“AKP mağduriyet siyaseti yapıyor”

BDP Van Belediye Eşbaşkanları Gürpınar’da coşkuyla karşılandı:

“AKP mağduriyet siyaseti yapıyor”

Van Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Bekir Kaya ve Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Hatice Çoban, Bahçesaray ve Çatak ilçelerinin ardından dün de Gürpınar ve Hoşap ilçelerini ziyaret etti. Burada konuşan Van Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Bekir Kaya, AK Partinin mağduriyet siyaseti yaptığını söyleyerek, “Herkes seçim çalışmaları yapabilir ama ahlaklı bir şekilde. Ahlaksızca yapılan hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz” dedi.

Van Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Bekir Kaya ve Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Hatice Çoban seçim çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Kaya ve Çoban Bahçesaray ve Çatak ilçelerinin ardından dün de Gürpınar ve Hoşap ilçelerini ziyaret etti.

KAYA VE ÇOBAN ESNAFI DİNLEDİ

Kalabalık ve coşkulu bir kitle tarafından karşılanan Kaya ve Çoban burada halk ile bir araya geldi. İlçe binasında bir süre kalan Kaya ve Çoban daha sonra BDP Gürpınar Eş Başkan adayları Yıldız Çetin, Zeki Yıldız ve BDP ilçe yöneticileri ile birlikte ilçe merkezinde bulunan esnafların tamamını gezdi. Yapılan esnaf ziyaretlerinde yoğun ilgi ile karşılanan Kaya ve Çoban burada bulunan esnaflara “Adaylarımızı size, sizi de Allah’a emanet ediyoruz” dedi. Kaya ve Çoban’a gezi boyunca eşlik eden yüzlerce ilçe halkı ise ziyaret bitene kadar sık sık slogan ve alkış çalarak eşlik etti.

ÇOBAN: BİZ KAZANMAZSAK ZULÜM EDENLER KAZANACAK

Tamamlanan esnaf gezisinin ardından Kaya ve Çoban BDP İlçe binasına giderek burada yüzlerce kişinin ve muhtarlarında katıldığı bir toplantı gerçekleştirdi.
Toplantıda ilk olarak konuşan Eş Başkan adayı Hatice Çoban “Allah bize yardım etti, biz bize yardım etmedik. Peki, biz çalışmazsak o zaman kim kazanacak? Zulüm eden kazanacak, çalanlar kazanacak, yalan söyleyenler kazanacak. Bizler birbirimize güveneceğiz Allah’a inanacağız, çalışacağız ve başarılı olacağız” dedi.
Çoban Kürdistan da yapılan 17 bin failli meçhulün sebebinin Kürtlerin olmadığını, yakılan 4 bin köyün sebebinin Kürtlerin olmadığının, tek sebebinin sistem olduğunu söyleyerek “Karşımızda seçime giren sistemdir. Sistemin yanında olan Kürdün katilinin yangınına destek vermiş olmuyor mu? Destek vermekte bir suç değil mi? Ben susarsam, evimde oturursam, seçimde sisteme destek verirsem sitemin yaptıklarını onaylıyorum demektir” dedi.

ÇOBAN: BU BAŞARI SAYIN ÖCALAN’IN BAŞARISI

Sadece seçimlerde seçimleri kazanmak için yollarda olmadıklarını, Kürdistan da Demokratik Özerklik modelini oluşturmak için yollarda olduklarını belirten Çoban, “Biz kararlıyız, güveniyoruz ve inanıyoruz. Biz yalancı değiliz biz çalan çırpan değiliz. Biz Kürt hareketi olarak söylediklerimizi bir bir yerine getiren bir hareketiz. Hükümeti masaya getirebilmişsek, Sayın Öcalan’ı muhatap durumuna getirebilmişsek bu başarı Sayın Öcalan’ın başarısı ve Kürt hareketinin sizlerinden aldığı destek ile gerçekleşti” diyerek konuşmasını tamamladı.

KAYA: PAYİZAVA 2011 SEÇİMLERİNDE SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Daha sonra konuşan Kaya “Eskiden en sessiz ilçelerimizdendi Gürpınar ancak 2011 seçimlerinde Başkale’den sonra en başarılı ilçemiz oldu. Yüzde 64 oy aldık yani sessizliğiniz hayıra alametti” diyerek konuşmasına başladı. Gürpınar'ın genişlik olarak 22 ilden daha büyük olduğunu aktaran Kaya, seçimlerin kendileri için referandum niteliğinde olduğunu bu nedenle herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Kaya, “Bizim için referandum niteliğinde olan seçimlerde Gürpınar bizim için çok önemlidir. Biz buraya yüzde 36 oranında oy vermeyenlerin oyunu almaya geldik. Yani her birimiz bize oy vermeyen partimize gelmeyenleri içimize katarak oylarını almayı hedeflemeliyiz” dedi.

KAYA: İLKESİ OLMAYANLAR SİYASET YAPAMAZLAR

Belediyecilik anlayışlarının ve sistemlerinin şeffaflık, dürüstlük ve halk ile birlikte yürütmek olduğunu söyleyen Kaya “2009’da iktidar oldukları dönemde yapılan tüm yolsuzluklarını tek tek çıkardık. Belediyenin Mavi Kent şirketinde 52 trilyon para ihale yapılmadan, ilanı olmadan, hak edişi olmadan nasıl olur da verilir” diyen Kaya geçen dönemde her türlü yolsuzluğun yapıldığını söyledi. Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü “İlkesi ve esası olanlar ilkeli, esaslı ve etik olurlar ama ilkesi, esası olmayanlar sadece iki ay konuşur daha sonra geldiklerinde kimse ile konuşmaz ve kimseye gidene kadar hesap vermezler. Biz Van'ı Newroz ülkesi yapacağız ve büyük hizmetler getireceğiz diyen AKP'li vekil 20 milyar dolar yatırım yapacağız diyordu. Tabi buna kendiside inanmıyordu. Bizi de cahil yerine sokuyordu. Ama ben ve partili hiçbir arkadaşımız yapamayacağımız bir şeye yaparız demeyiz”

“AKP MAĞDURİYET SİYASETİ YAPIYOR”

AKP'nin mağduriyet siyaseti yaptığını söyleyen Kaya, “Camlarımızı kırıyorlar diyorlar ama kurşun sıkılan canlardan söz etmiyorlar. Zeki, Ramazan, Yıldırım Ayhan, Şabaniye mahallesinde öldürülen kadın, bunların hepsi AKP kurşunları ile katledildi. Hatta cenazelerine bile tahammül edilmedi. Yıldırım Ayhan'ın cenaze töreninde mezarlığa atılan gaz bombaları ile ateşe verildi. Bir tek milletvekilleri bir açıklama yapmadı. Ama biz her zaman diyoruz; bir esnafımıza zarar gelirse o bizim zararımızdır. Bir insanımızın kafası kırılırsa o kırılan bizim kafamızdır. Bizim hakkımızda iftiralar atarak resimler dağıttılar, kendileri de kabul etti. Nerden getirdikleri belli olmayan resimleri broşür yaparak imzasız bir şekilde dağıttılar. Herkes seçim çalışmaları yapabilir ama ahlaklı bir şekilde. Ahlaksızca yapılan hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz” dedi.
Kaya, Çoban ve beraberindekiler daha sonra kalabalık bir araç konvoyu ile Hoşab’a giderek buradaki esnaf ve halk ile de bir araya geldi. Tamamlanan ziyaretlerin ardından Kaya ve Çoban ilçeden zılgıtlar ile uğurlandı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER