Döviz kurundaki sert düşüş sonrası, İndirim yerine zam!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı TL'yi teşvik paketi sonrası dolar kurunda sert düşüş yaşanırken doğa olarak vatandaştan çarşı pazarda bir indirim beklentisi oluştu ancak bazı satıcılar indirim yerine zam yapmaya devam ediyor.

Döviz kurundaki sert düşüş sonrası, İndirim yerine zam!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan TL'yi teşvik paketi dolar kurundaki köpüğü aldı. Erdoğan'ın açıklamasıyla 18 TL seviyelerinde seyreden dolar kuru 11 TL seviyelerine kadar hızla geriledi. Dolardaki sert düşüş sonrası vatandaş fiyatlarda indirim beklerken, kurdaki en ufak bir yükselişi bile fiyat etiketine yansıtanlar adeta sessizliğe büründü.

İNDİRİM BEKLERKEN ZAM YAPIYORLAR
Hem devletten hem de vatandaştan gelen indirim çağrılarına sessiz kalan bazı satıcılar, bırakın indirim yapmayı zam yapamaya devam ediyor. Sosyal medyada bir çok kullanıcı halen her gün artan fiyat etiketlerinin fotoğraflarını paylaşmaya devam ediyor. Örneğin dolardaki düşüş şeker fiyatlarında indirim beklenirken 5 kilogramlık toz şeker market raflarında 35 TL'den 45 TL'ye çıktı. Fiyat etiketi üzerindeki fiyat değişim tarihin ise 24 Aralık olduğunu belirtelim.

DOLAR DÜŞÜYOR YUMURTA YÜKSELİYOR
Bir çok üründe fiyatlar artmaya devam ederken, yumurta fiyatlarına üst üste zam yapılıyor. Son bir haftada bazı marketlerde yumurta fiyatları 3 kez zamlandı. 

DENETİMLER ARTTI CEZA YAĞIYOR
Öte yandan Fahiş fiyat artışları ve stokçuluk uygulamalarına yönelik denetim ve incelemelerde bulunmak üzere kurulan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, cuma günü toplanarak yapılan denetimler ve vatandaş şikayetlerini masaya yatırdı. Kurulun marketlere yönelik yaptığı denetimlerde bazı marketlerin ürün alış fiyatları artmamasına rağmen bazı ürün gruplarında yüzde 20'leri aşan oranlarda sebepsiz yere zam yaptığı tespit edildi. Marketlerin beyaz et, kırmızı et, tavuk kanadı, beyaz peynir, kaşar peyniri gibi ürünlerde alış maliyetleri artmamasına rağmen yaptıkları zam oranlarının ticareti bozucu ve vatandaşı mağdur edici faaliyet olarak değerlendirildiği belirtildi.

HABER7

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ticarette ahlak, insaf ve dürüstlük şart
Ticarette ahlak, insaf ve dürüstlük şart - 3 hafta Önce

Bir ay bazı ürünleri kısıp kimse almasın. Vicdan ve insafı bir yana bırakıp 5 litrelik yağı 130-150 TL arasında satan, yumurtayı 40-50 TL arasında satan ve döviz yüzde 35 düşmüşken fiyatlarını indirmeyen, indirse de üç beş lira indirenlere vatandaşlar olarak ders verelim. Devlet kurumları böyle davranan zincir marketlere, yerli ve ulusal marketlere, toptancı ve perakendecilere artık bir ayar versin.

Bankalar faizleri arttırmayın, siz de düşürün.
Bankalar faizleri arttırmayın, siz de düşürün. - 3 hafta Önce

KAMU BANKALARI VE ÖZELLİKLE DE ÖZEL BANKALAR SİZE NE OLUYOR DA HÜKÜMETİN OLUMLU ADIMLARINI BOŞA DÜŞÜRÜYOR, SABOTE EDIYORSUNUZ? NEDEN SON YİRMİ GÜNDE TÜKETİCİ/ İHTİYAÇ KREDİSİ VE TİCARÎ KREDİLER DE FAİZLERİ ARTTIRDINIZ? MB POLİTİKA FAİZİNİ 18'DEN 14'E DÜŞÜRSÜN, DOLAR 18, 4'LERDEN 11-12 BANDINA İNSİN, SİZ BANKALAR İSE VATANDAŞIN KULLANACAĞI KREDİ FAİZLERİNİ ARTTIRIN. BU KABUL EDİLİR ŞEY Mİ? BDDK VE İLGİLİ KURUMLAR ACİLEN HEM DE ÇOK ACİLEN BU DURUMA EL ATSIN. ŞU BANKA KREDİLERİNİN FAİZLERİNDE DE ÖNEMLİ ORANLARDA İNDİRİMLER SAĞLANSIN.