banner33

Ünlü Anketçi: HDP baraj altında kalabilir!

Türkiye’de 24 Haziran’da seçimlerde muhafazakâr Kürtlerin belirleyici rol oynayacağını belirten kamuoyu araştırma şirketi ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, “HDP, muhafazakâr seçmenlerinin oyuyla barajı geçebilir” dedi.

Ünlü Anketçi: HDP baraj altında kalabilir!

Türkiye’de 24 Haziran’da seçimlerde muhafazakâr Kürtlerin belirleyici rol oynayacağını belirten kamuoyu araştırma şirketi ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, “HDP, muhafazakâr seçmenlerinin oyuyla barajı geçebilir” dedi.

 

K24’e konuşan İbrahim Uslu, Kürt seçmenin homojen bir yapıda olmadığını, aralarında sosyalistler ve Kürt milliyetçilerinin yanısıra muhafazakâr Kürt seçmenlerin de bulunduğunu söyledi.

 

Türkiye’de erken seçim kararı alınmadan önce yaptıkları bir kamuoyu araştırmasında HDP’nin oylarının seçim barajı olan yüzde 10 dolayında çıktığını dile getiren Uslu, ancak bu seçimlerde HDP’nin baraj altında kalabilme ihtimalinin bulunduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

 

“Bu süreç içerisinde tahminime göre teorik olarak HDP’nin baraj altında kalma ihtimali var, ama Hüda - Par ve Saadet Partisi’ne yakın muhafazakâr Kürt seçmeni kaybetmezse bu barajı geçip geçmeme konusunda belirleyici olacaktır. Bu söylediklerim parlamento seçimleri için geçerli şeyler. Muhafazakâr Kürt seçmenin esas belirleyici yönü HDP’nin parlamento seçimlerinde barajı geçip geçmeyeceğinde belirleyicidir.”

 

 

İbrahim Uslu, birinci turda HDP seçmeninin blok halinde partisine oy vereceğini belirtti.

 

MUHAFAZAKÂR KÜRTLER İKİNCİ TURDA…

 

Uslu, “Ancak seçimlerin ikinci tura kalması halinde durum farklı olur. HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş ve Saadet Partisi’nin adayı Temel Karamollaoğlu’nun ikinci tura kalması zor” dedi ve ekledi:

 

“Diğer ihtimaller üzerinden değerlendirdiğimizde ikinci turda Kürt seçmenleri bir blok olarak, özellikle de HDP seçmeni biraz daha etkili olacaktır. Bu kesimin İYİ Parti cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’e oy vermeyeceğini yaptığımız araştırmalarda görmüştük. Muhafazakâr Kürt seçmenin ikinci turda Erdoğan’dan yana oy kullanacağını söyleyebiliriz. Bir kısmı da oy kullanmayacaktır.”

 

MUHARREM İNCE’NİN TUTUMU

 

İbrahim Uslu, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Hakkâri mitingi ve cezaevinde Selahattin Demirtaş’ı ziyareti ile ilgili de şunları söyledi:

 

“Sayın İnce, Kürtler’in Meral Akşener’e yaklaşımını gördüğü için Kürtlere daha sıcak yaklaştı. Tahminime göre İnce’nin birinci turda Kürt seçmenden oy almaktan ziyade, ikinci tura kalınması halinde HDP seçmenini çekmeye çalışıyor. İnce’nin ikinci turda HDP seçmeninin bir kısmının oyunu alacağının mümkün olduğunu görüyorum.  Ama geri kalan önemli bir kısmı Sayın Erdoğan’a oy verir. Tabii ki sandığa gitmeyecek bir grup da olacaktır.”

 

KAYNAK: K24

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37