KÜRT SİYASETİNE YENİ BİR PARTİ DAHA

Türkiye'de yaklaşık bir yıldır girişim olarak faaliyet yürüten Kürdistani Parti Girişimi, bugün Diyarbakır'da kuruluşunu ilan etti.

KÜRT SİYASETİNE YENİ BİR PARTİ DAHA

Türkiye'de yaklaşık bir yıldır girişim olarak faaliyet yürüten Kürdistani Parti Girişimi, bugün Diyarbakır'da kuruluşunu ilan etti. Partiya Azadîya Kurdistan (PAK) (Kürdistan Özgürlük Partisi) adıyla siyasi hayatına başlayan partinin genel başkanlığını ise Kürt siyasetçi Mustafa Özçelik seçildi.

PARTİNİN KISA ADI "PAK"

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Green Park Otel'de düzenlenen parti toplantısına PAK'ın kurucuları, üye ve teşkilatları ile çok sayıda davetli katıldı. Toplantıya Kürt siyasetçilerin Sertaç Bucak, İbrahim Güçlü, Osman Özçelik, İmam Taşçıer, Halim İpek'in yanı sıra Türkiye, Irak Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi ve Avrupa'da yaşayan Kürt siyasetçi katıldı. Kürdistan bayraklarının asıldığı salondaki program Kürdistan Marşı'nın okunmasıyla başladı.

"KOBANİ KATLİAMI DEVLETLEŞMENİN BAŞLANGICI SAYILACAK"

Programda konuşan PAK'ın Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Şeyh Said, Seyit Rıza, İhsan Nuri, Şeyh Mahmut Berzenci ve Molla Mustafa Barzani'nin ülkenin özgürlük bayrağını dalgalandırmak için mücadele ettiklerini dile getirdi. Özçelik, "Halepçe ve Enfal nasıl Irak Kürdistan'ının başlangıcı olduysa Şengal ve Kobani katliamlarının da Kürt ve Kürdistan'ın birliği ve devletleşmesinin tarihsel bir başlangıcı olacaktır" dedi. 2013 yılında Diyarbakır'da yaklaşık 400 kişinin bir araya geldiğini ve Kürdistan toplumunun ihtiyacı olan bir Kürdistani parti için ilk adımları attığını anlatan Özçelik, "Tam bir yıl girişim olarak çalışmalarımızı yürüttük ve bugün PAK'ın kuruluşuna varmış olduk." dedi.

"ERDOĞAN 'KÜRDİSTAN' KELİMESİNİ KULLANDI"

Özçelik, "Bugün devlet Kürtlerin varlığını kabul ediyor. Hatta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayın Mesud Barzani'nin ziyareti vesilesiyle de olsa Kürdistan kelimesini kullandı. Bu gerçekliğin bir ifadesi olarak devlet, dil, eğitim ve kültürel hakları için bazı değişiklikler yapıyor. Bütün bunlar elbette önemlidir. Red ve inkar politikalarının kısmen de olsa gerilemiş olması hepimizin çıkarınadır." ifadelerini kullandı. PAK olarak Türk devletini de PKK, HDP/ DBP'yi bu sonuçsuz , ötelemeci, halka onlarca yıl kaybettirecek yanlış siyasetten vazgeçmeye çağırdıklarını belirten Özçelik, "Eğer bu iki taraf için de 'takiyye siyaseti' ise bunun da sonu yoktur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 14:21
YORUM EKLE