HDP'nin baraj anketinde ilginç sonuçlar

Metropoll araştırma şirketinin yaptığı ankete göre toplumun ancak yüzde 19'u HDP'nin barajı aşacağına inanıyor. HDP'nin oy oranı ise yüzde 9.3

HDP'nin baraj anketinde ilginç sonuçlar

Önümüzdeki 2015 milletvekili seçimlerine parti olarak girmeyi planlayan HDP'nin barajı aşacağına inananların oranı yüzde 19 çıktı. MHP seçmeninin yüzde 87'si, Ak Parti seçmeninin yüzde 80'i ve CHP'nin yüzde 71'i HDP'yi mecliste görmek istemiyor. Öte yandan HDP seçmeninin yüzde 82'si barajı geçeceklerine inanıyor. HDP'nin oy oranı ise yüzde 9.3

Metropoll araştırma şirketinin Ocak ayında yaptığı Türkiye'nin Nabzı Araştırması'nda HDP'nin baraj konusu ele alındı. Buna göre “Selahattin Demirtaş’ın liderliğindeki HDP’nin yüzde 10 barajını aşmasını ister misiniz?” sorusuna yüzde 70 istemem, yüzde 18 isterim diye cevap vermiş.

MHP YÜZDE 87 AK PARTİ YÜZDE 80 CHP YÜZDE 71

Şirketin yaptığı araştırmayı bugünkü köşesine alan Radikal'den Ezgi Başaran, "AKP’lilerin yüzde 80’i, CHP’lilerin yüzde 71’i, MHP’lilerin yüzde 87’si istemiyor, HDP’lilerin yüzde 94’ü ise istiyor. Şaşırtıcı mı?" diye soruyor.

HDP'NİN YÜZDE 82'Sİ BARAJI GEÇECEKLERİNE İNANIYOR

Başaran'ın HDP anketiyle ilgili bölümü şöyle:

“HDP’nin seçimlere tek başına katılması durumunda yüzde 10 barajını aşacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna yüzde 70 hayır, yüzde 19 evet derken, HDP’lilerin yüzde 82’si partisinin barajı aşacağına inanıyor. Bu son derece önemli. Yöneticilerin seçime parti olarak girme kararını destekleyecek, hatta onların bu kararda sebat etmesine yol açacak bir veri.

Peki yarın seçim olsa, HDP barajı geçer mi geçemez mi?

Sonuç ilginç.

Bu sorunun cevabına göre (kararsızlar ve cevapsızlar dağıtıldıktan sonra) AKP’nin oy oranı yüzde 44, CHP’nin oy oranı yüzde 26, MHP’nin oy oranı yüzde 11 olarak görünüyor.

Peki HDP? Kıl payı bir durum var. Zira yarın seçim olsa HDP’ye oy veririm diyenlerin oranı yüzde 9.3!

Bir bilgi daha… Nisan 2014’ten bu yana AKP’nin oyu (kararsızlar ve cevapsızlar dağıtılmadan) yüzde 43’ten yüzde 36’ya gerilerken, HDP’nin oyu yüzde 6.7’den yüzde 7.6’ya yükselmiş. CHP’de bir değişiklik yok. Dünya dönüyor, CHP yerinde sayıyor adlı hikayeye devam yani.

Metropoll şirketinin başkanı Prof. Özer Sencar’ı aradım ve araştırmada ortaya çıkan tabloyu nasıl yorumladığını sordum. Daha doğrusu parlamentoda nasıl varyasyonlar yapabileceğini anlatmasını istedim.

Şöyle yanıtladı: “HDP’nin barajı geçmesi yaklaşık 55 milletvekiliyle Meclis'e girmesi demektir. Yani artı-eksi 20 milletvekili daha kazanmasına tekabül eder. Bu 20 civarında milletvekili nereden gelecek? Az miktarda CHP’den, çok miktarda AKP’den. Çünkü HDP’nin oy aldığı bölgede CHP zaten yok. Belki İstanbul’da CHP’den 2-3 vekil eksiltebilirler ama genelde kesişim kümesinin azlığı nedeniyle HDP’nin barajı geçmesi CHP’yi çok da sarsmayacaktır. Barajı geçmesi durumunda HDP özellikle Güneydoğu’yu sıyırıp hanesine yazar. Meclis'te edineceği 20 civarında milletvekilinin tamamına yakınını AKP’den alır. Oy oranı bugünkü gibi kalırsa ve HDP barajı geçerse, AKP’nin sandalye sayısı 280’e kadar inebilir.”

Bu da Meclis'in dengelerini tamamen değiştirecek, başka bir Türkiye manasına gelir. Naçizane fikrim, bu tablonun pek de muhtemel olmadığı, ama neyse.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER