32 VİRAJ GİDİYOR

Bölgenin en sıkıntılı yollarından ulaşım alanlarından birisi olan Van-Hakkari Karayolu Güzeldere geçidindeki 32 virajlar sonunda tarih oluyor. Tüneller, geçitler ve duble yollar kapsamında yapılan yatırımların en önemlilerinden biri olarak uygulamaya geçecek olan bu yol 400 milyon TL gibi bir rakamla hayatı geçirilecek.

32 VİRAJ GİDİYOR

TÜNELLİ DUBLE YOL GELİYOR!

Van-Hakkari Karayolu'nda, 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidindeki keskin 32 viraj artık tarih oluyor. Özellikle kış aylarında sürücülerin korkulu rüyası olan yol Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan 400 milyon liralık proje ile kısalıp daha güvenli hale gelecek.

Hakkari'yi Van'a bağlayan karayolunun 80'inci kilometresinde bulunan ve özellikle kış aylarında sürücülere zor anlar yaşatan, birçok ölümlü trafik kazasına neden olan 32 viraj için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı proje hazırladı. Proje kapsamında Güzeldere Geçidine 3 kilometre uzunluğunda çift şeritli iki tünel inşa ediliyor. Çalışmalara Haziran ayında başlanırken, projenin tamamlanmasıyla birlikte 22 kilometrelik zorlu yol, 3 bin 100 metrelik düz bir tünel ile 5 dakikaya indirilecek.

MALİYETİ 400 MİLYON LİRA

Karayolları yetkilileri Gürpınar'ın Hoşap mahallesi sınırlarından başlayarak, Başkale ilçesinin Hakkari sınırında bulunan Yeniköprü'ye kadar devam edecek yol çalışmaları kapsamında, 3 kilometrelik tünel de dahil 55 kilometre mesafeli duble yol yapılacağını belirtti. Bakanlığın 400 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiği projenin 3-4 yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor.

HEM GÜVENLİ HEM DE EKONOMİK

Proje tamamlandığında sürücüler hem daha güvenli bir yola kavuşacak, hem de yolculuk süreleri kısalacak. Yetkililer, yoğun araç trafiğinin olduğu bu güzergahta, yolun kısalmasının yakıt, kaza, araçların bakım onarım ve karla mücadele giderlerinin azalacağını, egzoz gazı salınımının ise düşük olacağından çevre kirliliğinde azalma olacağını belirtti.

SÜRÜCÜLERİN ÇİLESİ SONA ERECEK

Özellikle kış aylarını sürekli kar ve buzlanmayla geçiren yılda 10-15 gün ulaşıma kapanan ve sarp uçurumlarında olduğu yol tamamlanırsa yaş sebze, meyve, inşaat malzemeleri gibi yük taşıyan uluslararası ağır tonajlı nakliye araçları büyük rahata kavuşacak. Vatandaşlarda yıllardır aynı yolda eziyet çektiklerini ve birçok ölümlü kazanın meydana geldiğini belirterek, “Yıllardır bu eziyeti çekiyoruz. Geç kalınmış bir şey. Bu yolda birçok kaza oluyor. Yetkililerden bu yolu biran önce bitirmelerini istiyoruz” diye konuştular.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 12:41
YORUM EKLE