banner290

Bomba EYT açıklaması… EYT’de masada hangi formül var, masada kaç formül var? Bakan Bilgin tek tek açıkladı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den son dakika bomba açıklama geldi. Bakan Bilgin, EYT konusunda masada kaç formül olduğunu da duyurdu... EYT konusuyla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor! Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EYT düzenlemesi için çalışmalar devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den dikkat çeken bir açıklama geldi. EYT için Hollanda ve Almanya modelinin örnek alınacağı iddia edilmişti. Bu iddia yalanlandı. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

Bomba EYT açıklaması… EYT’de masada hangi formül var, masada kaç formül var? Bakan Bilgin tek tek açıkladı!

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Vedat Bilgin'den EYT ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Milyonlarca kişinin beklediği EYT çalışmasıyla ilgili yeni gelişme yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den flaş açıklama geldi. Bakan Bilgin, 'Hollanda, Almanya modellerinden bahsediliyor, bunlar doğru değil. Masamızda sadece bir tane EYT formülü var' dedi.

EYT çalışmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı! Bakan Bilgin, Almanya ve Hollanda modellerinin hayata geçirileceği konusundaki iddiaları yalanladı. Daha önce 2023 Ocak ayını işaret eden Çalışma ve Sosyal Güvnelik Bakanı Vedat Bilgin; 'Masamızda sadece bir tane EYT formülü var' dedi.

BAKAN BİLGİN DUYURDU! 'SADECE BİR TANE EYT FORMÜLÜ VAR'

Ankara kulislerinde EYT düzenlemesiyle ilgili farklı iddialar vardı. Almanya ve Hollanda modeli üzerinde çalışıldığı ifade edilmişti. Bakan Bilgin, birinci ağızdan bu iddiaları yalanlarken EYT konusunda bir adet formülleri olduğunu ve çalışmanın devam ettiğini aktardı.

SIRADA MALİYET HESABI VAR

Hazine ve Maliye Bakanlığı ayrı ayrı maliyet hesabı yapacak. Düzenlemenin en geç Ocak’ta Melis’e sunulması planlanıyor. EYT’de en çok merak edilen konulardan biri olan maliyetin nasıl karşılanacağına ilişkin Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, “47-50 yaş bandına takılan emeklilerin emekli edildiği düşünülürse 1 milyon kişi var. En düşük emekli maaşından emekli olurlarsa 1 milyon kişinin yıllık maliyeti 42 milyar TL’dir” diyen Bayram, “Tabi ki devletin burada SGK sistemini finanse etmesi gerekiyor. Burada bir oran söz konusu. 1 çalışanın 2 emekliye bakması gerekiyor. Bizim oranımız 1.87’ye geriledi. Sigorta sisteminin maliyetleri ön plana çıkıyor” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE