banner166

Van’da yaya önceliği için etkinlik!

Van’da 2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı ilan edilişinin ardından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganlı trafik uygulaması gerçekleştirildi. Van merkez ve bir çok ilçede bizatihi Van Valisi Mehmet Bilmez, emniyet ve jandarma komutanlığı yetkilileri katıldı. Farkındalık yaratmak üzere gerçekleştirilen etkinlikte, sürücülere bilgilendirme yapıldı. Etkinliklerde vatandaşlar da yer aldı.

Van’da yaya önceliği için etkinlik!

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla başlattığı etkinlik, tüm Türkiye’de olduğu gibi Van’da da uygulandı. İskele Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Anadolu Lisesi önünde gerçekleştirilen trafik uygulamasında hem sürücüler hem de yayalar Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez tarafından yeni yasal düzenleme hakkında bilgilendirildi. Uygulamaya Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Trafik Denetleme Şube Müdürü Tanju Özmen, kurum amirleri, trafik polisleri ile jandarma katıldı.

Gerçekleştirilen uygulama sonrası açıklamalarda bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bilmez, yapılan düzenlemenin tüm Türkiye genelinde eş zamanlı yapıldığını belirtti. Vali Bilmez, “Yeni düzenleme konusunda Türkiye geneli bir farkındalık oluşturmak için İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde bugün Türkiye’deki bütün valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri, jandarma komutanları kavşaklarda uygulama yaparak bir farkındalık oluşturuyor. Yapılan düzenlenmenin toplum tarafından bilinmesi, hem sürücülerimizin hem yayalarımızın bu konuda bilgi sahibi olması ve kurallara uymasını sağlamak amacıyla bu etkinlik yapılıyor” dedi.

“ARAÇ SÜRÜCÜLERİ YAYALARA ÖNCELİK VERMEK ZORUNDADIR”

Yeni düzenlemeyle birlikte araç sürücülerinin yaya geçitlerinde yayaya öncelik vermek zorunda olduğunun altını çizen Bilmez, “Artık okul ve yaya geçitlerinde kavşak giriş ve çıkışlarında araç sürücüleri yayalara öncelik vermek zorundadır. Her yıl Türkiye’de yaklaşık bin 700 insanımız trafik kazında yaralanmakta ve hayatını kaybetmektedir. Bütün sürücülerimizi hayata ve çocuklarımıza gösterilmesi gereken saygı gereği kurallara riayet etmeleri ve para cezalarıyla muhatap olmamalarını temenni ediyoruz” dedi. Vali Bilmez ve beraberindekiler uygulama sonrası Van Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerini ziyaret etti.

ÇATAK’TA “YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK” ETKİNLİĞİ

Van’ın Çatak ilçesinde trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile ''Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın'' sloganıyla ''Yaya Öncelikli Trafik'' etkinliği gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığının, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri oluşturuldu. Bu kapsamda Van’ın Çatak ilçesinde de farkındalık oluşturmak amacı ile Çatak Merkez Seyvan Yavuz İlkokulu önünden çarşı merkezine kadar sloganlar eşliğinde farkındalık yürüyüşü yapıldı. Gerçekleştirilen farkındalık yürüyüşüne Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen, İlçe Jandarma Komutanı Serkan Karakoç, İlçe Emniyet Amiri Emre Kayhan, AK Parti İlçe Başkanı Tahsin Babur, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Okan, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

MURADİYE’DE ‘ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN’ PROGRAMI DÜZENLENDİ

Van’ın Muradiye ilçesinde ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla bir etkinlik gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla bugün 12.00 13.30 saatleri arasında Muradiye ilçesinde bir program düzenlendi. İlçenin Yenişehir Mahallesinde Lise ve Cumhuriyet İlkokulu ve Ortaokul önünde gerçekleşen etkinlikte, Muradiye Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Büro Amiri Bekir Koçhan, öğrenci ve vatandaşlara geçiş öncelikli haklarını anlattı. Geçen sürücüleri de durduran Koçhan, sürücülere İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda öncelikli geçiş hakkının yayalara ait olduğunu, bundan böyle yayalar yola adım attıklarında araçlar durarak yayalar geçeceğini anlattı. Yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla "Öncelik hayatın, öncelik yayanın" sloganıyla etkinlik düzenlendiğini söyledi. Yoldan geçen sürücü kursu aracını da durduran Bekir Koçhan, sürücü kursu yetkililerine de, “Bundan eğitimlerinizde kursiyerlere de bu uygulamayı anlatırsanız sürücü ve yayaların bilgi sahibi olmalarını sağlayarak büyük bir fayda sağlamış olursunuz” dedi.

HER KESİMDEN KATILIM!

Türkiye'nin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek ve buna ilişkin farkındalık oluşturabilmek için projeler üretildiğini aktaran Koçhan, “Daha önce de bu kapsamda "Kırmızı düdük", "Bu yolda hep birlikteyiz", "Çocuklar, polis, jandarma trafik denetiminde" kampanyaların gerçekleştirildiğini, şimdi ise İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda bu kampanyayı başlattık diye konuştu. Etkinliğe İlçe Kaymakamı Harun Yücel, Emniyet Müdür Vekili Hasan Gün, polisler ve öğrenciler katıldı.

2019 YAYA YILI!

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde olduğu gibi 12.00-13.30 saatleri arasında Van’ın İpekyolu ilçesinde de etkinlik düzenledi. Bu kapsamda İpekyolu ilçesinde Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, İpekyolu İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hacı Demir, ilçe müdürleri, Sevgili Öğretmenim Anaokulu öğrencileri ve vatandaşların katılımıyla ‘2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik yılı’ çerçevesindeki etkinliğe katıldılar. Burada bir konuşma yapan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, “Yaya geçitlerinde öncelik hayatın öncelik yayanın diyoruz. Yayalara yol verilmesi amacıyla bir farkındalık çalışması gerçekleştiriyoruz. 2019 trafik yılının ülkemize ve Van’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

YAYALARA ÖNCELİK ARTACAK

"Yaya Öncelikli Trafik Kanunu" ile artık araç sürücülerinin, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak işaret veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlaması, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayaya ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi. Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler ise 488 TL idari para cezası ile cezalandırılacak. Yaya öncelikli trafik sadece etkinlikle sınırlı kalmayacak, dezavantajlı grupların trafikte yaya olarak karşılaştıkları sorunlara dikkat çekilecek. Okul ve yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksiklikleri giderilecek. Okullarda 'yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik' eğitimleri verilecek. (ŞEHRİVAN – AA)

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE