Van çevre yolu bi bitmedi!

AK Parti Van milletvekillerinin geçtiğimiz hafta makamında ziyaret edip kente davet ettiği Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir dizi program ve toplantılar için Van’a geldi. Bugün gün boyunca Van’da olacak olan bakanın gündeminde bir çok konu yer alıyor. Van’ın ise bakanla ilgili tek ve en önemli gündemi Van Çevre Yolu. Van’da 2010 yılından bu yana yapımı tamamlanması beklenen ve durumu tam anlamıyla arapsaçına dönen Çevre Yolu bitirilmeyi beklemeyeye devam ederken, Vanlı bakana çevre yolu bitsin çağrısı yaptı.

Van çevre yolu bi bitmedi!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ – HAMİT KARAKUŞ- Van’ın uzun yıllardır dile getirilen ve en çok konuşulan konusu olan Çevre Yolu gündemden düşmezken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Van ziyareti ile birlikte konu bir kez daha gündeme geldi. Geçtiğimiz yıllardaki belediyeler eliyle çözülmeyen yeni dönemde ise büyük aşama kat edilen ama hala çalışması başlamayan Çevre Yolu bakan Kurum’un önündeki en önemli sorun olarak duruyor. Ak Parti Van milletvekillerinin de yeni dönemdeki gündemi olan ve geçtiğimiz haftaki ziyaretlerinde Bakan Kurum’a aktardığı yol ile ilgili mevcut durum yıllar sürecek bir bekleme süresini gerektirirken tek yol Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdindeki çalışmaların hızlandırılması olarak görülüyor. Sayısız milletvekilinin, belediyenin gelip geçtiği süreçte kentin değişmeyen tek ve en önemli sorunu olan Çevre Yolu için bugün kentte programlara katılacak olan Bakan Kurum’un söyleyecekleri önem arz ederken, ziyaret öncesi kentteki STK Temsilcileri de yolun neden acilen bitirilmesi gerektiğini Şehrivan aracılığı ile paylaşıp: “Van’ın önünün açılması için Çevre Yolu’nun bitmesi şart” mesajı verdi.

 

2010 yılında ihalesi yapılan ve ardından çalışmalarına başlanılan Van Çevreyolu, 8 yıl geçmesine rağmen bir türlü yapılmadı. 8 yıllık süreç içerisinde milletvekillerinin defalarca yapılacak sözü verilen proje bir bölümü tamamlandıktan sonra sürüncemede kaldı. İlk başladığında kamulaştırma ile yapılacağı beklentisi olunan deprem sonrasında ise 18’inci madde ile yapılması kararı alınan Çevre Yolu bu karar ile tam anlamıyla arap saçına dönerken uzun sürede DBP’li Belediye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediye arasında da kriz sebebi oldu. Kayyum yönetimi ile bakanlık işbirliği ile çalışmaları yeniden başlayan Çevre Yolu büyükşehirin de en önemli konusu olmasına rağmen bakanlık nezdindeki imar planları, işlemleri nedeniyle bu dönem de başlamadı. Teknik işlemlerinin devam ettiği söylenen Çevre Yolu’nun hem yapımı hem de kamulaştırma değil de 18’inci madde ile yapılması krizi sürerken yeni Bakan Murat Kurum’un ziyareti ile konu yeniden gündeme düştü.

 

 

 

HERKES BİTECEK DEDİ, AMA HİÇ BİTMEDİ

 

Bilindiği gibi 2010’dan bu yana bitirilmesi beklenen çevre yolu için en son yıl içinde yapılan 8’inci Güçbirliği Platformu toplantısında dönemin Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan yakın zamanda çevreyolunun bitirileceği sözü vermişti. Kentteki bir çok dinamiğin katıldığı toplantıda yol ile ilgili talepler bir kez daha iletilmiş ve kamulaştırma ile yapılması hususu bakan Arslan’a aktarılmıştır. Bakan’ın açıklamasının üzerinden zaman geçmesine rağmen bir adım atılmadı. Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Mehmet Özhaseki’de çevreyolunun yapılacağının açıklanmasına rağmen Çevre Yolu ile ilgili beklenen çalışmalar bir türlü başlamamıştı. Kısa bir süre sonra Ak Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ise seçim ardından çevreyoluna başlanacağını aktardı. Bugün Van’a gelecek olan Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a çevreyolu ile ilgili konunun aktarılacağı belirtildi. Şehrivan Gazetesi olarak Çevreyolu sorunu ile yakından ilgilenen isimler yılan hikayesine dönen çevreyolu sorununun biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

 

 

 

BİTMEYEN YOL…

 

Çevreyoluyla ilgili çözülemeyen çevreyolu sorununu Şehrivan Gazetesi olarak önemli isimlerle konuştuk. Çevreyolu sorununu yakından takip eden Van Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek, “2010 yılından bu güne kadar yılan hikâyesine dönen bir çevreyolu hikâyesi ile karşı karşıyayız. Çevreyolunun halen açılmamış olması, o bölgenin imara açılmaması, ilimizin kalkınamaması ve o bölgenin kırsal olarak kalması ilimize vurulmuş bir darbedir. Van insanının geleceğine vurulmuş bir baltadır. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu yanlışın biran önce önüne geçilmesi şart.”

 

 

 

ŞEHİR EFSANESİNE DÖNEN SORUN

 

Özdek, uygulanacak olan 18’inci Madde 'Doğrudan ortaklık payının minimize edilerek 18'nci maddenin uygulanması gerektiğini tüm yetkili mercilerde dile getirdiklerini belirterek, “Yıllardır kamuoyunun gündemini meşgul eden çevre yolu ile ilgili konuda Van Emlakçılar Dayanışma Derneği olarak açıklamalarda bulunmaktayız. Çevre yolunun yapımının gecikmesinin Van'ın ekonomik, sosyal hayatının yanı sıra kent gelişimini de olumsuz etkilediği, adeta şehir efsanesine dönüşmüş. Sürekli konuşulup, farklı kesimler çevre yolu üzerinde eleştiri geliştirmekte, ancak yapımı için olumlu bir adım atılmamaktadır. Yapımı yılan hikâyesine dönen ve çevre yolu ile birlikte planlanan, gerek kent gelişimi, gerekse ekonomik gelişmeler için atılacak olan adımların askıya alınmasına, toplumu ümitsizliğe düşmesine, çevre yolu yapılamaz duygusuna kapılmasına neden olmuştur. Çünkü çevre yolunun yapımının gecikmesi hem kentin hem de halkımızın zamanının boşa harcanması, gelişen dünya içinde geri kalması demektir. Bu nedenle Van Emlakçılar Derneği olarak, şehirde faaliyet gösteren tüm STK'ları, tüm kurum ve kuruluşları, tüm siyasi kesimleri çevre yolu ile ilgili sorunların kesin çözümü için bir an önce yapılması için konunun takipçisi ve destekçisi olmaya davet ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

ÖZDEK: ÇEVRE YOLU VAN’IN KALKINMASINA KATKI SAĞLAYACAK

 

Çevre yolu konusunda Van'da bir duyarlılık ve platform oluşturmak amacıyla girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Özdek, “Çevre yolu civarında yer alan tarla statüsündeki araziler tamamen arsa vasfına dönüştürülmelidir. Çünkü alt ve üst yapının tamamlanması, zilliyetlerin sağlanması, oluşacak olan yapının kentsel gelişimi destekleyecek şekilde organize edilmesi, Van'ın çarpık yapılaşmadan kurtarılarak gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Dernek yönetimimiz ile birlikte daha önce defalarca hem Van Büyükşehir Belediye Başkanıyla hem de Çevre Şehircilik Müdürlüğüyle çevre yolu hakkında görüştük Çevre yolunun biran önce açılması gerektiği ve öncelik olarak kamulaştırma yapılarak açılması gerektiğini defalarca ifade etmekteyiz. Bu güne kadar yapmış olduğumuz tüm çalışmalarda yetkili kurumların 18’inci madde uygulayarak açmak istenilen çevre yolunun DOP payının yüzde 40'ladan yüzde 20'ye düşürülmesini gerektiğini dile getirdik.” Diye belirtti.

 

 

 

“KİMİN NE GÖREVİ VAR İSE GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEK ZORUNDADIR”

 

Yüzde 20'lik DOP payının uygulanması ile birlikte Van'ın ekonomisine, gelişmesine oradaki yerleşim yerinin süliyeti korunacak şekilde, kat adetleri son çıkan imarda belirtildiği gibi aynı tutulacağını ifade eden Özdek: “18. maddenin yeniden uygulanmasını ve yüzde 20'lik payının alınması ile birlikte o bölgenin gelişmesi için yeniden bir canlandırılmaya gereklilik duyulmaktadır. Bu konuda kimin ne görevi var ise görevini yerine getirmek zorundadır.  Çevre yolu kamulaştırılması ve tali yolların 18'nci maddenin uygulanmasıyla vatandaşlarımızın haklarının korunması incitilmeden yeniden yoluyla, altyapısı, üstyapısı ile yüzde 20'lik bir DOP uygulanması ve kamulaştırmadan sonra bu 18'in hayata geçirilmesi gerekmektedir. Dedi.

 

 

“STK'LAR BİRLİK İÇİNDE HAREKET ETMELİ”

 

Van'da faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin de birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek bu konuda ivedilikle destek vermesi gerektiğini belirten Özdek, “Van Çevre Yolu yıllardır bitirilemiyor. Konu ile ilgili yoğun uğraş veren STKlardan biri olan Van Emlakçılarla Dayanışma Derneği aralarında Bitlis, Siirt, Erzurum, Ağrı, Antalya, Konya, Bursa ve Kayseri gibi toplamda 30 şehirde kamulaştırma aracılığıyla çevre yolları tamamlandığı. Bir kısmı da devam ediyor. Van'da ise arazinin çevre yolunun özellikle 18. Madde uygulanarak yüzde 40'ı alınarak uygulanması isteniyor.” Diye konuştu.

