Küçük Yasemin'in ev isyanı! - izle

Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardından geçici barınma için kurulan konteynerlerde yaşam hala sürüyor. Defalarca Türkiye gündemine taşınan, ev sahibi olmak için aylarca açlık grevi yapan vatandaşlar buna rağmen konteyner kentte yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. Hala ev sahibi olmayan vatandaşlar konut sahibi olmayınca bu kez de çareyi Ankara’ya yürümekte buldu.

Küçük Yasemin'in ev isyanı! - izle

ORHAN AŞAN/ŞEHRİVAN ÖZEL

Şehrivan Gazetesi olarak Ankara’ya yürüyecek olan 44 aileden birinin küçük kızı olan 7 yaşındaki Yasemin Bayıt ise hala konteynerde yaşam mücadelesi vermeye devam eden çocuklardan. Ailesi gibi deprem şartlarında o da yaşadığı mağduriyeti değerlendiren ve etkisinde kaldığı dramdan dolayı acı dolu sözlere yer veren küçük Yasemin adeta büyükleri gibi evsiz kalmasına adeta isyan etti. Depremin en büyük mağdurlarından olan çocukların adeta konuşamadıklarını dile getiren ve yaşıtlarından çok farklı serzenişlerde bulunan Bayıt; “Vali neden bize ev vermiyor. Bizi karanlıkta yaşatıyor. Konteynerde kalan çocuklar hasta olduğunda ben çok üzülüyorum. Ben büyüdüğümde Vali olacağım ve valinin ne demek olduğunu herkese göstereceğim. Biz her gün hasta oluyoruz ama vali bize ev vermiyor. Artık Vali’yi de Erdoğan’ı da sevmiyorum” dedi.

Van'da 23 Ekim ile 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra Van ve Erciş ilçesinde depremzedelerin geçici barınmaları için 34 konteyner kent kuruldu. TOKİ tarafından depremzedeler için yapılan konutların teslim edilmesinin ardından da konteyner kentler kademeli olarak kaldırıldı. Ancak depremin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen hala 44 aile konteynerde zor şartlarda yaşamını sürdürüyor. Kiracı oldukları için çekilen kurada isimleri çıkmayan 44 depremzede aile, şimdi sorunlarını giderilmesi ve kendilerine konut yapılması için Ankara'ya yürümeye karar verdi. Çürümeye yüz tutan ve kokmaya başlayan konteynerde yaşamın çekilmez hale geldiğini belirten depremzede Ali Ahi, tek çarelerinin Ankara'ya giderek seslerini duyurmak olduğunu söyledi.

“YARDIM ELİ BEKLİYORUZ”

Kendilerine uzanacak bir yardım eli bekleyen ve artık kalıcı bir çözüm istediklerini söyleyen konteyner kentte yaşayan depremzedelerin sözcüsü Ali Ahi, “Biz konut sorunumuzun çözümü için açlık grevi de dahil birçok eylem yaptık. Burada yaşayan birçok ailede çalışabilecek kişi yok. Evin yetişkinleri ya hasta ya da çalışamaz raporu olan kişiler. Biz kiralık evlere girsek bile bunun sonu yok. Bizler için en ideali baştan da dediğimiz gibi kalıcı konut. Biz bunu istiyoruz. Sürdürmüş olduğumuz açlık grevini sağlık problemleri nedeniyle durdurduk. Açlık grevinin ardından burada yaşayan birkaç aile ev sahibi oldu. Ama halen burada 44 aile çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Artık son çare olarak sesimizi daha net duyurabilmek için aramızdan seçtiğimiz kişiler ile birlikte Ankara'ya yürüyeceğiz” dedi.

DEPREM MAĞDURU YASEMİN’DEN VALİ VE BAŞBAKAN’A SİTEM

Depremin en mağduru olan çocuklar ise yetkililere çağrıda bulunarak artık sıcak bir yuva istediklerini belirtti. 2 sınıf öğrencisi Yasemin Bayıt ise yetkililerin barınma sorununu çözmesi için yardım elini uzatmasını istedi. Bayıt, “Vali neden bize ev vermiyor. Bizi karanlıkta yaşatıyor. Konteynerde kalan çocuklar hasta olduğunda ben çok üzülüyorum. Ben büyüdüğümde Vali olacağım ve valinin ne demek olduğunu herkese göstereceğim. Biz her gün hasta oluyoruz ama vali bize ev vermiyor. Biz karanlık ve üşürken vali güzel ve sıcak evinde keyfine bakıyor. Ben her gün çaresizlikten ağlıyorum. Biz kışın çok üşüyoruz ödevlerimizi yapamıyoruz. Kimse bizi düşünmüyor. Başbakan Erdoğan çocuklar okusun meslek sahibi olsun diyor. Artık Vali’yi de Erdoğan’ı da hiç sevmiyorum. Madem bizim okuyup meslek sahibi olmamızı istiyor neden bize ev verilmiyor.” Dedi.

İŞTE YASEMİN'İN O SÖZLERİ:

Görüntü: Orhan AŞAN

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER