KILIÇDAROĞLU: HDP PARLAMENTODA YER ALMALI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "HDP'ye yüklenmiyoruz çünkü HDP'nin bu süreçte yıpranmasını istemiyoruz. HDP, parlamentoda yer almalı." dedi...

KILIÇDAROĞLU: HDP PARLAMENTODA YER ALMALI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ile Letonya'nınAnkara Büyükelçiliği'nde öğle yemeğinde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, yemekte "HDP'nin barajı aşabileceğini düşünüyor musunuz" sorusu üzerine "Biz olumsuzluklara dikkati çekerken, HDP'ye yüklenmiyoruz çünkü HDP'nin bu süreçte yıpranmasını istemiyoruz.HDP, parlamentoda yer almalı. Biz buna inanıyoruz" açıklamasını yaptı.

 

KOALİSYONA YEŞİL IŞIK

Büyükelçilikteki yemeğe Genel Başkan Yardımcısı Murat ÖzçelikAnkara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Eskişehir Milletvekili adayı Utku Çakırözer de katıldı.

Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın haberine göre, Kılıçdaroğlu "Seçim sonrası koalisyon olasılığı bekleniyor, kiminle koalisyon kurarsınız" sorusuna, "İktidar olmayı hedefliyoruz. CHP olarak belirli ilkeler ve değerler temelinde asgari olarak uzlaştığımız parti ya da partilerle koalisyon kurabiliriz. Bu partinin güçler ayrılığına inanması, yargı bağımsızlığını savunması, özgür bir medya istemesi ve insan hakları ihlallerinin olmaması gerektiğine inanması gerekiyor. Bu temeller üzerinde uzlaşırsak, koalisyon neden olmasın" yanıtını verdi.

 

"HDP'YE YÜKLENMİYORUZ ÇÜNKÜ..."

Kılıçdaroğlu, "HDP'nin barajı aşabileceğini düşünüyor musunuz" sorusu üzerine de "Biz olumsuzluklara dikkati çekerken, HDP'ye yüklenmiyoruz çünkü HDP'nin bu süreçte yıpranmasını istemiyoruz. HDP, parlamentoda yer almalı. Biz buna inanıyoruz" ifadesini kullandı.

 

"GÜL KADAR UMUTSUZ DEĞİLİM"

Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün seçim değerlendirmelerine de "Geçen süreleri kayıp olarak değerlendirmesi bence çok önemli bir tespit. Seçimden sonraki süreçte önemli bir tespit ama ben Gül kadar gelecek açısından umutsuz değilim. Muhalefetin parlamentoda güçlü olması demokrasi açısından kazanımdır. Demokrasiye inanıyorsak, halkın iradesine saygı göstereceksek seçimden sonraki süreyi kayıp olarak değerlendirmeyi doğru bulmuyorum" yanıtını verdi.


Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2015, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER