Yeni adli yıl açılışında duyuruldu: Van Bölge Adliye Mahkemesi açıldı

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen ‘adli yıl’ açılış töreninde Bölge Adliye Mahkemesinin 4’ü ceza, 3’ü hukuk olmak üzere 7 daire halinde faaliyete başladı. Düzenlenen törene Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ile birlikte Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Erhan Çavuşoğlu, Van Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Emirşah Baştoğ, Van Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Dede, Van 1. İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Kuyrukçu, savcılar, hakimler, avukatlar, kurum müdürleri, STK başkanları ve çok sayıda katılımcı katıldı.

Yeni adli yıl açılışında duyuruldu:  Van Bölge Adliye Mahkemesi açıldı

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ-  Türkiye genelinde yapılan törenlerle birlikte, Van’da da yeni adli yıl düzenlenen törenle başladı. Van Adalet Sarayı’nda düzenlenen 2019-2020 ‘adli yıl’ açılış töreninde Van’daki bir çok kurum, kuruluş amiri, yönetici, milletvekili ve yargı mensuplarının katılımıyla yeni adli yılın startı verildi. Açılışta Van Bölge Adliye Mahkemesi’nin faaliyete geçtiği duyuruldu.

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen ‘adli yıl’ açılış töreninde Bölge Adliye Mahkemesinin 4’ü ceza, 3’ü hukuk olmak üzere 7 daire halinde faaliyete başladı. Düzenlenen törene Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Erhan Çavuşoğlu, Van Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Emirşah Baştoğ, Van Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Dede, Van 1. İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Kuyrukçu, savcılar, hakimler, avukatlar, kurum müdürleri, STK başkanları ve çok sayıda katılımcı katıldı.

“DAVALARININ BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KARARA BAĞLANMIŞTIR”

Törende bir konuşma yapan Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Van merkez adliye, ilçe adliyeleri, Bölge Adliye Mahkemesi ve Van İdare Mahkemesinde toplamda 194 hakim ve Cumhuriyet savcısının görev yaptığını belirtti. Başsavcı Dönmez, “15 Temmuz hain darbe girişiminden hemen sonra en ağır yara alan kurumların başında maalesef yargı teşkilatımız bulunmakla birlikte hain darbe girişiminin faillerinin tespit edilmesi, yakalanması ve suçluların cezalandırılması noktasında en ağır yük yine yargı teşkilatlarımıza düşmüştür. Yargı teşkilatlarımız bu noktada mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bu anlamda açılan kamu davalarının büyük çoğunluğu karara bağlanmıştır.” İfadelerini kullandı.

“İŞİMİZİ NASIL YAPTIĞIMIZIN HESABINI TOPLUMA VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Türk milleti adına bağımsız yargı görevini yerine getiren yargı mensuplarının, anayasanın vermiş olduğu görevin ifası amacıyla neler yapıldığı ve yapılması gerektiği konusunu toplumla paylaştıklarını dile getiren Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle terör soruşturmalarının ve yargılamalarının sonuçlanmasında yüksek başarı seviyesine ulaşmamızda en büyük emek sahibi olan Cumhuriyet savcılarımıza, yargılama makamı olan mahkeme başkanlarımıza, hakimlerimize ve suçluların yakalanmasında ve delillerin toplanmasında 24 saat süreyle çalışan emniyet ve jandarma görevlilerimize teşekkür ediyorum. Yargı görevinin halkın bizlere verdiği kutsal bir emanet olduğu bilinciyle işimizi nasıl yaptığımızın hesabını da topluma vermeye çalışıyoruz. Bu yaklaşımın yasama ve yürütme mensuplarıyla avukatların ve kamunun yargıyı daha iyi anlamasına ve yargıya destek olmasına katkı sağlamasını diliyorum.”

VAN BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ FAALİYETE GEÇTİ”

Van Bölge Adliye Mahkemesinin bugünden itibaren faaliyete geçtiğini bildiren Van Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Emirşah Baştoğ ise “Bugün itibariyle Van Bölge Adliye Mahkemesinin faaliyete geçmiş olması bizler için önemli ve anlamlı olmuştur. Bölge Adliye Mahkememiz 4’ü ceza, 3’ü hukuk olmak üzere 7 daire halinde faaliyete başlamıştır. Yargı alanında bulunan Van, Bitlis, Hakkari ve Muş illerinde bulunan adli yargılarının bundan sonra verecek kararların istinat incelemesi Bölge Adliye Mahkemesinde yapılacaktır. Van İlimiz adli yönden de bölgenin merkezi haline gelmiştir. Bölge Adliye Mahkemesinin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Van Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Dede ve Van 1. İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Kuyrukçu’nun da birer konuşma yaptığı tören verilen kokteylle son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER