banner211

Van Y.Y.Ü’de yeni bir fakülte kuruluyor! Rektör Şevli yeni fakülte için harekete geçti

Van’da 40 yıl önce kurulmuş olan Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne Hukuk fakültesinin kurulması için Rektör Hamdullah Şevli ve Cumhuriyet Başsavcılığı Yükseköğretim Kuruluna talepte bulundu.

Van Y.Y.Ü’de yeni bir fakülte kuruluyor! Rektör Şevli yeni fakülte için harekete geçti

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Van Cumhuriyet Başsavcılığı arasında rektörlük binasında düzenlenen bir programda konuşan Başsavcı Oğuzhan Dönmez, Van’ın büyük bir il olduğunu ve 1,5 milyona yaklaşan nüfusuyla aynı zamanda çevre illeri için bölge merkezi konumunda olduğunu söyleyen Dönmez, “Van sadece merkeze değil, çevre illere de hitap eden ciddi nüfusa sahiptir. Van il merkezinde yargı teşkilatı, tüm kurumlarıyla adalet hizmeti vermeye gayret sarf ediyor. Van merkez ve ilçelerde 200’ün üzerinde hakim ve cumhuriyet savcısı, adalet hizmetinin ifası için çalışıyor. Sayısı değişmekle birlikte 10 hakim ve cumhuriyet savcısı adayımızda burada staj eğitimlerini tamamlamaktadır. Hakim ve cumhuriyet savcılarımızdan çok ciddi anlamda yüksek lisans eğitim talebi söz konusudur. Avukat ve hakim, savcı, yargı teşkilat birimlerinin tamamı, Van’ın bölge merkezi olması dikkate alındığında hukuk fakültesinin Van Yüzüncü Yıl Üniversitenin ciddi bir ihtiyacı olduğunu bizde değerlendiriyoruz. Bu çalışmaya katkı sunmaya da her zaman hazırız” dedi.

“VAN İÇİN SEVİNDİRİCİ BİR HABER OLACAK”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise Van’da baroya kayıtlı bin 500’e yakın avukat bulunduğunu belirterek, “Yükseköğretim Kuruluna hukuk fakültesinin açılması isteğimizi ilettik. Özellikle hakim, savcı ve avukatlarımızdan yüksek lisans eğitimi için çok ciddi talep bulunuyor. Van’da 40 yıllık bir üniversiteyiz, hukuk fakültesinin olmaması büyük bir eksiklik. Hukuk fakültesi kurulumuyla ilgili de geçtiğimiz yıl Yükseköğretim Kuruluna talebimizi ilettik. Paydaşımız olan Van Cumhuriyet Başsavcımızdan, Adalet Komisyonu Başkanımızdan da gerekli destekleri aldık. İleri ki süreçte hukuk fakültesini ilimize ve üniversitemize kazandırılırsa Van için sevindirici bir haber olacaktır” diye konuştu.

İHLAS HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 11:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
İLGİLİLERE ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA
İLGİLİLERE ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA - 1 ay Önce

SAYIN ŞEVLİ ACABA HABERİN BAŞINDAKİ FOTOĞRAFTA YER ALAN UNİVERSİTE KAMPÜSÜNDEKİ KÜÇÜK LİMAN, İSKELE, KUMSAL VE KIYI ÇEVRESİNİN TEMİZLİĞİ, ISLAHI, BAKIMI, ONARIMI, İYİLEŞTİRMESİ İLE İLGİLİ OLARAK REKTÖRLÜK, BELEDIYELER, DAKA VE DAP İDARESİ BİRLİKTE BU MART AYINDA BİR ÇALIŞMA BAŞLATIP HAZİRAN AYINDA GÜZEL VE KULLANIŞLI BİR SAHİL VE LİMAN ORTAYA ÇIKARAMAZLAR MI? TABİ TUŞBA BELEDIYESİ DE GÖL KIYISI BOYUNCA BAHSETTİĞİMIZ LİMANA KADAR TUŞBA KIYILARI BOYUNCA HOŞ BİR SAHİL BANDI VE YEŞİL KUŞAĞI, AYNI ZAMANDA DA İKİ YILDIR YAPILACAK DENİLEN TUŞBA MİLLET BAHÇESİNİ 2021 BAHAR-YAZ SEZONUNDA BAŞLATIP BİTİRSE İYİ OLUR. MALUM BU ŞEHİR VE BU ÜNİVERSİTE, BU MUAZZAM GÖLÜ BİR FIRSATA DÖNÜŞTÜREBİLİR.

Yeter
Yeter - 4 hafta Önce

Her yeri hukuk fakültesi yaptınız. Yakında hukuk mezunları işsiz kalacak.

banner201