TOPLUMSAL CİNSİYET SEMİNERİ VERİLDİ‏

Erciş Belediyesi, Toplumsal Cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması ve farkındalık yaratılması için belediyeye bağlı birimlerde ve ilçedeki Van Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şeflik personellerine seminer düzenledi.

TOPLUMSAL CİNSİYET SEMİNERİ VERİLDİ‏

Erciş Belediyesi, Toplumsal Cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması ve farkındalık yaratılması için belediyeye bağlı birimlerde ve ilçedeki Van Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şeflik personellerine seminer düzenledi. Düzenli aralıklarla devam edecek olan seminerin ilki Belediye Konferans Salonu'nda aralarında kadınların da olduğu çok sayıda personelin katılımıyla gerçekleşti.

 

Düzenlenen seminere Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Rojin Kadın Merkezi bünyesinde çalışan Havar Derya ve Rojbin Öztürk konuşmacı olarak katıldı. Kadınlar ve erkekler arasındaki fiziksel ve biyolojik farklılıkların doğuştan geldiğini, toplumsal cinsiyet kodlamalarının da toplumdan topluma değişebildiğini dile getiren Havar Derya toplumsal cinsiyet tanımlamasına dair bir takım açıklamalarda bulundu. Derya, “Toplumsal cinsiyet anlamında sorun bireysel olarak erkek ya da kadın değil, eril zihniyettir.” 'Erkek' kavramına ve toplumdaki cinsiyet rollerine de değinerek kadın ile erkek arasındaki farkın fiziksel olduğunu kaydetti.

 

Daha sonra söz alan Rojbin Öztürk, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bir takım açıklamada bulundu. Kadın haklarına da değinen Öztürk, toplumsal cinsiyet rolleri içerisinde kadına yıllara yayılmış ayrımcılığın devlet tarafında da sistematik sürdüğüne vurgu çekti. Eğitim, çalışma yaşamı, sağlık ve medyada uygulanan ayrımcılık ve şiddetle ilgili istatistikler aktardı. Sunumun devamında şiddet ve şiddetin çeşitlerini de paylaşan Öztürk, çocuk evlilikleri, kadına şiddet ve kadın intiharlarını da istatistiksel olarak değerlendirdi.

 

Katılımcılara Kadına Karşı Şiddetle Mücadele konusunu kapsayan bilgilendirme broşürlerinin dağıtıldığı seminer, yapılan sunumun ardından soru-cevapla devam etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 09:07
YORUM EKLE