Geleceğe Miras Eski Van Şehri projesinin  tanıtım programında konuşan Bakan Ersoy, “Van M.Ö. 3000’lerden 20. yüzyılın başlarına kadar kesintisiz olarak iskân görmüş bir şehir. Sayısız kültürün doğumuna, gelişimine ve yayılmasına da beşiklik etmiştir. Van’da kısmen tahribattan kurtulup günümüze ulaşan yapılar, bize tarihi kent konusunda önemli ipuçları vermektedir.” Dedi.

Ersoy açıklamasında, söz konusu yapılara değinerek, “Saray Kapı, Maarif Dükkanları, Kızıl Minareli Camii, Kaya Çelebi ve Horhor Camii, Hüsrev Paşa Hanı ve Hamamı, Mir-i Ambar, Kaya Sarnıcı ve Ulu Camii, Kethuda Ahmet Camii, Doğu - Güney surları, Surb Stephanos ve Surb Vardan Kiliseleri’dir. 1970’li yıllardan günümüze, tarihi kentin yaklaşık yüzde 7’lik bir dilimi kazılabilmiştir. Şimdi “Geleceğe Miras” projesi ile kazılarımızın hız ve kapsamını önemli ölçüde artıracağız.” İfadelerini kullandı.

Resim

ESKİ VAN’I CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Eski Van’ı cazibe merkezi haline getireceklerini vurgulan Bakan Ersoy, “Yürütülecek çalışmalar neticesinde, bölgenin kültürel belleğine dair önemli izler barındıran Eski Van’ı, sahip olduğu tüm değerlerle ülkemizin kültürel cazibe noktalarından biri haline getirmek temel hedefimizdir.  Geleceğe Miras Eski Van Şehri projesinin en önemli ayağını kuşkusuz arkeolojik kazılar oluşturmaktadır. Bu kazılardan elde edilecek bilimsel bulgu ve sonuçların, kent ve bölge tarihinin kültürel kodlarının çözümlenmesine yönelik önemli veriler sunacağı aşikârdır.  Proje kapsamında Maarif Dükkanları ve Kamu Alanları, Hüsrev Paşa Hamamı, Ulu Camii Çevresi ile Aziziye Kışlası kazı çalışmalarına hızlıca başlıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Resim

BAZI YAPILARIN ÇALIŞMALARI BİTİRİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy açıklamasının devamında, “Kentin Osmanlı öncesi dönemine ait en önemli mimari kalıntıları olarak kabul edilen Ulu Camii ve Kızıl Minareli Camii ile Osmanlı Dönemi’ne tarihlenen Hüsrev Paşa Hanı’nda projelendirme çalışmaları, Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmıştır. Ulu Cami’de restorasyon çalışmalarına da başladık.  19. yüzyılda tahıl ambarı olarak kullanıldığı bilinen Mir-i Ambar ile Kaya Sarnıcı’nda restorasyon, rekonstrüksiyon ve işlevlendirme çalışmaları yapacağız. Çalışmalarımızın ardından her iki eseri de koruma ve kullanma dengesini gözeterek ziyaretçilerin kullanımına açacağız.  Kentin güney surlarında yapılacak proje ve restorasyon çalışmaları ile Eski Van Şehri sınırlarını görünür hale getireceğiz.” İfadelerine yer verdi.

Resim

Türkiye ve Irak arasında tarihi gün: Kalkınma Yolu Projesi'nde imzalar atıldı! Türkiye ve Irak arasında tarihi gün: Kalkınma Yolu Projesi'nde imzalar atıldı!

PROJEMİZİ HIZLICA HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Bakan Ersoy açıklamasının sonunda, “Geleceğe Miras projemiz ile Eski Van Şehri’ne ören yeri statüsü kazandırmayı da hedefliyoruz. Bakanlığımızca hazırlanan Ziyaretçi Karşılama ve Çevre Düzenleme Projesi kapsamında, restorasyonlarla ayağa kaldırılacak yapıları özgün yürüme yolları ile birbirine bağlayacağız.  Kısa ve uzun tur olmak üzere yürüyüş rotaları oluşturarak ziyaretçilere Eski Van Şehri’nin orijinal sokaklarında yürüme imkânı sağlayacağız. Bu heyecan verici projeyi de tüm ayrıntılarıyla ve hızlıca hayata geçirmeyi hedefliyoruz.  4 yıl sonunda kentin yüzde 30’unda kazıları, yine yüzde 30’luk bir alanda restorasyon, onarım ve koruma çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için toplam 800 milyon TL ödenek ayıracağız. Projenin fikir aşamasından saha çalışmalarına kadar emek ve destek veren herkese canı gönülden teşekkür ediyorum." dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