banner186

ÜÇÜZLER TÜRKİYE'DE HAYATA GÜLÜMSÜYOR

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Elazığ'da yaşayan 7 çocuklu Suriyeli ailenin 10 aylık üçüzleri, hayata gülümseyerek bakıyor.

ÜÇÜZLER TÜRKİYE'DE HAYATA GÜLÜMSÜYOR

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Elazığ'da yaşayan 7 çocuklu Suriyeli ailenin 10 aylık üçüzleri, hayata gülümseyerek bakıyor.

 

Suriye'nin Der Zor kentinde marangozluk yapan Amer Aldlimi (34), ülkesindeki iç çatışmalar ve terör örgütü DAEŞ tehdidi nedeniyle hamile eşi Rukiye Suhri (28) ve 4 çocuğunu geride bırakarak arkadaşlarının yaşadığı Elazığ'a geldi. Bir süre sonra da üçüzler İbrahim, Tahsin ve Musa doğdu. Amer Aldlimi, zorlu bir yolculuğun ardından yakınları tarafından Türkiye-Suriye sınırına ulaştırılan eşi ve 7 çocuğunu buradan alarak Elazığ'a getirdi.

 

Elazığ'da kiraladıkları bir dairede hayırseverlerin ve komşuların yardımıyla hayata tutunmaya çalışan ailenin en büyüğü 13 yaşında, en küçüğü ise 10 aylık üçüzler olan 7 çocuğu, yaşadıkları kötü günleri geride bıraktı. Rukiye Suhri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş öncesinde Suriye'de çok güzel bir yaşantıları olduğunu, kendilerine ait evlerinde az da olsa aileye yeten gelirleriyle mutlu ve mesut bir hayat sürdüklerini söyledi.

 

TÜRK HALKININ MİSAFİRPERVERLİĞİ

İç savaş ve bombardıman endişesiyle çocukların uykularında bile korkmaya başladığını, bu nedenle Türkiye'ye geldiklerini belirten Suhri, Türk halkının kendilerine büyük bir misafirperverlik gösterdiğini anlattı. Çocukların ilk zamanlarda uçak korkusunu yenemediğini vurgulayan Suhri, bu durumun bir süre sonra geçmeye başladığını dile getirdi. Özellikle üçüzlerin, Türkiye'ye gelmelerinin ardından evin neşe kaynağı olduğunu ifade eden Suhri, bunun yaşadıkları zorlu süreci atlatmalarında önemli bir payı bulunduğuna dikkat çekti.

 

Türkiye'de güvende ve emniyette olduklarını belirten Suhri, "En önemli şey çocuklarımın buraya geldikten sonra yüzlerinin gülmesiydi. Allah'a hamdolsun kendileri okula gitmeye başladılar. Hayatları düzene girdi. Bundan da önemlisi artık çocuklarım bomba sesleri, uçak sesleri duymuyorlar. Yardım konusunda da Türk halkı bize çok büyük destek sağlıyor. Çok büyük fedakarlık yapıyorlar" diye konuştu.

 

"ŞU ANDA ÇOK MUTLUYUZ"

Türkiye'de mutlu olduklarını anlatan Suhri, üçüzlerin süt, mama ve bez ihtiyacına yetişemediklerini, bu konuda hayırseverlerden yardım beklediklerini bildirdi. Amer Aldlimi de Elazığ'da bir süre mobilyacıda çalıştığını, daha sonra bel fıtığı nedeniyle işi bırakmak zorunda kaldığını söyledi. Bu süre zarfında iş yeri sahibi ve çalışanları ile kardeş gibi olduklarını aktaran Aldlimi, onları ailesi gibi gördüğünü ifade etti. Suriye'deki hayatı ve orada kalan yakınlarına özlemini dile getiren Aldlimi, yaşanan savaşın bir an önce bitmesini temenni etti. Aldlimi, "Savaş bittikten sonra Suriye'ye dönmek istiyoruz. Evlerimize, iş yerlerimize, anne ve babamıza, kardeşlerimize kavuşmak istiyoruz. Türkiye halkı burada bize yardım etti. Bizim ihtiyaçlarımızla ilgilendi. Allah'a hamdolsun" şeklinde konuştu. Türk yetkilere de teşekkür eden Aldlimi, yapılan bu iyiliklerini hiçbir zaman unutmayacaklarını sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 08:44
YORUM EKLE