banner290

Milletvekili Arvas, Van Gölü yatırımlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına sundu!

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün’ü ziyaret etti. 

Milletvekili Arvas, Van Gölü yatırımlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına sundu!

Yapılan görüşmede Van Gölü üzerinden ulaşım alternatiflerinin sağlanması, balıkçı barınakları, iskele gibi kıyı şeridi yatırımları istişare edildi. 2022 yılı yatırım programında Erciş, Tuşba Yaylıyaka (Adır), Yeşilsu Balıkçı Barınakları ile Edremit’te gemi yanaşma yeri ve İpekyolu sahil tahkimat işinin planlandığı belirtildi.


ARVAS, BİNLERCE İNSAN GEÇİMİNİ GÖLDEN SAĞLIYOR
Milletvekili Abdulahat Arvas, Marmara Denizi'nin üçte biri büyüklüğündeki Van Gölünde balık türü olarak sadece ekonomik değere sahip Van balığının yaşadığını belirterek, ülkemiz iç sularındaki en büyük balık stokunun Van Gölünde olduğunu vurguladı. Kıyı şeridinde barındırdığı yerleşim yerlerine sağladığı istihdam ve ekonomik katkıya da dikkat çeken Arvas, binlerce insanın geçimini gölden sağladığını söyledi. 3712 kilometrekare yüz ölçümü Türkiye’nin en büyük gölü ve aynı zamanda Dünyanın en büyük sodalı gölü konumunda olan Van Gölü’nden daha fazla istifade edilmesi gerektiğini belirterek, yüksek fayda sağlayacak yatırımlar konusunda destek istedi. Van Gölünden daha fazla yararlanmak istediklerini ifade eden Arvas, Van Gölü sahil şeridi fiziki, ekolojik ve turizm açısından çok yetersiz kalmaktadır. Kıyı yapısı planlaması ve yeni dolgu ile daha etkin kullanılabilecek ve sürdürülebilir bir stratejisi geliştirilebilir. Bu amaçla özellikle kıyı yapıları olarak tarif edilen balıkçı barınakları, göl çevresinde arttırılmalı, mevcutlar ise rehabilite edilmelidir. Esas kullanım amaçlarının yanında yüzme, dinlenme, amatör balık avcılığı ve tekne gezintileri gibi faaliyetlerinde yoğunlaştığı bu alanlar kısa zamanda vatandaşlar için bir cazibe merkezine dönüşmektedir. Dolayısıyla ekonomik ve sosyal verimlilik artacak, yerel istihdama ve kalkınmaya katkı sağlayacaktır.” Dedi.


“BİRÇOK CİLT HASTALIĞINA İYİ GELİYOR”
Doğal güzelliği, sahip olduğu adaları, koyları, kıyı şekilleri, arkeolojik sit alanları ve biyolojik çeşitliliği ile önemli bir potansiyele sahip olan Van Gölünün yüzme, dalış, yelkencilik, su sporları, tekne turları, olta balıkçılığı ve eşsiz balık göçü gibi etkinlikler ile de turistik bir çekim merkezi olduğunu anlatan Milletvekili Arvas, ayrıca kendine özgü göl suyunun birçok cilt hastalığına iyi geldiğini söyledi. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda mineral değeri yüksek göl suyunun özellikle akne, ayak mantarı ve sedef gibi hastalıklarda tedavi edici özelliğinin bulunduğunu hatırlatan Arvas, Van Gölünün sağlık turizmi açısından da önemli olduğunu ifade etti. 2021 yılında talepleri doğrultusunda İçişleri Bakanının desteği ve Sayın Cumhurbaşkanının takdirleriyle Van Gölü'nün seyrüseferini ve güvenliğini sağlamak üzere kurulan Sahil Güvenlik Komutanlığının önemli bir yatırım olduğunu hatırlatan Arvas, Van Gölü Koruma Eylem Planı ile ilgili çalışmalarında sürdüğünü söyledi. Van Gölünde alt yapı yatırımlarının daha da güçlendirilmesi için gayret gösterdiklerini anlatan Milletvekili Arvas, Erciş’te 2010 yılında yapılan Balıkçı Barınağının yeniden aktif hale gelmesi ve geliştirilmesi amacıyla bu yıl çalışmaların başlatılacağı müjdesini verdi. İç kısımda tarama ve geri sahanın düzenlenmesi ile birlikte yanaşma rıhtımı olarak yeniden yapılacak tekne barınağında ana ve tali mendirekler yenilenerek tekne bağlama kapasitesi arttırılacaktır. Van Gölünde ekonomik bir faaliyet olan balıkçılığın geliştirilmesi, istihdam imkanı sağlayacak yatırımlarla göçün önlenmesi ve göl kaynaklarının korunmasına katkı sunacak taleplerimize destek veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na, Alt Yapı Genel Müdürü Sayın Dr. Yalçın Eyigün ve Bölge Müdürü Mehmet Akif Cengiz’e teşekkür ediyorum.” Diye ekledi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE