banner290

Sosyal Konut Projesinde cayma hakkı olacak mı? Parası iadesi olacak mı? Bakan Kurum açıkladı!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sosyal Konut Projesinde cayma hakkı olacak mı? sorusu için, "Biz şu ana kadar vazgeçeni görmedik ama evini iade etmek isteyen olursa, parasını geri iade edeceğiz." dedi.

Sosyal Konut Projesinde cayma hakkı olacak mı? Parası iadesi olacak mı? Bakan Kurum açıkladı!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum "Borcunu bitirmeden dairelerin satışına izin vermeyeceğiz. Asgari ücretli bir kardeşimiz evi aldı, ödemekte güçlük çekti. Biz buna uyarı gönderiyoruz. 36 ay ödemiş, olur ya insan 4 ay sıkışıp ödeyememiş. Biz burada ihtar gönderiyoruz. Bugüne kadar yüzde 1'in altında ödememe durumu var. Orada gerekli uyarıyı yapıyoruz, vatandaş evi iade etmek isterse ödediği parayı iade ediyoruz tabi." dedi.

BAŞVURULAR BİR MİLYONU AŞTI

"İlk Evim İlk İş Yerim" sosyal konut projesinde başvuru sayısı saat 11.40 itibarıyla 1 milyon 565 bin 841'e ulaştı. Kampanyanın ikinci gününde de banka önlerinde uzun kuyruklar oluştu.

TALEPLER DOĞRULTUSUNDA ADIM ATTIK

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesi ile ilgili canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin 81 ilinde nüfus ağırlığı ile eş orantılı olarak rakamları belirledik. Türkiye'nin 81 ilinde nüfus ağırlığı ile eş orantılı olarak rakamları belirledik. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda adımlar attık. İnsanlar burada okula nasıl gidecek, ekmeğini nereden alacak, işe nasıl gidecek gibi sorularla karşılaşıyoruz. Bu projelerin içinde okullar, camiler, sosyal donatılar, tüm ihtiyaçları karşılayacak donanım olacak. Çalışmalarımızı buna göre yaptık. Arsa konusunda da, konutların fiyatlarının artış gösterdiği yerlerde planlayacağız. Sosyal konut alanlarına da yakın olacak, altyapılarını da beraber yapalım istiyoruz. İş yeri ve arsaların başvurularını 10 Ekim'den itibaren almaya başlayacağız. 7 Kasım'a kadar sürecek. İstanbul'da 2 yakaya da konutlar yapacağız. Talepleri gidereceğiz. Vatandaşlarımız bizim yaptığımız konutlardan alsın istiyoruz. Her gelir grubuna hitap ediyor.

KURAYA MÜDAHALE SÖZ KONUSU DEĞİL

Antalya'da, Muğla'da, İzmir'de, Akdeniz'de, Ege'de balkon ihtiyacı var. Şanlıurfa'da, Antep'te havalar sıcak olduğu için geniş balkon ve teras ihtiyacı var. Gece terasında, balkonunda uyuyabileceği anlayışta yapıyoruz. Biz şartları gözeterek proje geliştiriyoruz. Başka yerlerde belki daha küçük bir balkon, yöresel taş ile döşeme olabiliyor. Diyarbakır'da Diyarbakır taşını, Mardin'de Mardin'in meşhur taşını kullandık. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeterek konutları yapacağız. Kuralar çekilecek. Kura ile belirleneceği için müdahale söz konusu değil.

HİÇBİR ALDATMAYA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Burada çok büyük talep var, bizim de bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bu süreci de büyük hassasiyet ile yöneteceğiz. Bizi aldatmaya yönelik hiçbir duruma fırsat vermeyeceğiz. Burada amaç ihtiyacı olan, dar gelirli vatandaşımızın ev alması. Konut alacak vatandaşlarımızın üzerinde ev olmaması gerekiyor. Hisseli babasından, anasından köyünde arsası varsa o sorun değil. İş yeri alacak vatandaşlarımızın, tapuda kayıtlı iş yeri olmaması gerekiyor. Arsa alacak kişinin, arsa ve evi olmaması gerekiyor. Biz yüzde 40-50 indirimle fiyatlarımızı belirledik.

EVLERİNE EL KOYACAĞIZ

Özellikle emlakçılar üzerinden kurulan bir tezgah çok konuşuluyor. Dairenin borcu bitmeden tapuda değil de 'ikili anlaşma' ile satanlar var. Ev sahipleri, dairelerini borcu bitmeden kesinlikle satamayacaklar. Gayri resmi yollarla satanların evlerine el koyacağız.

SON BAŞVURU TARİHİ 28 EKİM

14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında kabul edilen başvurular, e-Devlet üzerinden 28 Ekim tarihinde sona erecek.

BAŞVURULAR KADEMELİ OLARAK YAPILIYOR

"T.C. kimlik numarasının son hanesi; 0 olan vatandaşlar 14 Eylül Çarşamba günü başvuru yaparken, 2 olan vatandaşlar 15 Eylül Perşembe, 4 olan vatandaşlar 16 Eylül Cuma, 6 olan vatandaşlar 17 Eylül Cumartesi, 8 olan vatandaşlar 18 Eylül Pazar günü" başvuru yapabilecek. 19 Eylül tarihinden itibaren ise sınırlama olmaksızın başvurular alınacak.

HABER7

YORUM EKLE