banner211

Van Gölü’nün gizemi keşfedilmeye devam ediyor

Tarihi 600 bin yıla dayanan ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük gölü olan Van Gölü, sırları ile birlikte keşfedilmeye devam ediliyor. Van Gölü tüm sırlarıyla keşfedilmeyi beklerken, Van Gölüne dalış yapan dalgıçlar ilginç görüntülerle karşılaşıyor.

Van Gölü’nün gizemi keşfedilmeye devam ediyor

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ - Türkiye’nin doğal ve kültürel kaynaklar bakımından zenginliği ve bu zenginliklerin turizme amaçlı kullanımından elde edilebilecek kazanımlar dikkate alındığında, su altı dalış turizminin Türkiye turizmi açısından önemli yer sahip. Önemli bir su altı dalış destinasyonu olarak kabul edilen Van Gölü, derinliklerinde büyük sırlar barındırıyor. Özellikle çeşitli uygarlıklara ve medeniyetlere başkentlik yapmış Van'da birçok uygarlığın izlerine rastlamak mümkün. Dünyanın en büyük sodalı, Türkiye'nin de en büyük gölü olma özelliğini taşıyan Van Gölü'nde bilim insanları araştırmalarını sürdürüyor. 600 bin yıl yaşında olan Van Gölünde keşif dalışları devam ederken, dalgıçlar son olarak görsel şölen oluşturan bir keşif yaptı. Oluşumu itibariyle birbirinden farklı görüntülere sahip mikrobiyalitler, peribacalarına benzer görüntüsüyle dikkat çekiyor. Dalış rehberi Ecz. Serkan Ök ve ekibi tarafından Van Gölü’nde gerçekleştirilen bir dalış sırasında ise içinde tatlı su çıkan bir mikrobiyalite rastlandı. Dalış ekibi, mikrobiyalitten çıkan tatlı suyun sodalı suya karışmadan yanardağdan çıkan lavları andırır görüntüsüne hayran kaldı.

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün derinliklerindeki gizem, yeni dalışlarla ortaya çıkmaya devam ediyor. Van Gölü’nde yer alan dünyadaki en büyük mikrobiyalit yapılarının uzunlukları 1,5 metre ile 23 metre arasında değişiyor. Şu anada kadar keşfedilen dünyanın en büyük mikrobiyalitin boyu ise 23,4 metre olarak ölçüldü. İlk olarak yıllar önce bir Alman araştırma ekibi tarafından Van Gölü’nde bulunan mikrobiyalitin boyu bir metreden daha büyük olmadığı şeklinde yayımlanmıştı.  Ancak daha sonra dalış rehberi Ecz. Serkan Ök ve ekibi ile sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan, tarafından yapılan dalışla dünyanın şu an bilinen en uzun mikrobiyaliti keşfedildi.

HAYRAN BIRAKAN GÖRÜNTÜ

Oluşumu itibariyle birbirinden farklı görüntülere sahip mikrobiyalitler, peribacalarına benzer görüntüsüyle dikkat çekiyor. Dalış rehberi Ecz. Serkan Ök ve ekibi tarafından Van Gölü’nde gerçekleştirilen bir dalış sırasında ise içinde tatlı su çıkan bir mikrobiyalite rastlandı. Dalış ekibi, mikrobiyalitten çıkan tatlı suyun sodalı suya karışmadan yanardağdan çıkan lavları andırır görüntüsüne hayran kaldı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK MİKROBİYALİTİ VAN GÖLÜNDE

Konuya ilişkin konuşan dalış eğitmeni ve rehberi Eczacı Serkan Ök, yıllardır Van Gölü’nde dalışlar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Her dalış programında etkileyici görüntülerle karşılaştıklarını belirten dalış eğitmeni Ök, “Yıllar önce bir Alman ekip Van Gölü’ne geliyor. Bu Alman araştırma ekipleri Van Gölü’ndeki mikrobiyalitlerin bir metreden daha büyük olmadığı şeklinde bir bilgi yayınlıyor. En son sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan ile yaptığımız araştırma sonucunda ise 15-16 metre boylarında dünyanın en büyük mikrobiyalitlerin Van Gölü’nde olduğunu keşfetmiştik. Biz yıllardır Van Gölü’nde dalışlar yapıyoruz. Farklı farklı bölgelerde araştırmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

YANARDAĞI ANDIRAN MİKROBİYALİT

Geçen yıl yapmış oldukları yeni bir keşifle bugüne kadar bilinen 16 metre uzunluğundaki mikrobiyalitin aslında dünyanın en büyük mikrobiyaliti olmadığını keşfettiklerini dile getiren Ök, daha büyük bir mikrobiyaliti keşfettiklerini dile getirdi. Ök “Gölün 24,4 metre derinliğinde, yüzeye de 1,1 metre yükseklikte olan 23,4 metre boyunda dünyanın yeni en büyük mikrobiyalitini keşfetmiş olduk. Van Gölü’nde şu ana kadar bilinen dünyanın en büyük mikrobiyaliti 23,4 metre olarak kayıtlara geçti. Biz yine araştırmalara devam ediyoruz. Çünkü Van Gölü’nün her noktasında farklı mikrobiyalitlerin olduğunu bildiğimiz için bir dalışımız sırasında tamamen yanardağa benzeyen bir mikrobiyalite rastladık. Mikrobiyalit içinden bir tatlı su çıkışını görüntülediğimiz tuzlu-sodalı suyla karışan tatlı suyun tamamen yanardağının lav patlamasına benzettik. Çok güzel bir görüntüydü. Bizim için heyecanlı bir dalış oldu.” Dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE

banner201