banner290

Van'a İranlı Turist akını... 9 ayda rekor sayıda turisti ağırladı!

Van'da Nevruz ile başlayan ve hâlâ devam eden İranlı turist yoğunluğu esnafın yüzünü güldürürdü. Van 9 ayda 280 bin İranlı turist şehre geldi.

Van'a İranlı Turist akını... 9 ayda rekor sayıda turisti ağırladı!

Her tatil fırsatını değerlendirerek ülkelerinden Van’a gelen İranlı turistler, gündüz alıveriş yaparken akşam saatlerinde ise eğlence merkezlerinde gönüllerince tatilin keyfini çıkarıyor. İranlı turistlerin ziyaretlerinden dolayı yüzü gülen Van esnafı ise bunun 12 aya yayılması için gerekli tüm çalışmaları yapıyor.

2022 yılının 9 aylık sürecinde 280 binin üzerinde turistin ziyaret ettiği Van’da otellerin doluluk oranının yüzde 90’lara vardığını belirten Elite World Van Hotel Genel Müdürü Oktay Aksoy, “Turizm sektörüne baktığımızda ciddi oranda bir doluluk var. Şuan doluluk oranı yüzde 90’lara yakın ve bunun yüzde 70’ini sadece İranlı misafirler oluşturuyor. Bu da daha önce yapmış olduğumuz infolarla, valiliğin ve STK’ların yaptığı çalışmalardan kaynaklıdır. Ciddi anlamda bir İran misafir sirkülasyonu yaşamaktayız. Bu da Van ekonomisini ciddi anlamda yüksek yerlere taşımaktadır” dedi.


İranlı turistlerin sadece turizm sektörüne değil, tüm sektörlere ciddi bir can suyu verdiğini belirten Double Tree By Hilton Van Oteli Genel Müdürü İrem Tinli Angün ise, “İran pazarına minnettarız. Gönlümüz istiyor ki bu haraketlilik yıl bazına yayılsın. 12 ay boyunca güzel işler yapalım. Umuyorum İranlılar bizi sürekli desteklerler ve ilimizi sürekli ziyaret ederler” ifadelerini kullandı.

İranlı turistlerin Van için büyük bir potansiyel, büyük bir nimet olduğunun altını çizen Roka AVM Yönetim Kurulu Başkanı Turan Avcı da, “Bizler Van esnafı olarak İranlı misafirlere topyekun sahip çıkmamız lazım. Eskiden okullar tatil olduğu zaman özellikle üniversiteli öğrenciler gittiğinde Van tamamen boşalırdı ama bu sene Van yaz ayında cıvıl cıvıldı. Bu da İranlı misafirler sayesinde oldu” diye konuştu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turizm ićin
Turizm ićin - 4 ay Önce

BU RAKAM BİR MİLYON IRAKLI, İRANLI, RUS, GÜRCÜ, ERMENİ, AVRUPALI TURİST ŞEKLİNDE ARTARAK HAK ETTİĞİ SEVİYEYE GELEBİLİR. BU OLURSA YENİ OTELLER, YENİ RESTAURANTLAR, YENİ KAFELER, YENİ İŞ YERLERİ, YENİ TESİSLER OLARAK, YENİ İSTİHDAM OLANAKLARI, YENİ KAZANÇ KAPILARI VE ZENGİNLİK OLARAK VAN'A YANSIR. " BACASIZ SANAYİ" DENİLEN TURİZMİN ALT YAPISINI, FİZİKİ KOŞULLARINI, MİMARİ VE KENTSEL ALT YAPISINI OLUŞTURMAK LAZIM. GÖL TEMİZLENMELİ. GÖL ÇEVRESİ HİLAL ŞEKLİNDE SAHİL KORDONU VE REKREASYON ALANLARI OLARAK İHYA EDİLMELİ. MUHTEŞEM BİR OTOGAR OLMALI. ÇEVRE YOLU BİTMELİ. ALTERNATİF YOLLAR AÇILMALI. VAN MERKEZ İLÇELERDE EN AZ ELLİ CADDE VE SOKAKTA PRESTİJ UYGULAMASI OLMALI. MİLLET BAHÇELERİ OLMALI. KENT MEYDANI OLMALI. BÜTÜN YOLLAR GICIR GICIR OLMALI. OTOPARKLAR OLMALI. PARKOMAT BİTMELİ. ÇARŞI MERKEZİNDE BAZI CADDE VE SOKAKLARDA PARK YASAĞI OLMALI. KALDIRIM VE YOL İŞGALLERİ BİTMELİ, ÇARŞILAR FERAH, TEMİZ VE DÜZENLİ OLMALI. ONLARCA YENİ PARK OLMALI. ŞEHRİN YEŞİL DOKUSU MEVCUDUN ÜÇ DÖRT MİSLİNE ÇIKARILMALI. DERE VE KANALLAR TERTEMİZ EDİLMELİ. GÖZDE PARKLAR, MUHTEŞEM MESIRE ALANLARI, HARİKA SEYİR TERASLARI OLMALI.

SIRADAKİ HABER