banner166

Flamingolar diken üstünde

Erçek Gölü'nün ‘genel avlak’ olarak belirlenmesine tepkigelince açıklamada gecikmedi:

Flamingolar diken üstünde

Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, 200'ü aşkın kuş türüne ev sahipliği yapan Erçek Gölü'nün ‘genel avlak’ olarak belirlenmesine tepki gösterdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2013-2014 av komisyonu kararlarında, kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan ve her yıl çok sayıda kuş türünün görsel şölenine tanıklık eden Erçek Gölü, ‘genel avlak’ olarak belirlendi.

Kararın kendilerine ulaşmasının ardından konuya tepki gösteren Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, kararın hem bölgeyi hem de göl çevresinde yaşayan kuş türlerini olumsuz etkileyeceğini belirtti.      

                                                                                               

TANITMAK İÇİN YILLARDIR ÇABA SARF EDİLİYOR


Erçek Gölü'nün, özellikle göçmen kuşların üreme, beslenme ve konaklama ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir sulak alan olduğuna değinen Sarı, göl ve çevresinde şu anda 200'ü aşkın tür ile 20 bin dolayında kuş bulunduğunu söyledi.Sarı, konuya bu yönüyle bakıldığında Erçek Gölü'nün, ülkedeki ekolojik turizmin değerlendirilmesi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu bildirerek, gölü ve kuş türlerini tüm dünyaya tanıtmak için de 4 yıldan bu yana ‘Erçek Gölü Flamingo Festivali’ adı altında etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

BU YANLIŞ DERHAL DÜZELTİLMELİDİR


Festivale geçen yıldan bu yana Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün de dahil olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa Sarı, şöyle konuştu:
“Bir hafta önce Doğa Gözcüleri Derneği olarak tarafımıza ulaşan 2013-2014 av komisyonu kararlarını aldığımızda şaşkına döndük. Çünkü burada devlet ve genel avlak statüsünde bir alan tanımlanmış. Bu alanın adı da 'Erçek Gölü Genel Avlağı' olarak belirtilmiş. Doğa Gözcüleri Derneği olarak bu durumun derhal düzeltilmesi gerektiği konusunda hem Van Valiliğine hem de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne resmi yazı gönderdik. Her yıl festivale ev sahipliği yapan ve başta flamingolar olmak üzere binlerce göçmen kuşa yuva olan bu alanın avcılardan korunması gerekiyor.

BU KARAR ÜZÜNTÜ VERİCİ


Böylesine bir karar alınmış olmasını 'zihin karışıklığı, trajedi veya trajikomik bir olay' olarak nitelendiren Sarı, şöyle devam etti:


“Bir vali, burayı tanıtmak, korumak için inanılmaz bir çaba içerisindeyken, burayı korumak amacıyla bizimle birlikte olduğunu söyleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün böyle bir karar alması üzüntü vericidir. Biz yıllardır 'tüfeği bırakın ve elinize fotoğraf makinesi alın, Erçek Gölü artık avlak olmasın' diyiyoruz. Burası yöredeki insanlarımızın, çocuklarımızın kuşlarla tanışma yeri, oysa şimdi silahlarla tanışma yeri olacak. Buradaki kuş türlerinin neslinin devamı için çeşitli çalışmalar yaptığımız bir dönemde böylesine bir kararın alınması, bazı türlerin neslini tehlikeye sokacaktır.”

 

BAKANLIK YAPTIĞI AÇIKMADA AVLANMAK YASAK DEDİ

 

Prof. Dr. Mustafa Sarı bu açıklamayı yaparken Orman ve Su İşleri Bakanlığından açıklama geldi. Bakanlık yaptığı açıklamada Erçek Gölü'nde avlanmanın yasak olduğunu bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada,Van'da bulunan Erçek Gölü'nün avlak olarak belirlenmesine ilişkin iddiaların bulunduğu, Erçek Gölü genel avlağında barınan av türleri için 2013-2014 av döneminde kota verilmediği belirtilerek, “Bu nedenle, 2013-2014 av dönemindeErçek Gölü genel avlağında av yapılması yasaktır” ifadesine yer verildi. 

BAKANLIK: AV YAPILMAYACAK


Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı'nın, Bakanlığa yaptığı 26 Temmuz 2013 tarihli başvuruda, Erçek Gölü avlağının 'genel avlak' statüsünün iptal edilerek sahaya koruma statüsü verilmesinin talep edildiği vurgulanan açıklamada, dilekçeyi değerlendiren Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün, yasa gereği iptal yetkisine sahip olan bölge müdürlüğüne, 30 Temmuz 2013 tarihinde bir yazı göndererek, avlak statüsünün iptal edilip edilemeyeceği hususunda inceleme yapılmasını istediği bildirildi.
İncelemenin ardından statü iptalinin karara bağlanacağı anlatılan açıklamada, şunlara yer verildi: 


“Buna karşın statü iptal edilmese dahi mevcut durumda kontenjanverilmediğindenErçek Gölü'nde av yapılamayacak. Diğer yandan, 2013-2014 av sezonunda, ülkemizde yaşayan 460 kuş türünden 429'unun, 162 memeli türünden ise 155'inin avlanması yasaklandı.
12 memeli ve 134 kuşu av hayvanı olarak belirleyen Bakanlık, 2013-2014 av sezonunda sadece 7 memeli ve 31 kuş türünün Merkez Av Komisyonu kararları doğrultusunda, yerli avcılar tarafından avlanmasına izin verdi.”

HİÇ AVA ÇIKILAMAYACAK


Avlanmasına izin verilen türler için de toplam ve günlük kontenjan uygulanacağı aktarılan açıklamada, Erçek Gölü gibi kontenjan verilmeyen yerlerde hiç ava çıkılamayacağı vurgulandı.Sezon ve belirlenen türler dışında avlanmaya tazminat, idari para cezası, avda kullanılan araç ve silahlara el koyma cezaları uygulanacağı anımsatılan açıklamada, tazminat tutarlarının hayvan başına 50 lira ila 60 bin lira arasında değiştiği, idari para cezalarının da 60 lira ila 4 bin 393 lira arasında uygulanacağı aktarıldı.Açıklamada, kanunda belirtilen durumlarda belirlenen tutarların iki katına kadar da ceza kesilebileceği kaydedildi.(

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2013, 13:01
YORUM EKLE