 

“ÇEVRE YOLUNUN BİRAN ÖNCE KAMULAŞTIRILARAK YAPILMASINI İSTEMEKTEYİZ”

 

Van'da son zamanlarda döviz ve faiz oranlarının artışıyla piyasalarda ciddi bir durgunluk olduğu, bu yaşanılan durgunlukla beraber vatandaşların ciddi bir dar boğaza ve kısıtlamaya gidildiği ve esnafın kiralarını dahi çıkaramayacak duruma geldiğini söyleyen Özdek, "Bu konuda herkese büyük işler düşmektedir. Bu işin biran önce yapılması için adımların atılması gerekiyor. Çevre yolu ile ilgili yapılmak istenen DOP payının kesintiye uğraması ve vatandaşlarımızın daha önce DOP yüzünden açtıkları dava sonucu Van 2'nci İdare Mahkemesi tarafından çevre yolu iptal edilmişti. Çevre yolunun kesinlikle kamulaştırma esas alınarak yapılmalıdır. Bu yüzden Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Karayolları Müdürlüğü ve Van Büyükşehir Belediyesi'nin harekete geçerek bu sıkıntıyı gidermesi ve tekrar kamulaştırma yapılarak çevre yolumuzun açılması gerekmektedir. Ardından belediyemizin burada yeniden yüzde 20'lik bir DOP payı ile bölgedeki çevre yolundaki bütün arazilerde minimize edilmiş, yüzde 20'lik bir DOP payı ile 18'i uygulaması gerektiği. Çevre yolu ilimiz de büyük bir önem arz ettiği. Bu da ilimizin gelişmesi için çok ciddi bir sıkıntı olduğunu. Çevre yolu açıldıktan sonra çok ciddi gelişmeler olacağı inancındayız. Bu çevre yoluyla birlikte kentimiz yeni bir kimliğe yeni bir vizyona sahip olacaktır. Çevre yolunun biran önce kamulaştırılarak yapılmasını istemekteyiz. Bu güne kadar farklı neden ve sebeplerle açılmayan çevre yolu vatandaşlarımız maddi ve manevi kayıplarına sebep olmuştur. Artık bu kayıpların yaşanılmaması için ve ilimizdeki ekonomik çöküntünün önüne geçilmesi için çevre yolu sorununun bir an önce çözüme kavuşması kanaatindeyiz" şeklinde sözlerine son verdi.

 

 

 

IRAK: KAYNAK YETERSİZLİĞİ GEREKÇE OLAMAZ

 

Şehrivan Gazetesine açıklamalarda bulunan Van TB ve Van STO Eski Başkanı Feridun Irak, “Yaklaşık 10 yıldır yılan hikâyesine dönen çevreyolunun biran önce tamamlanması gerekiyor. Kaynak yetersizliği böyle önemli bir proje için gerekçe olmamalıdır. Çünkü Van’da trafik, yollar, kavşaklar büyük problemken karayolları 11’inci bölge müdürlüğüne için süper lüks yedi yıldızlı otel ayarında bir yerleşkenin yapılması ve bu yerleşke için Van Gölü doldurarak 200 milyon liradan fazla para harcanmıştır. Böylesine lüzumsuz proje için kaynak oluyor da son derece önemli olan çevreyolu projesi için kaynak yetersizliği gerekçe olamaz.” Dedi.  

 

VAN MİLLETVEKİLLERİNİN DE EN ÖNEMLİ GÜNDEMİ

 

Bu gelişmelerin ardından Van’da düzenlenen Ak Parti aday tanıtım programında da çevreyoluyla ilgili bir gelişme daha yaşanmıştı. Aday tanıtım programında konuşan Ak Parti Van milletvekili Osman Nuri Gülaçar, çevreyolu çalışmalarının seçimden sonra başlayacağını kaydetmişti. 2010 önce temeli atılan çevreyolunun seçimden sonra başlayıp başlamayacağı ise seçim sonrası netleşecek. Aday tanıtım programında konuşan Ak Parti Van milletvekili Osman Nuri Gülaçar konuşmasında çevreyoluyla ilgili şunları söylemişti: “Van’ımız içinde Cumhurbaşkanımızın birçok müjdesi var. Kısa zamanda Van’ın kanayan yaralarının başında gelen işsizlik problemini çözeceğiz. Bizler il başkanımız, Gülşen Hanımla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızla görüştük. Seçimden hemen sonrada çevreyolumuzu başlatmış olacağız.” Öte yandan bu açıklamanın ardından Van Milletvekilleri Bakan Kurum’u ziyaret etmiş sorunları aktarmış ve bugünkü ziyaret için Van’a çağırmıştı. Bakan Kurum’un gün boyu kentte yapacağı toplantı ve buluşmalarda da konunun tekrardan kendisine aktarılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 05:52
YORUM EKLE