banner211

VAN'IN TANITIMI İÇİN 78 SANATÇIDAN VAN TÜRKÜLERİ

Van Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmayla, kentin tanıtımına katkı sunmak amacıyla 78 sanatçı, 7 Van türküsü seslendirdi...

VAN'IN TANITIMI İÇİN 78 SANATÇIDAN VAN TÜRKÜLERİ

Van Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmayla, kentin tanıtımına katkı sunmak amacıyla 78 sanatçı, 7 Van türküsü seslendirdi.

 

Van Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Van’daki turistik mekânları turizme kazandırmak amacıyla renkli bir projeye imza attı. TRT sanatçılarının da bulunduğu projede 78 sanatçı, 7 Van türküsünü seslendirdi. Plakta, 'Bizim eller ne güzel eller', 'Ali Paşa ağıtı', 'İskeleden çıktı devenin ucu', 'Yeni hamamın üstüyem', 'Ay dilbere (Kürtçe)', 'Kalkın durnam kalkın Van’dan sökülün', 'Giderem Van’a doğru' türküleri seslendirildi. Yaklaşık bir yıldır süren çalışmaların sonunda seslendirilen türkülerin bir albümde toplanarak satışa sunulacağı belirtildi.

 

Van Küttür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, bu projeyle Van’ın güzelliklerini büyük kitlelere duyurmak istediklerini söyledi. Aktuğ, "Van, son 7 bin yılı kesintisiz olmak üzere 12 bin yıllık geçmişi olan bir kent olması nedeniyle en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bunun yanında dünyamızın sayılı doğal güzelliklerine sahip bir coğrafyada bulunması da Van’ı özellikli bir yerde tutmaktadır. Tüm bunlardan dolayı, Van Toplum Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Öğretim Görevlisi M. Murat Oto ve müzik öğretmeni Cahit Engin ile bir araya gelip böyle bir projeyi başlatma kararı aldık. Projeye 2014 yılının ekim ayında başlanmış ve 2015 Haziran ayında büyük çoğunluğu tamamlanmıştır" dedi. 


ŞEHRİVAN HABER - ORHAN AŞAN

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 06:59
YORUM EKLE