihleri arasında Van Gölü çevresi adeta bir şölen gibi. Çünkü Van Gölü etrafındaki derelere bu tarihlerde gittiğiniz zaman bir anda zıplayan binlerce, milyarlarca balığa şahit oluyorsunuz. İnanılmaz bir mücadele. 20 santimlik balıklar, 2 metrelik yani boyunun 20 katındaki kayaları aşıp geçme mücadelesini şahitlik ediyorsunuz. Bugün 21 Mayıs balıkların derelere gelmesi ile beraber artık insanlar da dere kenarına gelmeye başladı ve adeta bir şölenin başlangıcı, bir şölenin başlaması oldu. Göç şu anda normal seyrine devam ediyor. Yaklaşık bir 2 ay daha böyle devam edecek. Bu 2 ay sonunda gölden akarsulara gelen inci kefalleri, tekrardan gerçek vatanları olan, anavatanları olan Van Gölüne dönmüş olacaklar ve bir hasret son bulacak. Aslında burada bir buluşma bir ayrılığı görüyoruz. Akarsular 9 ay boyunca inci kefali ne hasret yaşıyor ve nisan ayının gelmesi ile beraber bu hasret aslında son buluyor. İnci kefali ile akarsuları buluşuyor ve 3 aylık bir hasret dönemi geçiriyor.” Şeklinde konuştu.

“İNCİ KEFALİ NE SAHİP ÇIKALIM”

Balıkların göçücü su altında görüntüleyen Dalgıç Cumali Birol, “Bugün Erciş Deliçay'da inci kefalinin göçünü görüntülemek için buradayız. Bugün sualtı kameramızla çok değerli basın mensupları arkadaşlara sualtı desteği sağladık. Balık göçünün gerçekten Van Gölü havzasında çok büyük faydası var. Biz bunları 1993 yılında Prof. Dr. Mustafa Sarı hocamızla birlikte gördük. Biz o dönem balıkçılık yapıyorduk. Çok büyük desteğini biz bugün görüyoruz. Van Gölü havzasındaki ekonomiye kattığı değerini biz bugün görmeye başladık. Gerçekten Van Gölü havzasında inci kefalinin bugün göl havzasında yaşayan balıkçılara büyük bir faydası ve ekonomik katkı sağladığını gördük. Bugün Deliçay’da balığın ilk göç gününde burada olmaktan mutluluk duyduk. İnci kefalinin koruyalım inci kefali ne sahip çıkalım.” Diye belirtti.

“20 SANTİMLİK BALIKLAR, BOYUNUN 20 KATINDAKİ KAYALARI AŞIP GEÇİYOR”

İnci kefallerin derelere giriş yaptığını ifade eden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “inci kefalleri boyunun 20 katı engelleri zıplayarak yukarı doğru göçü başladı. 15 Nisan 15 Temmuz tarihleri arasında Van Gölü çevresi adeta bir şölen gibi. Çünkü Van Gölü etrafındaki derelere bu tarihlerde gittiğiniz zaman bir anda zıplayan binlerce, milyarlarca balığa şahit oluyorsunuz. İnanılmaz bir mücadele. 20 santimlik balıklar, 2 metrelik yani boyunun 20 katındaki kayaları aşıp geçme mücadelesini şahitlik ediyorsunuz. Bugün 21 Mayıs balıkların derelere gelmesi ile beraber artık insanlar da dere kenarına gelmeye başladı ve adeta bir şölenin başlangıcı, bir şölenin başlaması oldu. Göç şu anda normal seyrine devam ediyor. Yaklaşık bir 2 ay daha böyle devam edecek. Bu 2 ay sonunda gölden akarsulara gelen inci kefalleri, tekrardan gerçek vatanları olan, anavatanları olan Van Gölüne dönmüş olacaklar ve bir hasret son bulacak. Aslında burada bir buluşma bir ayrılığı görüyoruz. Akarsular 9 ay boyunca inci kefali ne hasret yaşıyor ve nisan ayının gelmesi ile beraber bu hasret aslında son buluyor. İnci kefali ile akarsuları buluşuyor ve 3 aylık bir hasret dönemi geçiriyor.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER