banner211

TÜBİTAK Başkanı, 'çok hızlı ilerledik' dedi, koronavirüs aşısı için tarih verildi!

Koronavirüs aşısının bulunması için çalışmalar devam ediyor. TÜBİTAK Başkanı, "Çok hızlı bir şekilde ilerledik. Aşıda ve ilaçta güzel sonuçlar elde ettik" dedi. Çalışmaların koordinatörü Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Tekin ise aşı için 2021 Mart'ını işaret etti.

TÜBİTAK Başkanı, 'çok hızlı ilerledik' dedi, koronavirüs aşısı için tarih verildi!

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, koronavirüs aşısındaki son durumu anlattı. CNN Türk'e konuşan Mandal, "Çok hızlı bir şekilde ilerledik. Hem aşıda hem de ilaçta güzel sonuçlar elde etmeye başladık" dedi. 

Türkiye'deki 8 aşı ve 10 ilaç projesinin koordinatörü Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin ise ''2021 Mart tarihinde aşımızın çıkmasını bekliyoruz. Her şey yolunda giderse, hem teknik hem bürokratik anlamda işlerimiz yolunda giderse biz bu işi yapabileceğimize inanıyoruz'' ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Başkanı şunları anlattı:

"Mart ayından itibaren biz bu süreçle karşı karşıyayız. Aralık ayında bu süreç daha Türkiye'ye gelmeden evvel bu çalışmalara başlamıştık. Geçmişimizde, bizim sağlık alanında desteklediğimiz projeler var. Devletimiz tarafından 2.3 milyarlık bir kaynak ayrılmıştı. Türkiye Kovid19 Platformu'nu oluşturduk. Şu an 18 tane proje çalışılıyor. 10'u tedavi ve ilaç, 8'i de aşı alanında. Biz 9 ay gibi bir hedef koymuştuk. Mayıs ayında sizlerle bir araya geldiğimizde yaz aylarında ilaçla ilgili, yıl sonunda da aşıyla ilgili güzel haberler vereceğimizi söylemiştik.

Çok hızlı bir şekilde ilerledik. Hem aşıda hem de ilaçta güzel sonuçlar elde etmeye başladık. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız iki gün önce hem ziyarette bulundular, hem açılış gerçekleşti. Bu konuda teknik anlamdaki bilgileri de sizlerle paylaşıyor olacağız.''

KAYNAK: CNN TÜRK

YORUM EKLE

banner201