Sırrı Süreyya Önder: Seçim sandıkları taşınmamalı

Önder, 1 Kasım seçimleri için sandıkların taşınması halinde tek bir yurttaşın başvurusuyla seçimlerin iptal olabileceğini söyledi.

Sırrı Süreyya Önder: Seçim sandıkları taşınmamalı

Sırrı Süreyya Önder PKK'nın haber ajansı ANF'ye açıklamalarda bulundu. Önder, “Bugüne kadar en sıkıntılı zamanlarda bile seçimler, kendi bölgelerinde yapılabilmesine rağmen, şimdi hükümet ne hikmetse kendisinin az oy aldığı bütün yerlerde bir seçmen taşıma, sandıktaşıma operasyonları geliştiriyor" dedi ve şöyle devam etti;

"SEÇİMİN İPTALİ SÖZ KONUSU OLUR"

"Bu taleplerin Yüksek Seçim Kurulu tarafından dikkate alınmayacağını ümit etmek istiyoruz. Çünkü, aksi durumda Anayasa Mahkemesi’ne, belirlenen yerde oyunu kullanamayan bir yurttaşın başvurusuyla o seçimin iptali söz konusudur.

"YSK BU KARARI ALMAMALI"

YSK da sandık ve seçmen taşıma gibi bir karar alamaz, almaması gerekir. Oradan dönmesini bekliyoruz. Bu akıllarına gelen bütün yol ve yöntemlerle, aslın da HDP’yi seçim başarısında zafiyete uğratmak ve kendilerinin tamamen silindiği bir coğrafya da hileyle, zorlamalarla ve devlet gücüyle bir seçim sonucu elde etme çabalarıdır.

"ULUSLARARASI ADIMLAR ATARIZ"

Sandık taşıma başvurusu, YSK onayından geçerse, o seçimlerin adilliği ve tarafsızlığı gibi bir çok meseleyi de tartışmaya açar. Seçmenlerin taşınması ise teknik olarak imkansızdır. Yaklaşık kırk bine ulaşan seçmenin taşınması söz konusu. Bir ilçenin tamamının taşınması söz konusu, dolayısıyla; bu konu tartışma bile edilemez. AKP Hükümeti sandıktan alacağı ikinci bir yenilginin sonları olacağının farkında. Hükümetin can havliyle iktidara tutunmuş manevraları bunlar.

Şu an hem ulusal hem de uluslararası anlamda neler yapılabileceğine dair ilgili kurullarımız çalışma içerisindeler. YSK temsilcileriyle bu görüşmeleri sürdürüyoruz. Buradan çıkacak sonuca göre bir tutum belirleyeceğiz”

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2015, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER