Vanlı'dan ulaşıma ek sefer çağrısı!

Sürekli tramvay talebi ile toplu ulaşımda kalıcı çözüm talebini yineleyen Vanlılar’in bir sıkıntısı daha var. Özel otobüsler, minibüsler ve son bir kaç yıldır sefere başlayan akıllı otobüslere rağmen kentteki düzensiz seferler konusunda vatandaş çözüm bekliyor.

Vanlı'dan ulaşıma ek sefer çağrısı!

Sürekli tramvay talebi ile toplu ulaşımda kalıcı çözüm talebini yineleyen Vanlılar’in bir sıkıntısı daha var. Özel otobüsler, minibüsler ve son bir kaç yıldır sefere başlayan akıllı otobüslere rağmen kentteki düzensiz seferler konusunda vatandaş çözüm bekliyor. 

 

ŞEHRİVAN ÖZEL: ÖNDER ALTINAL - Nüfusun her geçen gün arttığı, şehrin sınırlarının genişlediği kentte yapılan tüm dokunuşlara rağmen toplu ulaşım yetersiz kalıyor. Van’ın sokaklarının darlığına rağmen akıllı otobüsler ulaşımda büyük rahatlama sağlamasına rağmen vatandaş hala seferleri yetersiz buluyor.

 

Vatandaş özellikle Ramazan’dan dolayı otobüs seferlerinin geç saatlerini kadar devam etmesi çağrısında bulunurken bir çok mahalleye çok erken saatlerden itibaren ulaşımın sağlanamadığını belirtiyor. Kimi vatandaşlar da otobüs saatlerinde bir takım düzensizlikler olduğundan yakınırken bazı mahallelerin gece 12’ye kadar toplu ulaşımla erişim imkanına sahip olmasına rağmen bazı mahallelerde gece 9’da otobüs seferleri olmadığı gibi noktalara dikkat çekti. “Çoğu zaman evimize yürüyerek gitmek zorunda kalıyoruz.” Diyen vatandaşlar bu anlamda belediyeden ve ilgili kuruluşlardan seferlerin düzenli hale gelmesi ve geç saatleri kadar sürmesi çağrısında bulundu.

 

Vanlılar gelen ramazan ayı ile birlikte otobüs ve minibüslerin erken saatlerde bitmesinden şikayetçi. Toplu taşıma araçlarının (otobüs-minibüs) iftardan sonra geç saatlere kadar hizmet vermesini isteyen Vanlılar, birçok mahallede araçların erkenden bittiğinden yakınıyor. Ramazan ayı için saatlerde değişiklik yapılmasını isteyen vatandaşlar nöbetçi araçların olmadığı alanlarda da nöbetçi minibüslerin olmasını talep ediyor. Vanlılar, “Ramazan öncesi sorunlar yoktu. Ancak ramazandan sonra özellikle iftar sonrası insanlar dışarıya çıkıyorlar. Ancak evlerine dönüş konusunda sorunlar oluyor. Çünkü geç saatlerde araç olmadığı için insanlar yürüyerek evlerine gitmek zorunda kalıyor. İftar öncesi ya da iftar vakti sorun olmuyor ancak, iftar sonrası gece vakitlerinde büyük sorunlar oluyor. Bu anlamda yetkililerin bir çalışma yapması gerekiyor.” Diyor.

 

 

AVCI: ÇOK DÜZENSİZ SAATLER

 

Yaşanan ulaşım sorunları ve gece nöbetçi otobüslerin olmasını isteyen Harun Avcı şunları söyledi: “Van’da toplu taşımada ciddi sorunlar var. En büyük örnek bir mahallenin araçları akşam 12’ye kadar varken, başka bir mahallenin ise 9-10’da bitiyor. Bu çok düzensiz saatler. Bu bahsetmiş olduğum mahallelerde oturan insanlar merkezde çalışıyor. Belli bir saatten sonra araç olmadığı zaman insanlar evlerine yürüyerek gitmek zorunda kalıyor. Belediyenin bu konuda bir adım atması gerekiyor.”

 

“BİR ADIM ATILMASI GEREKİYOR”

 

Belediyenin yapması gereken çalışması hakkında da konuşan Avcı, “İnsanların akşam ya da gece geç saatlerde evlerine gidebilmesi için otobüs olması gerekiyor. Bunun da çözümü bana göre nöbetçi minibüs ya da otobüslerin olmasıdır. Otobüs değil de minibüsler çok mantıklı olur. Şu anda Ramazan ayı içindeyiz. Bu sorun daha çok ramazan ayında baş gösteriyor zaten. İftardan sonra insanlar merkeze geliyor ancak geri dönüşü konusunda çok fazla sorun yaşanıyor. İftar saati de geç olduğu için merkeze gelen insanlar 1 saat ya kalabiliyor ya da kalamıyor. Belediyenin ve diğer yetkililerin bu konuda bir adım atmasını bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

 

İŞCEN: ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİLMEMELİ

 

Toplu taşımayla ilgili sorunlarını Şehrivan’a anlatan vatandaşlardan Emrullah İşcen şöyle konuştu: “Van’da bir toplu taşıma sorunu elbette ki var. Buna yok desek doğru söylemiş olmayız. Ancak bu sorun sadece ulaşımı yapan otobüs ve minibüslerden de kaynaklanmıyor. İnsanlarımız toplu taşıma araçlarını kullandıklarını zaman sadece kendilerine düşünebiliyor. Bu yüzden de sürekli sorunlar meydana geliyor. Örnek olarak bir kart sistemine geçildi. Ancak halen Van’da insanların geneli kart almış değil. Halen para verip beni otobüse alın diyenler var. Elbette ki yardımcı olunsun ancak bu bir alışkanlık haline getirilmemeli bence.”

 

“VAN KÜÇÜK BİR ŞEHİR DEĞİL”

 

Otobüs ve minibüslerin erken saatte bitmesiyle ilgili de konuşan İşcen, “Evet çok erken bitiyor. Benim oturduğum mahallenin araçları 10’da bitiyor. Bu çok erken bir saat. Van artık küçük bir şehir değil. Özellikle şu anda iftar sonrası insanlar dışarıya çıkıyor. Benim aracım var. İftar sonrası gelip spor yapıyorum örneğin. Ben aracım olduğu için rahatım ancak diğer gelen insanlar 8.30 gibi salonda oluyor, 1 saat içinde sporunu hemen bitirip mahalle aracına yetişmeye çalışıyor. Spor dışında akşam geç saatlere kadar çalışan insanlar var. Bu insanlar ya işini erken bırakacak ya da eve yürüyerek gidecek. Belediyenin bu araç saatleri üzerinde çalışma yapması gerekiyor.” Dedi.

 

 

DEMİR: İFTAR SONRASI SORUN OLUYOR

 

Gazetemize konuşan Nurcan Demir şu ifadeleri kullandı: “Ramazan öncesi sorunlar yoktu. Ancak ramazandan sonra özellikle iftar sonrası insanlar dışarıya çıkıyorlar. Ancak evlerine dönüş konusunda sorunlar oluyor. Çünkü geç saatlerde araç olmadığı için insanlar yürüyerek evlerine gitmek zorunda kalıyor. İftar öncesi ya da iftar vakti sorun olmuyor ancak, iftar sonrası gece vakitlerinde büyük sorunlar oluyor. Bu anlamda yetkililerin bir çalışma yapması gerekiyor. Çünkü sadece merkeze gezmek için gelenleri bırakın iş içinde gelenlerin sayısı çok fazla. Bu yüzden bunların hepsi göz önünde bulundurulmalı.”

 

TUĞRUL: ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

 

Şikayetler üzerine görüştüğümüz Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul şunları söyledi: “Nöbetçi araçlarımız var. 11-12’ye kadar araçların olduğu mahalleler var. Bayram öncesi de bu yönlü çalışmalarımız olacak yeniden. Bazen nöbetçi araçlar seferde olduğu için denk gelmiyor. Yakıt fiyatlarında sürekli artış olduğu için bazen nöbetçi olan arkadaşlar işlerini çok isteyerek yapmayabiliyor. Bu anlamda oda olarak denetimler yapıyoruz. Ramazan geldiği için var olan sorunlar var. Bu konuda yine bir denetim ve çalışma yapacağız. İnsanlarımızın mağdur olmaması adına çalışıyoruz. İnşallah sorunların önüne geçeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 09:33
YORUM EKLE